Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά μεταξύ σχεδίων συμβολαίου πώλησης και σχεδίων Οικοδ. αδείας


tsiberi34

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα

Δεν ξέρω αν είμαι σε λάθος κατηγορία θεμάτων, παρακαλώ διορθώστε με.

Στο θέμα μας..

Σε πωλητήριο συμβόλαιο προσαρτήθηκαν κατόψεις των χώρων της κατοικίας.

Στις κατόψεις αυτές δεν περιγράφονται ούτε αναφέρονται πουθενά τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν . Στις αντίστοιχες κατόψεις και υπόλοιπα σχέδια της Οικ. αδείας περιγράφονται και αναφέρονται τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν.

Παράδειγμα: εξωτερικές τοιχοποιίες απο πέτρα δεν περιγράφονται στα σχέδια του πωλητήριου συμβολαίου περιγράφονται όμως στα αντίστοιχα της Ο.Α.

Επίσης στην Γενική Συγγραφή Υποχρεώσεων μερικές περιγραφές είναι γενικόλογες και παραπέμπτουν στα "αντίστοιχα σχέδια".

Επίσης άλλα υλικά αναφέρονται στην Γεν. Συγγρ. Υποχρεώσεων και άλλα στα σχέδια της Ο.Α.

Ο πωλήτής και ο αγοραστής βρίσκονται σε δικαστική διαμάχη λόγω των παραπάνω.

Οι ερώτησεις είναι

1)Τελικά ποιά σχέδια και περιγραφές υπερισχύουν;

2)Ποιά η ισχύς της Γενικής Συγγραφής Υποχρεώσεων ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι εφόσον δεν πραγματοποιηθούν τα σχέδια της πολεοδομίας το κτίριο εξετάζεται από το τμήμα αυθαιρέτων κατασκευών.

Εχουμε δει παρα πολλές φορές αναντιστοιχία μεταξύ των σχεδίων που προσαρτώνται στα συμβόλαια και αυτά της πολεοδομίας.

Θεωρώ πως υπερισχύουν τα της πολεοδομίας, αφού εκεί γινεται ο έλεγχος νομιμότητας του κτιρίου, των υλικών που χρησιμοποιούνται, και όλων των υπόλοιπων νομικών διατάξεων.

Η γενική συγγραφή είναι συνήθως μία φωτοτυπία ενός πρότυπου κ τις περισσότερες φορες δεν αντιστοιχεί καν στα σχέδια.

Από την άλλη όταν (και αν) υπέγραψε ο αγοραστής αυτά έπρεπε να τα έχει ελέγξει. έχει επωμισθεί δηλαδή τώρα τις αυθαίρετες κατασκευές κ είναι υποχρέωση του να την νομιμοποιήσει.

το team δικηγόρου - μηχανικού θα πρέπει να ειναι δυνατό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε υπάρχει κάποια διάταξη που να εξηγεί την ισχύ των εγγράφων για τα ιδιωτικά έργα;

Ο αγοραστής θέλει την οικία όπως αυτή υπάρχει στα σχέδια της Οικ. αδείας, οπότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις ποια είναι η υπερισχύουσα νομοθεσία... Πιστευω πως πρέπει να ξεκινήσεις από τους όρους που διέπουν τις συμβολαιογραφικές πράξεις και να σε κατευθύνουν αυτοί στην πολεοδομική νομοθεσία...

Μίλα με δικηγόρο κ μετά το ξανασυζητάμε.

κ επιμένω οτι η οικοδομική αδεια ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστεί

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι εφόσον δεν πραγματοποιηθούν τα σχέδια της πολεοδομίας το κτίριο εξετάζεται από το τμήμα αυθαιρέτων κατασκευών.

Εχουμε δει παρα πολλές φορές αναντιστοιχία μεταξύ των σχεδίων που προσαρτώνται στα συμβόλαια και αυτά της πολεοδομίας.

Θεωρώ πως υπερισχύουν τα της πολεοδομίας, αφού εκεί γινεται ο έλεγχος νομιμότητας του κτιρίου, των υλικών που χρησιμοποιούνται, και όλων των υπόλοιπων νομικών διατάξεων.

Η γενική συγγραφή είναι συνήθως μία φωτοτυπία ενός πρότυπου κ τις περισσότερες φορες δεν αντιστοιχεί καν στα σχέδια.

Από την άλλη όταν (και αν) υπέγραψε ο αγοραστής αυτά έπρεπε να τα έχει ελέγξει. έχει επωμισθεί δηλαδή τώρα τις αυθαίρετες κατασκευές κ είναι υποχρέωση του να την νομιμοποιήσει.

το team δικηγόρου - μηχανικού θα πρέπει να ειναι δυνατό.

 

O JBosdas ορθώς μίλησε παραπάνω και καλά θα κάνεις να τον ακούσεις....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ

εξυπακούεται πως η οικοδομική άδεια πρέπει να τηρηθεί

 

μερικές διευκρινήσεις, ο αγοραστής αγόρασε από τα σχεδια;

Link to comment
Share on other sites

ας με διορθώσει κάποιος γιατί δεν είμαι γνώστης των νομικών αλλά από όσο έχω καταλάβει από την εμπειρία μου ως τώρα και ότι μου λέει η λογική μου.

Στα συμβόλαια, ή ιδιωτικά συμφωνητικά κατασκευής υπάρχουν κάποια συνοδευτικά παραρτήματα. Κάποια από αυτά μπορεί να είναι τα σχέδια και κάποιο άλλο η γενική συγγραφή υποχρεώσεων. Στο Ι.Σ. αναγράφεται η θα πρέπει να αναγράφεται (αν θέλεις να είσαι καλυμμένος) με ποια σειρά ισχύουν αυτά αν υπάρχει μεταξύ τους αντίφαση. Στα πιο πολλά συμφωνητικά που έχω δει αυτό είναι πολύ ξεκάθαρο στο άρθρο που καταγράφονται τα συμβατικά στοιχεία-συνοδευτικά συνήθως γράφει: "Σε περίπτωση αντίφασης μεταξύ των παραπάνω συμβατικών στοιχείων αυτά ισχύουν με τη σειρά που αναγράφονται παραπάνω".

 

Από εκεί και πέρα αν τα σχέδια που έχουν προσαρτηθεί στο Ι.Σ. είναι διαφορετικά με αυτά της Ο.Α. φαντάζομαι για να είναι καλυμμένος ο αντισυμβαλλόμενος θα έπρεπε να είχε ζητήσει να το παράρτημα των σχεδίων να αποτελείται από τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας. Αυτό για τη νομιμότητα.

Νομίζω δύσκολο να ισχυριστεί ότι δεν γνώριζε, δεδομένου ότι έχουν συμφωνήσει και τα δύο μέρη αποτελεί ευθύνη και των δύο εκτός αν γίνει κάποια μήνυση για εξαπάτηση, δεν ξέρω πως πάει από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

αν ο αγοραστης πηρε ετοιμο ή ενω εχει αρχισει η κατασκευη, δλδ εχει βγει η αδεια, και αγοραζει οτι λεει στο συμβολαιο λογικα δεν ευθηνετε για το αυθαιρετο της κατασκευης.

την "απατη" την εκανε ο κατασκευαστης αφου αλλο σχεδιασε και ενεκρινε και αλλο εφτιαξε. αλλα αν πουλησε οτι εφτιαξε και οχι οτι σχεδιασε, τοτε εξαπατησε ή αυθαιρετισε σε σχεση με την πολεοδομια και οχι με τον αγοραστη.

εχει καποια λογικη αυτο που λεω ή τζαμπα λεω?

Link to comment
Share on other sites

αν ο αγοραστης πηρε ετοιμο ή ενω εχει αρχισει η κατασκευη, δλδ εχει βγει η αδεια, και αγοραζει οτι λεει στο συμβολαιο λογικα δεν ευθηνετε για το αυθαιρετο της κατασκευης.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα, κ για να σου δώσω ενα απλό παράδειγμα...

Πολλοί κατασκευαστές κλείσανε αυθαίρετα ημιυπαίθριους χώρους... από την στιγμή που το ακίνητο πουλήθηκε την αυθαιρεσία την επωμίζεται ο νέος ιδιοκτήτης.

εκτός αν μιλάς για την ηθική ευθύνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.