Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυλώνες υψηλής τάσης


Recommended Posts

Που μπορώ να βρω στοιχεία για τις προδιαγραφές πυλώνων υψηλής τάσης 150kv, 400kv;

(Π.χ απόσταση κώλωνα με κώλωνα, γωνίες, κλήσης που πρέπει να έχουν, κ.τ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύσκολα να μου πουν απο τη ΔΕΗ

 

πήγες? έψαξες? έβαλες το μυαλό να δουλέψει? δε θα πάς στην καθαρίστρια της ΔΕΗ. στο τεχνικό τμήμα.σκέφτηκες μήπως να σταματήσεις σε κανέναν πυλώνα σε κανα χωραφάκι να δείς αν έχει ταμπελάκι κατασκευάστριας εταιρείας? λέμε μήπως το σκέφτηκες...συνάδελφε συγνώμη αλλά σε περίοδο κρίσης όπου πρέπει να παίρνει κ κ..ς μας φωτιά σε βλέπω λίγο στην αδράνεια..και μην ακούσω αντίλογο ότι ειρωνεύομαι. ναι και δεν το κρύβω με αυτά που διαβάζω

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και σε κανένα βιβλίο σχετικό με γραμμές μεταφοράς, του Παπαδιά π.χ

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=439509&prid=127934&deid=0

 

Θυμάμαι ότι είχε μέσα και κάποια σκαριφήματα αλλά δεν ξέρω αν έχει όλα αυτά που θες και είναι και κάπως παλιό. Ψάξε και σε τίποτα πιο καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Α) Οι προδιαγραφές ειναι ολόκληροι τόμοι.

 

Β) Από ότι καταλαβάινω, δεν εχεις γνώση του αντικειμένου. Επομένως, η οποιαδήποτε εκπονηθείσα από εσένα μελέτη θα είναι στα μάτια της ΔΕΗ για τον κάλαθο των αχρήστων (ειναι πολύ δυσκοίλια με τις προδιαγραφές.... φαντάσου πως για να χρησιμοποιήσεις ενα κατασκευαστικό σχέδιο πυλώνα, στο χρεωνουν καμια 500αρα).

 

Γ) Το αρμόδιο τμήμα της ΔΕΗ ειναι η ΔΕΗ/ΔΝΕΜ. Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη.

 

Δ) Οι αποστάσεις ειναι αυξομειούμενες, ομοίως και τα ειδη των πύργων, οι γωνίες και ολα τα σχετικά - ειναι θεμα μελέτης

 

Ε) Εργολάβοι της ΔΕΗ που κατασκευάζουν γραμμές ειναι λίγοι...και δεν νομίζω να σε βοηθήσουν... θυμαμαι μια εταιρεία ΠΑΡΑΛΟΣ. Για δες μπας και βγάλεις ακρη.

 

ΣΤ) Αν η εταιρεία του αιολικού πάρκου σου εχει αναθέσει μελέτη, καλύτερα να μην τους κάψεις τους ανθρώπους... αν πάλι δουλεύεις σε εταιρεία, τοτε ψαξε μεν, κρατα πισινή δε.

 

Για περισσότερα μπορείς να στειλεις και ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και σε κανένα βιβλίο σχετικό με γραμμές μεταφοράς, του Παπαδιά π.χ

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=439509&prid=127934&deid=0

 

 

Το βίβλιο που διάβαζα σαν προπτυχιακή... Έχει μόνο τους τύπους πυλωνων, δεν γράφει τίποτα για αποστάσεις...

 

Ερώτηση? Η εταιρεία κατασκευής αιολικού πάρκου θα κάνει και την μελέτη της όδευσης υψηλής τάσης? Γιατί υψηλή και όχι μέση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.