Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μελέτης ΚΕΝΑΚ


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή είμαι νέος μηχανικός και δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με αμοιβές, θα ήθελα να με πληροφορήσετε τι προβλέπεται για αμοιβή μελέτης κενακ.

Απ'ότι πληροφορήθηκα, ισχύει το 20%(αμοιβή μελετών αρχιτεκτονικών+μελέτες Η/Μ)?

Με ρωτάνε τιμές και θέλω να ξέρω τι ισχύει.

Μετά, ας υποθέσουμε οτι ξέρουμε την τιμή, κόβεται κάποια απόδειξη παροχής υπηρεσιών με περιγραφή "μελέτη κενακ"? Υπάρχουν κρατήσεις? Ποια ειναι γενικά η διαδικασία πληρωμής απο την αρχή?

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι λίγο αγχωμένος με αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

-------------------------------------------------------------------------

Αν κάποιος θέλει να αποφύγει να πει δημόσια (το οποίο ειναι και το καλύτερο ωστε να μάθουμε όλοι όσοι δε ξέρουμε), ας μου στείλει ένα mail ή κάτι.

 

Παρατήρηση:

Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Χρησιμοποιείτε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή με βασανίζει και εμένα το ίδιο πρόβλημα...

 

Μπορεί να μου πει κάποιος (για εμπιστευτικότητα, και στο email μου) πόσο θα πρέπει να ζητήσω για μελέτη ΚΕΝΑΚ.

Ξέρω για το 18% και 20% αλλά οι τιμές στην πιάτσα που κυμαίνονται;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα προγράμματα υπολογισμού αμοιβών του εμπορίου υπολογίζουν αμοιβές για Ενεργειακές μελέτες ανάλογα με το προϋπολογισμό της υπό μελέτη κατασκευής. (Εαν δεν έχεις ήδη κάποιο μπορείς να δοκιμάσεις το δωρεάν πρόγραμμα της υπογραφής μου).

 

saradis1 η διαδικασία και οι κρατήσεις είναι η ίδια με ότι ισχύει για τις οικοδομικές άδειες. Άνάθεση απο τον ιδιοκτήτη, υπολογισμός αμοιβών, εντολή πληρωμής κτλ.

 

δεμετριο με τα νέα φορολογικά δεδομένα, τις εκπτώσεις ξέχασε τες. Αν υπολογίσει κανείς επιπλέον το κόστος αγοράς νέου λογισμικού για Κ.Εν.Α.Κ τότε μάλλον θα σκεφτείς να ζητήσεις περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε μελέτες φασόν.

 

Και σωστή δουλειά δεν θα γίνει και αν δεν ξέρετε τι σημαίνει ΜΕΑ η τιμή που θα δώσετε θα είναι εκτός πραγματικότητας και θα το μετανιώσετε.

 

Το τμήμα ΗΜ της ΜΕΑ πρέπει να το κάνει αυτός που κάνει και τις ΗΜ μελέτες.

Αλλιώς

ΔΕΝ θα γίνει σωστή μελέτη (τα στοιχεία είναι συνέχεια, απ' την αρχή ως το τέλος αμφίδρομα αλληλένδετα),

 

η πληρωμή μέσω των ελάχιστων αμοιβών είναι στην πραγματικότητα οι πιο ελάχιστες που γίνεται για τέτοια δουλειά και απ' τις άλλες ΗΜ μελέτες θα βγάλεις την δουλειά σου (συζήτηση για εκπτώσεις πλέον εκ' των πραγμάτων δεν γίνεται, δεν μπορείς να χαρίσεις τον κόπο και την αξία της ΜΕΑ, πέρα από τα φορολογικά)

 

και αυτός που θα αναλάβει την μελέτη θα πρέπει να το κάνει υπεύθυνα, ο κίνδυνος του αυθαίρετου κρύβει επώδυνες προοπτικές....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.