Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής Δόμησης Οικοπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφε, υπεύθυνη απάντηση για τον Σ.Δ. θα πάρεις από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο ωστέ να είσαι κατοχυρωμένη για την ορθότητα της πληροφορίας.

Από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφειο θα πάρεις απόσπασμα του εγκεκριμένου ρυμ/κου (μάλλον αυτό εννοείς με το "σχετικούς χάρτες" (?)), ορους δόμησης και ότι άλλο χρειάζεσαι για το οικόπεδο που σε ενδιαφέρει.

Τέλος, παρακαλώ μην βάζεις το ίδιο μήνυμα σε περισσότερα threads.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Κατάφερα να "πιάσω γραμμή" στον αρμόδιο τομέα και ενημερώθηκα σχετικά.

 

Επίσης, δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα με τη διπλή δημοσίευση, απλά πίστεψα πως ίσως έγραψα σε λάθος thread και σαν αποτέλεσμα ίσως δεν λάμβανα απάντηση.

Είχαν ούτως ή άλλως παρόμοιο θέμα συζήτησης!

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο βρισκεται στη θεσσαλονικη ξερει καποιος να μου πει τα ποσοστα

 

Αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός στο θέμα, αν βρίσκεται στην Άνω Πόλη έχω ακούσει ότι επειδή είναι παραδοσιακός οικοσμός ισχύουν παρεκκλίσεις.

Υπάρχουν εκεί κάτι κτίρια απίθανα, χτισμένα σε οικόπεδα με μέγεθος βεράντας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, μολις ανέλαβα την πρώτη μου άδεια... Το οικόπεδο έχει συνολικό Ε =130,22 μ2. Μέσα έχει κτιστεί δυώροφο κτήριο με Ε κάτοψης = 111,08 μ2 κ συνολικό ύψος 8,6. Το επιτρεπτό ποσοστό κάλυψης είναι 70% κ ο σ.δ είναι 1,8. Το μέγιστο επιτρεπτό ύψος είναι 14μ. Ο πελάτης μου θέλει να κατασκευάσει σοφίτα στη ταράτσα. Απο τους υπολογισμούς προκύπτει οτι η μελλοντική δόμηση την οποία μπορεί να πραγματοποιήσει είναι 12,236 μ2? συνεπώς αυτό είναι το εμβαδόν της σοφίτας που δικαιούται να κατασκευάσει? Το έχω υπολογίσει καλά ή έχω μπερδέψει τους όρους?

Link to comment
Share on other sites

maria-topo

 

Σωστά το υπολόγισες όμως σε τέτοιες περιπτώσεις μετράει και το κλιμακοστάσιο στον συντελεστή αλλού ολόκληρο, αλλού μισό, γι΄αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις την αρμόδια Πολεοδομία...

 

apoliksiklim001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, μολις ανέλαβα την πρώτη μου άδεια... Το οικόπεδο έχει συνολικό Ε =130,22 μ2. Μέσα έχει κτιστεί δυώροφο κτήριο με Ε κάτοψης = 111,08 μ2 κ συνολικό ύψος 8,6. Το επιτρεπτό ποσοστό κάλυψης είναι 70% κ ο σ.δ είναι 1,8. Το μέγιστο επιτρεπτό ύψος είναι 14μ. Ο πελάτης μου θέλει να κατασκευάσει σοφίτα στη ταράτσα. Απο τους υπολογισμούς προκύπτει οτι η μελλοντική δόμηση την οποία μπορεί να πραγματοποιήσει είναι 12,236 μ2? συνεπώς αυτό είναι το εμβαδόν της σοφίτας που δικαιούται να κατασκευάσει? Το έχω υπολογίσει καλά ή έχω μπερδέψει τους όρους?

 

συνολική επιτρεπόμενη δόμηση = 130,22*1,8=234,40τμ

επιτρεπόμενη κάλυψη= 130,22*70%=91,15τμ (δύναται να εγγραφεί κτίριο εμβαδού max, έως 120τμ...)

μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος =14μ

Πραγματοποιούμενη δόμηση =111,08τμ

Υπόλοιπο δόμησης =234,40-111,08=123,32τμ

μέγιστο ύψος 14μ, πραγματοποιημένο = 8,6 συνεπώς χτίζονται ακόμα δύο ορόφοι συνολικού ύψος 5,4μ, ήτοι α=3,00 και β=2,4 + στέγη.

Και δικαιούτε ακόμη max 234,40*15%=35,16 τμ ημιυπαίθριους χώρους. Ημιυπαίθριους χώρους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πιό πιθανό αυτό που λες georg coco... αφού λέει ύψος 8,6μ...

8.6μ ισόγειο? χλομό....

 

ας κάνει μια σωστή πολεοδομική περιγραφή η maria-topo

υπάρχουσα κάλυψη ορόφου

υπάρχουσα συνολική δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.