Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακυρότητα τοπογραφικού


Recommended Posts

Ποτε ενα τοπογραφικο σχεδιο ειναι ακυρο,ενω εχει ηδη κατατεθει στην πολεοδομια και εαν ο μηχανικος που το εχει συνταξει φερει ευθηνη για "τυχον"

παραβασεις και παραλειψεις απο αμελεια?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι περισσότερο αναλυτικοί.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχει κατατεθεί στην Πολεοδομία.

Βγάζεις κάποια άδεια;

Έχει γίνει έγκριση του τοπογραφικού;

Τι παραλείψεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

1)Στο οικοπεδο υπαρχουν 3 κτισματα,τα οποια δεν αποτυπωνονται στο τοπογραφικο σχεδιο.

2)Εχει κανει χαρτια για νομιμοποιηση 2 καινουργιων αυθαιρετων κτισματων και με το παραπανω τοπογραφικο το κατεθεσε και τα νομιμοποιησε το 2008(τα κτισματα κατασκευαστηκαν το 2003 και νομιμοποιηθηκαν το 2008,ενω το τοπογραφικο ειναι του 2002).

3)Δεν εχει αποτυπωσει α)μια κουζινα β)ενα μπανιο και γ) ενα πηγαδι

και μαλιστα το ενα απο τα νεα οικηματα,βρισκεται πανω απο το πηγαδι χωρις μαλιστα να εχει γινει στατικη μελετη.

Δεν ειμαι ο υπευθυνος μηχανικος, εγω ειμαι ακομα φοιτητης, στο μελλον θα ειμαι μηχανολογος μηχανικος απλως ενας οικογενειακος φιλος εχει τα παραπανω προβληματα και ρωτησε την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η κατάσταση μου φαίνεται πολύπλοκη. Δεν μπορώ να σου απαντήσω έτσι στον αέρα.

 

Ένας σημαντικός λόγος να μη δείξει όλα τα κτίσματα θα ήταν να μη φτάνει ο συντελεστής για όλα, οπότε έπρεπε να επιλέξει.

 

Καλό θα ήταν να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος στις νομιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.