Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ρετιρέ με δώμα με αποκλειστική χρήση ταράτσας, νόμιμο;


athgr01

Recommended Posts

Πρεπει να πω οτι δεν ειμαι συνάδελφος. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω στη Νεα Μάκρη διαμέρισμα τεταρτου ορόφου (και τελευταίου) με εσωτερική σκάλα σε δώμα, το οποίο έχει (και σύμφωνα με το κανονισμό) αποκλειστική χρήση ταράτσας. Σημ.: Η πρόσβαση στη ταράτσα γίνεται μόνο μέσα από το συγκεκριμένο σπίτι. Πρώτο μου πρόβλημα: Ο κανονισμός όμως λεει επισης ότι στους κοινόχρηστους χώρους είναι και η ταράτσα (δεν είναι αντιφατικό?)...Δεύτερο πρόβλημα, τα επίσημα τερτραγωνικά είναι 56 αλλά έχει χτίσει τους δύο ημιυπαίθριους και έχει φτίξει ένα διαμέρισμα τελικώς 110 μέτρα. Μπορώ να το κάνω νόμιμο? Η ταράτσα τελικά, είναι ή δεν είναι κοινόχρηστη? Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τη νομιμοποίηση των ημιυπαιθρίων το βλέπω δύσκολο να νομιμοποιηθούν

καθώς πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο σ.δ. (συνήθως απίθανο) και να συνενέσουν

οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες να πάρεις εσύ τα μέτρα αυτά (εξίσου δύσκολο).

Για την αποκλειστική χρήση του δώματος, ισχύει εφόσον το σέβονται οι

υπόλοιποι συνιδιοκτήτες. Αν κάποιος δεν θέλήσει να το δεχθεί θα μπορέσει

να δικαιωθεί στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω (με τα οποία συμφωνώ 100%)

 

1.σκέφτηκες τι θα γίνει αν κάποιος από τους συνιδιοκτήτες θελήσει να τοποθετήσει έναν ηλιακό θερμοσίφωνα, μια κεραία κ.λ.π. ?

 

2.όλοι θα έχουν υπογράψει (και εσύ) έναν κανονισμό ο οποίος αναφέρει οτι το δώμα έχει αποκλειστική χρήση ταράτσας.

Δεν σε καλύπτει πουθενά η απάντηση "εγώ έτσι το αγόρασα".

 

3.Ακόμη και αν οι σημερινοί συνιδιοκτήτες δηλώνουν οτι δεν τους ενοχλεί, ή δεν τους ενδιαφέρει η ταράτσα,

ποιός σ' εξασφαλίζει απέναντι σε κάποιον άλλο μελλοντικό αγοραστή?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να ρωτήσω την πολεοδομία ή την εφορία? Και αλήθεια, αυτοι οι κατασκευαστές υπάρχει ποτέ περίπτωση να τα πουλήσουν αυτά τα διαμερίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί....λέτε πως η ταράτσα είναι κοινόχρηστος χώρος, αφού έχει αποκλειστική...πρόσβαση μόνο απο το διαμ του τελευταίου ορόφου????

 

Στο οποίο και δίνεται με αποκλειστική χρήση, δεν θεωρώ ότι άν ένας ιδιοκτήτης οποτεδήποτε θελήση να βγάλει κεραία μπορεί εφόσον ο χώρος είναι ιδιωτικός..

 

Για τους ημιυπαίθριους: δεν νομιμοποιούνται εύκολα, ρώτα κάνα γραφείο που ασχολείται με μεταφορά συντελεστή δόμησης (αλλά και δεν θεωρώ πρόβλημα το ότι είναι παράνομοι, πέραν της υπερδόμησης που δημιουργούν, της εξεπάτησης που δημιουργείται, αν αγοράστηκαν σε τιμή νόμιμου χώρου αλλά εάν δεν.......έχετε και οι δυό κέρδος οπότε μην το ψάξεις).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει τύχει αντίστοιχει περίπτωση,σε δικό μου διαμέρισμα, στα σχέδια της πολεοδομίας φάινονται κάποιοι χώροι κοινόχρηστοι.

Όταν γίνονται τα συμβόλαια και μαζί με αυτά το καταστατικό της πολυκατοικίας, ο κάθε ιδιοκτήτης υπογράφει το συμβόλαιο και το καταστατικό.

Εφόσον στο καταστατικό ορίζεται ότι το συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει την αποκλειστική χρήση, το έχουν αποδεχθεί όλοι οι ιδιοκτήτες και το έχουν υπογράψει. (προφανώς και οι μεταγενέστεροι, αφού δεν είναι δυνατόν να αλλάζει το καταστατικό της πολυκατοικίας κάθε φορά που πωλείτε ένα διαμέρισμα). Αυτά όμως είναι καθαρά θέματα συμβολαιγράφου και σε καμία περίπτωση αρχιτέκτονα. Ο αρχιτέκτονας δεν ορίζει τις σχέσεις των ιδιοκτητών. Ούτε μπορεί να έχει άποψη αν ο πελάτης θέλει να έχει πρόσβαση στην ταράτσα ένα μόνο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και παραπάνω τα περί αποκλειστικής χρήσης κάποιου χώρου

ισχύει μέχρι να βρεθεί κάποιος τρελαμένος μελλοντικός αγοραστής που δε

θα του πολυαρέσει η ιδέα, θα το κυνηγήσει και στο τέλος θα δικαιωθεί.

Highlander για τη νομιμοποίηση με μεταφορά σ.δ. δε νομίζω να μπορεί να

γίνει κάτι γιατί η διαδικασία έχει παγώσει απτό ΣΤΕ και όποιος πρόλαβε τον

Κύριο είδε.

Link to comment
Share on other sites

Νομικά αν το κυνηγήσει κάποιος θα δικαιωθεί. Την πολεοδομία δεν την

απασχολούν αυτού του είδους τα θέματα, αρκεί το κτίριο να πληρεί τους

διάφορους κανονισμούς

Link to comment
Share on other sites

διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Ο δικός μου δικηγόρος θεωρεί ότι δεν υπάρχει θέμα, αλλά διατηρώ γενικά τις επιφυλάξεις μου γιατί μπορεί ένας άλλος δικηγόρος να το δει αλλιώς... Είναι νομικό θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.