Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης χωρίς έκδοση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Γεια σε όλους και όλες.

Βάσει της ΑΠΟΦ. 48669/89 ΦΕΚ. 437Δ επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης κτιρίου ή μέρους αυτού χωρίς να απαιτήται οικοδομική άδεια από την πολεοδομία εφόσον η νέα χρήση

 

1. Δεν αντίκειται στις ειδικές ή γενικές πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή .

2.Δεν αντίκειται στις διατάξεις του κτιριοδομικού.

3.Δεν αλλάζει η τιμή της μονάδας όγκου από την κατηγορία κτιρίου στη οποία ανήκει.

4. Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης.

...........κ.τ.λ.

 

Εχω ένα ισόγειο κατάστημα που χωρίς εργασίες θέλω να του ονομάσω τη χρήση ως κουρείο. Πληρώ όλες τις προϋποθέσεις της ανωτέρω απόφασης.

Ξέρει κανείς πως προχωράει η διαδικασία αυτή (αν υποβάλω αίτηση , σχέδια ....κτλ) ???? γιατί ρώτησα στην πολεοδομία και δεν γνώριζε η μηχανικός.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε μια παρόμοια περίπτωση που φαίνεται στην άδεια κατάστημα, έκανα αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγεινομικου ενδιαφέροντος (παντοπωλείο). Αμοιβή έβγαλε κάτι λίγο παραπάνω απο την ελάχιστη. Ρώτα και τα φορολογικά για άλλη γνώμη. Μετά θα χρειασθείς βεβαίωση χώρων κυρίας χρήσεως και πυρασφάλεια για το δήμο...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το κουρείο έχει τις ίδιες προϋποθέσεις με το κομμωτήριο. Πρέπει να θέλει νέα άδεια.

http://www.angre.gr/main/kye/html/diadikasies_adiodotiseon/d_nsi_igeias-pronias/katigories_igionomikon_diatakseon.htm

Δες και τον υγειονομικό στα downloads

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή νομίζω οτι κινούμαστε σε λάθος κατεύθυνση επισυνάπτω αυτούσιο το κείμενο. Αναφέρει καθαρά οτι δεν απαιτήται πάντα οικοδομική άδεια για την αλλαγή χρήσης απλά πιστεύω οτι επειδή δεν συμφέρει το μηχανικό δεν πολυεφαρμόζεται.

scan0006_246.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι για την αλλαγή χρήσης δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.

Το νέο κουρείο - κομμωτήριο δεν χρειάζεται άδεια από τη Νομαρχία ή το Δήμο;

Άρα απαιτείται η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς.

Άρα από την παρ 2 τελικά απαιτείται οικοδ. άδεια.

 

Εκτός αν εγώ δεν το διαβάζω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι λέει αυτό. Πιστεύω οτι αναφέρεται στις προδιαγραφές που πρέπει να πληρούν ορισμένοι χώροι προκειμένου να αποκτήσουν κάποια συγκεκριμένη χρήση και ελέγχονται για αυτές από φορείς όπως π.χ για αεροδρόμια η ΥΠΑ για ξενοδοχεία ο ΕΟΤ κτλ. Δεν είμαι και σίγουρος όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.