Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμικές απώλειες προς γειτονικά κτήρια


nizzo

Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας.

Είμαι μηχανικός που μέχρι πρόσφατα δραστηριοποιούμουν στην βιομηχανία αλλά λόγω της κρίσης αποφάσισα να ασχοληθώ και με μελέτες. Προσπαθώ λοιπόν να μάθω τον τρόπο λειτουργίας του 4Μ ADAPT κάνοντας για εκπαίδευση τις Η/Μ μελέτες του σπιτιού μου.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ορίζουμε τους τοίχους που εφάπτονται σε γειτονικά κτήρια ώστε να είναι σωστοί οι υπολογισμοί απωλειών.

Επίσης αν έχουμε σε ένα οικόπεδο πολλά κτήρια ανόμοια οι μελέτες γίνονται ξεχωριστά για το καθένα?

Παρακαλώ για κάθε βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε τοίχους σε επαφή με άλλα κτίρια συνήθως θεωρούμε ότι η άλλη πλευρά θερμαίνεται και έτσι δεν έχουμε να υπολογίσουμε κάτι. Όσο για ανόμοια κτίρια λογικό είναι να γίνονται ξεχωριστές μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Τους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου σε μελέτη θερμικών απωλειών τους θεωρούμε πάντα ελεύθερους προς το περιβάλλον χωρίς να μας "ενδιαφέρει" η ύπαρξη γειτονικών κατασκευών.... Μόνο στην περίπτωση ΠΕΑ καταγράφονται αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι πρέπει να κάνεις ένα συγκερασμό των δυο προηγούμενων απόψεων. Αν δηλαδή έχεις μεγάλη τοιχοποιία προς ένα κτίριο που δεν πρόκειται να εγκαταλειφθεί ή να κατεδαφιστεί στο εγγύς μέλλον, θα ήταν μάλλον υπερβολικό να υπολογίσεις τη μεσοτοιχία σαν εκτεθειμένο τοίχο. Επίσης θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου το πρόγραμμα λειτουργίας του παρακείμενου κτιρίου. Αν π.χ. στεγάζει γραφεία, τα βράδια και τα Σ/Κ θα πρέπει να θεωρείται ως μη θερμαινόμενος χώρος, οπότε με αυτό τον μπούσουλα πρέπει να πας. Αν είναι διαμερίσματα, τότε θα έχουν το ίδιο περίπου χρονοπρόγραμμα με το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος και στην ενεργειακή μελέτη δεν λαμβάνεις υπ΄όψη στους υπολογισμούς τα διπλανά κτίρια....

Δεν υπάρχει "μέση" λύση, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που ξέρω.... Αν υπάρχει κάπου , σε κάποια τεχνική οδηγία πχ , κάτι διαφορετικό θα το εκτιμούσα να με ενημερώσετε.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι, όσον αφορά μελέτη ΚΕΝΑΚ τα παρακείμενα κτίρια δεν υπολογίζονται καθόλου παρά μόνο στους συντελεστές σκίασης, αλλά εσύ ζήτησες πληροφορίες για απλή μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γειά σας.

Επίσης αν έχουμε σε ένα οικόπεδο πολλά κτήρια ανόμοια οι μελέτες γίνονται ξεχωριστά για το καθένα?

Παρακαλώ για κάθε βοήθεια σας.

 

Σε κάθε κτίριο θα πρέπει να κάνεις άλλη μελέτη αφού είναι ανόμοια και θα έχουν διαφορετικά δομικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έθεσα σωστά το ερώτημα μου.

Πρέπει να κάνω για όλα τα κτήρια μια μελέτη ή μια για το κάθε κτήριο?

Στο 4Μ δλδ θα περάσω ξεχωριστά κάτοψη για το κάθε κτήριο σε διαφορετικές μελέτες ή όλες μαζί?

Το ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι για ανόμοια κτήρια υπολογίζονται οι αμοιβές αθροιστικά για κάθε κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έθεσα σωστά το ερώτημα μου.

Πρέπει να κάνω για όλα τα κτήρια μια μελέτη ή μια για το κάθε κτήριο?

Στο 4Μ δλδ θα περάσω ξεχωριστά κάτοψη για το κάθε κτήριο σε διαφορετικές μελέτες ή όλες μαζί?

Το ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι για ανόμοια κτήρια υπολογίζονται οι αμοιβές αθροιστικά για κάθε κτήριο.

 

Θα πρέπει να κάνεις ξεχωριστή μελέτη για κάθε κτίριο. Οι αμοιβές θα είναι χωριστές αφού δεν είναι όμοια τα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.