Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια εγκατάστασης δεξαμενής υγραερίου για χρήση κλιματισμού σε βιοτεχνικό κτίριο


thanvg

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι,

 

μετά από εκτεταμένη αναζήτηση στο φόρουμ και επίμονες επισκέψεις στις "αρμόδιες" υπηρεσίες, σας εκθέτω το πρόβλημά μου:

 

Πελάτης μου επιθυμεί να χρησιμοποιήσει σύστημα θέρμανσης/ψύξης με υγραέριο σε βιοτεχνικό κτίριο (μηχανουργείο) το οποίο αυτή τη στιγμή κατασκευάζεται. Επαναλαμβάνω ότι το υγραέριο δε θα χρησιμοποιηθεί για παραγωγικούς σκοπούς της επιχείρησης αλλά μόνο για ψύξη/θέρμανση. Επειδή το κτίριο βρίσκεται στη φάση της κατασκευής, ο πελάτης μου θα ήθελε να εγκαταστήσει τη δεξαμενή υγραερίου άμεσα.

Αντιλαμβάνομαι ότι η εγκατάσταση (χωροθέτηση) της δεξαμενής πρέπει να γίνει μάλλον σύμφωνα με την περιβόητη υπουργική απόφαση Δ3/14858/93.

Το ζητούμενο είναι, με ποιον τρόπο θα αδειοδοτηθεί η εγκατάσταση αυτής της δεξαμενής: η πολεοδομία μου λέει ότι απαραίτητα πρέπει να υπάρξει κάποια άδεια, αλλά δεν τη δίνουν αυτοί. Η διεύθυνση βιομηχανίας μου λέει ότι, με τις αλλαγές στις υπηρεσίες, δεν ασχολούνται αυτοί με τέτοια ζητήματα πλέον και πρέπει να απευθυνθώ στην πολεοδομία.

Μήπως γνωρίζει κάποιος από πού μπορεί να δοθεί η άδεια για την εγκατάσταση της δεξαμενής;

Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με την σειρά.

 

Σίγουρα χρειάζεται οικοδομική άδεια. Μέχρι 31/12 οι οικοδομικές άδειες για βιοτεχνικά κτίρια έβγαιναν από το βιομηχανίας. Τώρα από 01/01 βγαίνουν από τις πολεοδομίες (όπως παλιά). Θα κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να ανατεθούν καθήκοντα και ξεκινάς

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ηλία ευχαριστώ για την απάντηση,

 

εννοείς οικοδομική άδεια από την πολεοδομία, ειδικά για τη δεξαμενή; Επέκταση δηλαδή της υφιστάμενης άδειας για την οικοδομή;

 

Η πολεοδομία εδώ στην Πάτρα μου λέει ότι δεν χρειάζεται άδεια από αυτούς, παρά από τη Διεύθυνση Βιομηχανίας, η οποία μου λέει το αντίθετο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ναι η οικοδομική άδεια έχει ήδη εκδοθεί. Ως προς τι κάνω ενημέρωση για να προσθέσω τη δεξαμενή; Ποια μελέτη δηλαδή πρέπει να υποβληθεί πάλι για να είναι ο άνθρωπος καλυμμένος; Γιατί κάποια στιγμή, έτσι όπως μου τα έλεγαν οι διάφορες υπηρεσίες, θεώρησα ότι επανυποβολή της μελέτης θέρμανσης/κλιματισμού θα αρκούσε, αλλά λέγοντάς το στον υπάλληλο της πολεοδομίας μου είπε ότι άλλο η μελέτη και άλλο η άδεια και πως χρειάζεται άδεια για την εγκατάσταση της δεξαμενής. Τι εννοούσες εσύ αγαπητέ Λιάκουρα;

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είναι σίγουρος για υπέργειες δεξαμενές χρειάζεται άδεια χωροθέτησης απο την πολεοδομία. Την αδεια εγκατάστασης και λειτουργίας, τουλαχιστον μεχρι 31-12-2010, την εβγαζε ομως η Δ/νση Ανάπτυξης. Δε ξερω αν εχει αλλάξει κατι... Απλα η άδεια χωροθετησης ήταν ενα απο τα δικαιολογητικά που ισως να χρειάζονταν...

 

Ακυρο μαλλον...

Μολις διαβασα ότι δεν είναι για την παραγωγική διαδικασια, αλλα για θερμανση χωρου.

Οποτε δε ξερω τι ισχυει...

 

Συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι σχετικά απλή η διαδικασία μιά και δεν εμπλέκεται στις παραγωγικές λειτουργίες της επιχείρησης, μπλέξαμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ναι η οικοδομική άδεια έχει ήδη εκδοθεί. Ως προς τι κάνω ενημέρωση για να προσθέσω τη δεξαμενή; Ποια μελέτη δηλαδή πρέπει να υποβληθεί πάλι για να είναι ο άνθρωπος καλυμμένος; Γιατί κάποια στιγμή, έτσι όπως μου τα έλεγαν οι διάφορες υπηρεσίες, θεώρησα ότι επανυποβολή της μελέτης θέρμανσης/κλιματισμού θα αρκούσε, αλλά λέγοντάς το στον υπάλληλο της πολεοδομίας μου είπε ότι άλλο η μελέτη και άλλο η άδεια και πως χρειάζεται άδεια για την εγκατάσταση της δεξαμενής. Τι εννοούσες εσύ αγαπητέ Λιάκουρα;

 

κανε κατι αλλο. Πηγαινε στην Πυροσβεστικη ή επικοινωνησε κατευθειαν με το Αρχηγειο Πυρ/κου (με mail)και ρωτησε το εξης:

Για να παρει Πιστοποιητικο Πυρασφαλεις η Βιοτεχνια (με υγραεριο για θερμανση) τι χαρτια χρειαζεστε?

Αυτα με την Πυρ/κη θα τα χρειασθεις σιγουρα αργοτερα?

Μαλλον ειμαστε σε γειτονικες περιοχες (αν θες στειλε μου το mail σου)

Link to comment
Share on other sites

Υγραέριο σε βιοτεχνία/βιομηχανία μόνο για παραγωγική διαδικασία επιτρέπεται, και μόνο τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Λιάκουρα, από την πυροσβεστική ξεκίνησα το ψάξιμο. Μου είπαν αυτοί τι χρειάζονται από την πλευρά τους για τη μελέτη πυρασφάλειας, αλλά μέχρι εκεί.

 

Αγαπητέ Ιεροφάντη, αυτό που είπες είναι πολύ σημαντικό, ευχαριστώ πολύ. Έχουμε καμία αναφορά; Από πού έχεις πάρει αυτή την πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.