Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμέτρηση φέροντος οργανισμού από Ο.Σ.


alexma

Recommended Posts

πως υπολογιζω χοντρικα ποσα κυβικα μπετο θα χρειαστω σε κατοικια 40τμ οταν βρισκεται σε βουνο? εχει κλιση αλλα οχι αξιολογη. ο πελατης μου ενδιαφερεται να μαθει χοντρικα το κοστος.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπολογίζεις χωρίς μελέτη. Τι είναι η στατική μελέτη? Πόσο κοστίζει ένα κιλό ντομάτες. Το θέμα πλέον με όλους αυτούς που θέλουν να ξέρουν το κόστος κατασκευής μίας κατοικίας σε πέντα λεπτά πρόκειται για ανθρώπους που νομίζουν ότι τα σπίτια πωλούνται στο σούπερ μάρκετ. Τέλοσπάντων λόγω της ειδικότητας σου θα σου πω ότι να περιμένεις γύρω στα 25-30 κυβικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει προσέγγιση στον ακέραιο; Γιατί εγώ το βγάζω 56,245μ3 επομένως πάει --> 56,25μ3!!! Τι συμβαίνει;;; :smile:

 

Έξω πλάκα. Ότι είπε ο ted78 στο #2. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω ότι υπάρχει μελέτη. Προφανώς αν έχω καταλάβει σωστά ο συνάδελφος ρωτήθηκε από τον πελάτη του για μία προεκτίμηση κυβικών.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τα κυβικά του σκυροδέματος δε μπορούν να υπολογιστούν χωρίς την ύπαρξη μελέτης, όπως σωστά επισημαίνει ο Γιάννης. Ωστόσο, αυτό που ενδιαφέρει τον πελάτη είναι το κόστος κατασκευής του φέροντα οργανισμού.

Αυτό μπορείς να το προσεγγίσεις με άλλο τρόπο, αλλά εντελώς χονδροειδώς.

Μπορεί κάποιος, να υποθέσει ότι η συμμετοχή του φέροντως οργανισμού στο συνολικό κόστος κατασκευής, αντιστοιχεί περίπου στο 30% αυτού.

Για παράδειγμα αν έχεις κόστος κατασκευής 1000,00 €/τμ τότε:

1000,00 €/τμ * 40,00 τμ * 30% = 12.000,00 €.

 

Υ.Γ.: Τα νούμερα και τα ποσοστά είναι ενδεικτικά προς χάριν του παραδείγματος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όντως δεν μπορούν να υπολογιστούν με ακρίβεια τα κυβικά αλλά αν ασχολείσαι κατά κόρον με στατικές μελέτες ξέρεις με μία απόκλιση 10% τι περιμένεις να προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου δώσεις έστω αρχιτεκτονικά σχέδια, τα βάζω κάτω, βάζω κολόνες κλπ και κάνω μια προμέτρηση στο πόδι σε ~1 ωρίτσα (μάντρες, ράμπες, τοιχεία, υπόγεια κλπ κλπ παίζουν το ρόλο τους στα κυβικά...)

Έτσι όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.