Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικύρωση σχεδίων


ΟΩΝ

Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Ιδιοκτήτης θέλει να επιμηκύνει τη διάρκεια αποπληρωμής του στεγαστικού του δανείου. Η τράπεζα τού ζήτησε επικυρωμένα αντίγραφα της κάτοψης ορόφου και του στελέχους της αδείας.

Ερωτήσεις:

1. Μπορεί να γίνει αυτή η διαδικασία στο ΚΕΠ; (Ο Ιδιοκτήτης έχει τα θεωρημένα αντίγραφα στο αρχείο του).

2. Γενικά, έχει δικαίωμα Μηχανικός να κάνει την επικύρωση; (Σε αναλογία με το δικαίωμα επικύρωσης εγγράφων που έχουν οι Δικηγόροι).

Link to comment
Share on other sites

1. όχι, τα ΚΕΠ έχουν οδηγία να μην επικυρωνουν σχέδια,

την άδεια ίσως

 

2. ούτε εμείς μπορούμε, ίσως δικηγόρος

επίσης ρώτα στην τράπεζα μην πληρώνει ο άνθρωπος άδικα

Link to comment
Share on other sites

Τα ΚΕΠ επικυρώνουν μόνο δημόσια έγγραφα δηλ. που έχουν εκδοθεί από δημόσιες υπηρεσίες (και σε αυτά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί), δεν επικυρώνουν ιδιωτικά έγγραφα.

Οι δικηγόροι επικυρώνουν και δημόσια και ιδιωτικά έγγραφα.

 

Ο Μηχανικός αν μπορεί να κάνει επικύρωση (δεν ξέρω με σιγουριά) θα είναι μόνο για όσα έχει εκδόσει ο ίδιος και όχι άλλος Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η τράπεζα καλύπτεται αν ο μηχανικός ο ίδιος επικυρώσει τα σχέδιά του. Αλλιώς μόνο στην πολεοδομία που τα εξέδωσε. Η άδεια επικυρώνεται στις δημόσιες υπηρεσίες. Εγώ έχω επικυρώσει και σχέδια (σε γνωστό... :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης, engineer_thess και myri ευχαριστώ πολύ. Με διαφωτίσατε, και ενημέρωσα αμέσως τον Ιδιοκτήτη. Όπως είπατε, τον συμβούλεψα να ρωτήσει την τράπεζα αν "της αρκεί" θεώρηση των σχεδίων από τον Μηχανικό που εκπόνησε την μελέτη. (Ώστε να αποφύγει την πολεοδομία τώρα που γίνεται χαμός με τους Η/Χ...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.