Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάδια αδειοδότησης αγροτών


petsis

Recommended Posts

-Οσον αφορα την αιτηση για τον ΔΕΣΜΗΕ που θα την βρωΉ ειναι μια απλη αιτηση που συμπληρωνω εγω?

-Ταχυδρομικως τα στελνω τα χαρτια?(βρισκομαι εκτος Αθηνων)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παρακάτω, δεν διεκδικω copyright :D:

 

ΠΡΟΣ

ΔΕΣΜΗΕ

ΚΑΣΤΟΡΟΣ 72

18545 ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΑΠΟ

ΑΔΤ

ΑΦΜ ΔOΥ

Δ/ΣΗ Οικίας 17 ΤΚ

Τηλέφωνο

ΚΙΝ ¨

e-mail ………………..

 

ΘΕΜΑ Αίτηση Κατάρτισης Σύμβασης Πώλησης Ηλεκτρικής Ενέργειας από Φωτοβολταικό Πάρκο Επαγγελματία Αγρότη ισχύος 99,82KWp.

 

Αξιότιμοι Κύριοι,

Σχετικά με το εν λόγω θέμα προσκομίζουμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά έτσι ώστε να καταρτιστεί η σύμβαση πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας με την υπηρεσία σας.

Η ενέργεια θα παράγεται από φωτοβολταϊκό σταθμό ισχύος 99,82KWp ο οποίος θα εγκατασταθεί σε αγροτεμάχιο ιδιοκτησίας μου.

Έχουν ήδη ολοκληρωθεί όλες οι προβλεπόμενες διαδικασίες και έχει αποσταλεί από την ΔΕΗ δεσμευτική προσφορά όρων σύνδεσης η οποία επισυνάπτεται.

Το ακίνητο βρίσκεται ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΘΕΣΗ -------- ΔΗΜΟΥ --------

Τα έγγραφα τα οποία συνοδεύουν την αίτηση είναι:

1. ΟΡΟΙ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΔΕΗ

2. ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΕΠΟ (Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων)

3. Υ/Δ περί μη Κατάτμησης

4. Επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας.

5. Βεβαίωση έναρξης επιτηδεύματος και μεταβολής της (παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά) θεωρημένη.

6. Προσωρινή Βεβαίωση από τον Οργανισμό Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων (ΟΠΕΚΕΠΕ) ανήκω στους επαγγελματίες αγρότες για το έτος 2010.

Σαν υπεύθυνο επικοινωνίας με την υπηρεσίας σας ορίζω τον ------------- Διπλ ΜΗΧ. ΜΗΧΑΝΙΚΟ τηλ-----------

email:.

Αναμένουμε άμεσα τις ενέργειες σας έτσι ώστε να προβούμε στην υπογραφή της σύμβασης, στην κατασκευή του σταθμού και σύνδεση αυτού με το Δίκτυο Χ.Τ.

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Δανειο να δω ποια τραπεζα θα δωσει...

 

Πηγα στην Αγροτικη για δανειο πελατη μου αγροτη και με κοιταξαν σαν εξωγηινο..."Δε δινουμε δανεια για φωτοβολταικα κυριε" μου ειπαν. Τη βεβαιωση ομως του ενδιαφεροντος χρηματοδοτησης της επενδυσης την εδωσαν οταν την ηθελα για τη ΔΕΗ και τσιμπησαν 20 ευρουλακια... Τους φερνεις τωρα το "πανελο" :P στο κεφαλι η δε τους το φερνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλα με τα δανεια θα γινει μεγαλος χαμος.Θα παρουν μονο νεοι αγροτες με τρελη ακινητη περιουσια και δικαιολογητικα!Ουτε το 10% των αγροτων δεν θα υλοποιησει το παρκο του!

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν εννοείς πήγες στην Αγροτική που ακριβώς πήγες?

ΑΝ πήγες σε κατάστημα λογική απάντηση μου ακούγεται αν πήγες σε Κεντρική υπηρεσία ATE Leasing τότε υπάρχει θέμα αλλά μάλλον πήγες στο πρώτο.

Επίσης η ATE ζητά ένα κάρο εγγυητικές απο τον κατασκευαστή καθώς και πιστοποιήσεις ISO και EPC Σύμβαση με liabilities (προς ενημέρωση)

 

Δεν ξέρω πόσοι θα παρουν δάνεια πάντως θα κάποιοι θα πάρουν σίγουρα8-), έχουν εγκριθεί αρκετά ήδη.

Τα 30,75€ τα θέλουν για την επιστολή όπου ουσιαστικά είνια preliminary check στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε υποκαταστημα της Αγροτικης απευθυνθηκα.

 

Ζητανε ΙSO για τον εξοπλισμο, η ISO απο τον εγκαταστατη?

Γιατι η υπαλληλος δεν ηξερε να μου απαντησει και μου ειπε θα το ψαξει...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεσμευτικό για ΦΒ από αγρότες να πας στην ΑΤΕ? Τόσες άλλες τράπεζες δίνουν τα λεγόμενα πράσινα δάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεσμευτικο δεν ειναι, αλλα υποτιθεται οτι η Αγροτικη εχει μια πιο θετικη αντιμετωπιση προς τους αγροτες, και υποτιθεται οτι εγκρινει μεγαλυτερο ποσοστο δανειου σε σχεση με αλλες τραπεζες που δινουν περι το 75 % της επενδυσης.

 

Σε θεωρητικη βαση παντα. Επι του πρακτεου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.