Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Εργαστήριο Παρασκευής Τροφίμων σε Αγροτική Χρήση


panoszz

Recommended Posts

Θέλω να κατασκευάσω κτίριο για εργαστήριο παραγωγής τροφίμων (κέτερινγκ) σε οικόπεδο 5 στρεμμάτων, στην Μαγούλα που η χρήση του είναι αγροτική.

 

Υπάρχει λύση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την απαντηση που θα πάρεις απο την πολεοδμία

 

Αν το επιτρέπουν οι χρήσεις γης της περιοχής που ανήκει το αγροτεμάχιο - οικόπεδο καλώς, αλλιώς ψάχνεις για άλλη περιοχή.

 

Βάλε μηχανικό να σου λύσει το πρόβλημα ......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Από το ΦΕΚ είδα ότι επιτρέπεται η ίδρυση εργαστηρίων που επεξεργάζονται τοπικά προιόντα, δεν λέει κάτι παραπάνω και αναρωτιέμαι που μπορώ να βρω διευκρίνηση για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

........., δεν λέει κάτι παραπάνω και αναρωτιέμαι που μπορώ να βρω διευκρίνηση για αυτό.

 

 

Σου έδωσα την απάντηση:

 

Εξαρταται απο την απαντηση που θα πάρεις απο την πολεοδμία σχετικά με τις χρήσεις γης της περιοχής

 

Συνεπώς θα πρέπει να πας να ρωτήσεις εσύ, αν είσαι μηχανικός (γιατι δεν γράφεις το επάγγελμα σου) ή να απευθυνθείς σε μηχανικό να σε βοηθήσει

 

Νομίζω οτι ειναι απλά τα πράγματα !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε αγροτική γη κατά πάσα πιθανότητα απαγορεύεται η ίδρυση εργαστηρίων με εξαίρεση δραστηριότητες που επεξεργάζονται τοπικά προϊόντα. αρχικά να πάρεις βεβαίωση χρήσης γης από την πολεοδομία και έπειτα για να επιβεβαιωθείς κάνε μια βόλτα από την διεύθυνση ανάπτυξης στην Ελευσίνα. πάντως κατά πάσα πιθανότητα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, στην πολεοδομία μου είπανε ότι δεν γίνεται από την άλλη όμως στο χαρτί που μου δώσανε γραφεί ότι επιτρέπονται κατοικίες και αποθήκες και στο ΦΕΚ είδα ότι αν η εγκατάσταση του εργαστηρίου γίνει σε αποθήκη τότε δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης. Οπότε με το δικό μου μυαλό (δεν είμαι μηχανικός) μπορώ να κάνω αποθήκη και μετά να εγκαταστήσω το εργαστήριο... Αναρωτιέμαι αν αυτό γίνεται.

 

Αν υπάρχει κάποιος μηχανικό με εμπειρία στις άδειες και την περιοχή της Μαγούλας ας στείλει pm

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η σκέψη σου αν θέλεις να λειτουργείς το εργαστήριο σου ΧΩΡΙΣ άδεια λειτουργίας (και φυσικά χωρίς Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων, χωρίς άδεια εγκατάστασης και κατά συνέπεια χωρίς (ή με αυθαίρετη) οικοδομική άδεια).

 

Πιστεύω καλύφθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.