Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι εφικτή η υπέρβαση Συντελεστή Κάλυψης;


simonpap

Recommended Posts

Είπα να γράψω τις επόμενες ερωτήσεις αλλά το μετάνιωσα!!!

Όποιος θέλει ας ανοίξει τον Ν. 1577/85 (ΦΕΚ Α' 210) (υπάρχει ελεύθερα πλέον στο εθνικό τυπογραφείο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί erling;

 

Δώσε μια χείρα βοηθείας σε εμάς τους άσχετους

 

Μην μας παραπέμπεις και εσύ σε υπηρεσίες κλπ...πήγαινε στον πέμπτο...πήγαινε στον συνάδελφο...σχολάσαμε...κλπ

 

Βοήθα τον πλησίον σου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σε βοηθήσω εγώ.

 

Αυτό που ρωτάς, απλά δεν γίνεται. Και δεν γίνεται γιατί δεν μπορείς να κάνεις παράνομα πράγματα με νόμιμο τρόπο.

 

Τόσο απλά.

 

Όταν με το καλό θα χτίσεις το σπίτι σου, θα έχεις μια άδεια οικοδομής από την αρμόδια πολεοδομία. Το κτίριο που θα ανεγερθεί θα πρέπει να είναι απόλυτα σύμφωνο με την εγκεκριμένη από την πολεοδομία μελέτη.

Η παραμικρή απόκλιση από την εγκεκριμένη μελέτη, καθιστά το κτίριο αυθαίρετο, με όλες τις νομικές συνέπειες που επιφέρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

erling, γεγονός είναι ότι τον νόμο αυτόν τον έχω διαβάσει προ καιρού.

 

Η ερμηνεία και η κατανόηση όμως όλων των άρθρων, και ειδικότερα όπου γίνεται αναφορά σε τεχνικά θέματα, αν δεν είσαι σχετικός με το θέμα δεν είναι εύκολη. Επαναλαμβάνω...δεν είμαι μηχανικός. Αν ήμουν δεν θα έκανα τις ερωτήσεις αυτές.

 

Βρίσκομαι σε αυτό το forum, ακριβώς επειδή είμαι άσχετος, και ελπίζοντας κάποιος να μου δώσει τα φώτα του, εκτός του κλασσικού - "ρώτα τον μηχανικό σου". Επίσης, επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν όλοι οι μηχανικοί τις ίδιες γνώσεις, ακόμη δεν έχω βρεί τον κατάλληλο μηχανικό. Και εννοείται ότι και να τον βρώ, τα κριτήριά μου ίσως είναι λανθασμένα και τον απορρίψω.

 

Οι ερωτήσεις που κάνω είναι πολύ απλές, και η απάντηση του highlander ενδεχομένως να είναι αυτό που ψάχνω.

 

Sorry λοιπόν που θέλω να μάθω παραπάνω από τους ειδικούς, χωρίς να διαβάσω όλες τα σχετικά ΦΕΚ, αναθεωρήσεις, παρεκκλίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

achille, ας είμαστε λογικοί, εννοείται ότι δεν γίνονται παράνομες ενέργειες με νόμιμο τρόπο.

 

Εγώ έχω επίγνωση ότι αυτό που λέω είναι πέραν των νομοθετικών διατάξεων, και σαφέστατα καταλαβαίνω και αποδέχομαι τις επιπτώσεις.

 

Η ερώτηση δεν ήταν αν μπορώ να κλείσω τους η/χ ή τους εξώστες!

 

Η ερώτηση ήταν αν μπορώ να κατασκευάσω μόνον έναν εξώστη που θα εξαντλεί όλο το ποσοστό που δικαιούμαι, και αν αυτό θα προσμετρά στον ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα με φωνάζει από το ράφι ο Ιάκωβος Δανιηλίδης αλλά εγώ δεν του έδινα σημασία.

Μάλλον θα σου ευχηθώ καλό κουράγιο και θα πάω να του κάνω παρέα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι... ερχόμενος στο ερώτημα που αφορά εμένα σου απαντώ ότι οι ημιυπαίθριοι μετράνε οι εξώστες δεν μετράνε. Αλλά όσον αφορά το δεύτερο σκέλος δεν μπορώ να απαντήσω, θα πω μόνο ότι χρειάζονται γνώσεις ΓΟΚ και, οτι καλύτερα να την δει μηχανικός την περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Highlander σ' ευχαριστώ πολύ, η βοήθειά σου πολύτιμη.

Όσο για τον Σ.Ο., μην ανησυχείς, δεν θα ρωτήσω τίποτα, κάτι έχει πάει το αυτί μου και το' χω λάβει υπόψη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.