Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απώλεια οικοδομικής αδείας


Recommended Posts

Deja vu.

 

Μάλλον το έχουμε ξανασυζητήσει.

 

Ανασύσταση φακέλλου δεν υπάρχει. Τουλάχιστον έως πέρυσι που ασχολήθηκα δεν υπήρχε θεσμοθετημένη και νομικά απόλυτα τεκμηριωμένη διαδικασία. Δεν υποχρεούται ο πολίτης να προσκομίσει νέες μελέτες, ούτε μπορεί να εκβιάζεται έτσι.

 

Ας ξάψουν και οι ιδιοκτήτες για τα αντίγραφά τους.

 

Μίλα με προιστάμενο.

 

Θυμήσου:

υπάρχουν 2 αντίγραφα.

1 η Δημόσια αρχή (πολεοδομία) και 1 ο ιδιοκτήτης.

Και οι 2 οφείλουν να τηρούν το πρωτότυπό τους.

Βέβαια στην πολεοδομία δε συγχωρείται απώλεια υπό την έννοια της καθομιλουμένης.

 

Προσπάθησε να ελαχιστοποιήσεις τις μελέτες στα απαραίτητα.

 

 

Σε ανάλογες περιπτώσεις εγώ κάνω :

1) Ζητάω βεβαίωση απώλειας φακέλου

2) βεβαίωση απώλειας στελέχους

3) Υ/Δ ιδιοκτητών ή νομίμου εκπροσώπου αυτών για "μη ύπαρξη αυθαιρέτων κατασκευών" (χοχοχο)

4) όψεις μόνο

5)τεχνική έκθεση(το νου σου να βάλεις και τις διατάξεις και δεσμεύσεις που απορρέουν για τη χρήση σωλ. ικριωμάτων)

6)ΣΑΥ και μετά κατά την επίβλεψη κάνε και το ΦΑΥ

 

Πληρώνεσαι με αναλυτικό προϋπολογισμό (σκαλωσιές, χρωματισμοί επί τοίχου και χρωματισμοί σωληνών καγκέλου)

Αμοιβές: ΑΡΧ, ΤΟΠ, ΧΡΟΝ, ΤΕΥΧΗ και μελέτη και επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πάρα πολυ!

 

Δυστυχώς οι ιδιοκτήτες το μόνο που έχουν είναι ένα φωτοαντίγραφο κάτοψης.

 

Θα ξαναρωτήσω πολεοδομία μήπως και με αυτά που μου έγραψες μπορέσω να κάνω δουλειά μου. (αν και πολύ αμφιβάλω :sad: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

 

Για την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας για χρωματισμό πολυκατοικίας αναζήτησα στα αρχεία της Πολεοδομίας τον φάκελο της άδειας του εν λόγο κτηρίου. Μετά από πολύ ψάξιμο και ταλαιπωρία βρήκα απλά ότι στα αρχεία δεν υπάρχουν ούτε το στέλεχος ούτε τα σχέδια, κοινώς πήρα βεβαίωση καταστροφής φακέλου από την πλημμύρα του 77.

 

Στην πολεοδομία μου είπαν ότι πριν καταθέσω οικοδομική άδεια πρέπει να κάνω εξαίρεση από κατεδάφιση και νομιμοποίηση του κτηρίου (το οποίο έχει κτιστεί νομιμότατα).

 

Είναι δυνατόν?

 

Θα ήθελα πάρα πολύ τις γνώσεις των εμπειρότερων...

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

υ.γ. δεν βρήκα άλλο θέμα σχετικό....

 

Στο ΠΔ 114/30-6-2005 (ΦΕΚ 165/Α) υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για ανασυσταση απωλεσθεντος φακελλου.Συμφωνα με το Αρ.Πρ. ΔΙΑΔΠ/Α/24327/21-2-06 εγγραφο του Υπουργειου Εσωτερικων το εν λογω ΠΔ ισχυει και για τους φακελους των οικοδομικων αδειων (Τα παραπανω υπαρχουν και στο Ιντερνετ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΔ 114/30-6-2005 (ΦΕΚ 165/Α) υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για ανασυσταση απωλεσθεντος φακελλου.Συμφωνα με το Αρ.Πρ. ΔΙΑΔΠ/Α/24327/21-2-06 εγγραφο του Υπουργειου Εσωτερικων το εν λογω ΠΔ ισχυει και για τους φακελους των οικοδομικων αδειων (Τα παραπανω υπαρχουν και στο Ιντερνετ)

 

WOW! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

(μερικές φορές τρομάζω με τις γνώσεις μερικών εδώ μέσα... :smile: )

Link to comment
Share on other sites

kfill συνάδελφε και κοντοπατριώτη μπορεί να σε υποχρεώσει η Πολεοδομία σε τέτοια ενέργεια ?
Link to comment
Share on other sites

kfill συνάδελφε και κοντοπατριώτη μπορεί να σε υποχρεώσει η Πολεοδομία σε τέτοια ενέργεια ?

 

Αν εχεις αποδειξεις οτι εχεις βγαλει αδεια τοτε το ΠΔ που ανεφερα γραφει τα παντα.Βεβαια μια δημοσια υπηρεσια μπορει να φερει χιλιαδες κολληματα .Εκει θα προσπαθησεις να λυσεις το προβλημα σου κατ αρχην με το καλο ριχνοντας και λιγο νερο στο κρασι σου.Αν δεν περασει τοτε υπαρχουν και οι ελεγκτες δημοσιας διοικησης που σε βεβαιω οτι κανουν αριστα τη δουλεια τους.Και βεβαια τελικη και προς αποφυγην λυση τα διοικητικα δικαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι υποχρέωση της υπηρεσίας να ανασυντάξει τον φάκελο. Μπορείς όμως να περιμένεις 10 χρόνια μέχρι να ανατεθεί στους μηχανικούς της πολεοδομίας η ανασύνταξη και αυτοί να ξεκινήσουν τις διαδικασίες; Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κανείς από τους πελάτες μου δεν μπορεί να περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι υποχρέωση της υπηρεσίας να ανασυντάξει τον φάκελο. Μπορείς όμως να περιμένεις 10 χρόνια μέχρι να ανατεθεί στους μηχανικούς της πολεοδομίας η ανασύνταξη και αυτοί να ξεκινήσουν τις διαδικασίες; Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κανείς από τους πελάτες μου δεν μπορεί να περιμένει...

 

Στο Π.Δ αναφέρει τα εξής:

 

1.- Η Υπηρεσία που ευθύνεται για την ολική ή μερική απώλεια του φακέλου , είναι υποχρεωμένη να ολοκληρώσει την διαδικασία της ανασύστασης , το αργότερο μέσα σε 30 ημέρες από την διαπίστωση της απώλειας .

 

ας γελάσω....χα χα χα (σιγά μην γινόταν ποτέ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Στο Π.Δ αναφέρει τα εξής:

 

1.- Η Υπηρεσία που ευθύνεται για την ολική ή μερική απώλεια του φακέλου , είναι υποχρεωμένη να ολοκληρώσει την διαδικασία της ανασύστασης , το αργότερο μέσα σε 30 ημέρες από την διαπίστωση της απώλειας .

 

ας γελάσω....χα χα χα (σιγά μην γινόταν ποτέ αυτό)

 

Μπορείς να κινηθείς νομικά? πχ με τα διοικητικά διακαστήρια που ανέφερε ο kfill?

 

Μπορείς επίσης να τους υποχρεώσεις να κινηθούν προς αυτήν την κατεύθυνση με το ΠΔ στο χέρι?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις αλλά συμφέρει από άποψη χρόνου; Άλλωστε είναι γνωστό σε όλους ότι αν η υπηρεσία θελήσει να κωλυσιεργήσει (που συνήθως θέλει) θα ανακαλύψει ένα μάτσο παραθυράκια για να μην κάνει την δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.