Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταση συσσωρευτών αυτονομου συστηματος


reniatz

Recommended Posts

reniatz, που έμπλεξες και συ βρε ανθρωπέ μου... και κερατάς και δαρμένος... αντι να δουν τα καλά και τα στραβά της κάθε προσφοράς, για να γλιτώσουν κανά χιλιάρικο, θα τους χαλάσουν οι μπαταρίες σε 1 χρόνο με τέτοια προβλήματα...

Αν δε ξέρει ο εργολάβος τα τεχνικά θέματα, που να μπορείς να συνεννοηθείς? Γιατί ο πελάτης είναι λογικό να θέλει μικρό κόστος αλλά μεγάλη απόδοση, άρα λογικό να μην καταλαβαίνει τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Θα του απαντησω αυτα που μου λετε. Και πολυ αυστηρα μαλιστα θα του διευκρινησω οτι δε μπορουμε να συζηταμε περαιτερω αν δεν προβει στις απαραιτητες ενεργειες, π.χ Η/Ζ. Τελικα καποιες φορες πρεπει να εισαι απολυτος και αυστηρος με τους πελατες διοτι γινονται φορτικοι και απαιτητικοι σε σημειο που δεν επιτρεπεται. Πρεπει να γνωριζουν τα ορια που πρεπει να απαιτουν, και δυστυχως πρεπει να τα θεσω. Το παθημα γινεται μαθημα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Μετα απο τοσες ωρες συνομιλιας με διαφορους προμηθευτες και εγκαταστατες, τελικα εσεις μου δωσατε μια συντομη και περιεκτικη απαντηση. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τους το αναλυσω.

 

Φαντασου οτι ηταν η πρωτη μου δουλεια με Φ/Β και μου παει στραβα...που να θελω να ξανακανω αλλη!!!!Απλα απο δω και στο εξης θα γινονται ολα γραπτα, με καθε λεπτομερεια και με υπογραφη πελατη

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι προφανες οτι δεν αρκουν τα Φ/Β. Απλα δεν μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι ενω το προηγουμενο βραδυ εδειχνε 47V, το πρωι 10 η ωρα εδειχνε 50V. Ηταν στιγμιαια ενδειξη λογω της ηρεμιας της μπαταριας?? Γιατι η ενδειξη στις 5 το απογευμα ηταν παλι 47V. Αυτο δεν μπορουν να μου εξηγησουν οι ηλεκτρολογοι μηχανολογοι προμηθευτες μου. Η απαντηση που ελαβα ηταν να πω στον πελατη να τις φορτισει πληρως και να παρατηρησει κατα την διαρκεια της ημερας την ταση στις μπαταριες.

 

Πες μας αν θες απο που λαμβάνεται η τιμή μέτρησης της τάσης των μπαταριών ?

 

Διότι κάνω την εξής εκτίμηση. Στη πραγματικότητα το Φ/Β σύστημα λειτουργεί ως φορτιστής των μπαταριών και δεν είναι η κεντρική πηγή ισχύος. Η πηγή που παρέχει ενέργεια είναι οι συσσωρευτές. Το πρωί λοιπόν, το φωτοβολταικό σύστημα -λόγω της ηλιοφάνειας- παρέχει την απαιτούμε τάση προς υποστήριξη των φορτίων (η καλύτερα προς τις μπαταρίες), άρα αν η μέτρηση γίνεται στον παράλληλο κλάδο εξόδου μπαταριών-Φ/Β τότε μετράς την τάση του Φ/Β ή καλύτερα του ρυθμιστή φόρτισης. Το βράδυ που μόνη πηγή ενέργειας είναι οι συσσωρευτές μετράς την τάση της εξόδου των μπαταριών.

 

Γενικότερα, αν και έχω κάμποσο καιρό να ασχοληθώ με Φ/Β, μια σημαντική παράμετρος στη διαστασιολόγηση αυτόνομων συστημάτων είναι να πει ο πελάτης για πόσες μέρες ή ώρες απολύτου νεφοσκεπής θέλει να τον καλύπτει το σύστημα. Αυτή η παράμετρος καθορίζει και τη χωρητικότητα των μπαταριών και του Φ/Β συστήματος.

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε οι πιο ειδικοί διότι έχω αφήσει τα Φ/Β κάμποσα χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επεσες σε περιπτωση φιλε μου....

 

Πληροφοριακά πόσο είναι το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

Την ταση των μπαταριων την βλεπουμε απο τον ρυθμιστη φορτισης της ανεμογεννητριας. Δεν μπορουμε να την δουμε διαφορετικα. Δεν ειναι υγρων, αλλα τυπου gel.

 

Ενα συστημα 2.2 KWp με ανεμογεννητρια 1500W και συσσωρευτες 600Αh κοστιζει μαζι με την εγκατασταση περιπου 30.000€ τελικη τιμη. Το συστημα που ειχα προτεινει αρχικα με 4.95KW και ανεμογεννητρια 1500W κοστιζει περιπου 50000€ τελικη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.