Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Προβλημα - Μεταγραφή - Αγροτεμάχιο


birbilo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

εδω και αρκετό καιρό ψάχνω να βρω πληροφορίες για τα διαφορα προβλήματα που έχουν προκύψη οσον αφορά τις μεταγραφές αγροτεμαχίων και τότε επεσα επάνω στο πολυ ενδιαφέρον και βοηθητικό φόρουμ σας, ελπίζω να γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά...γιατι χαθηκα!

Μπαινω στο θέμα λοιπόν, προσπάθησα να καταθέσω τα χαρτία στο υποθηκοφυλακειο για την μεταγραφή αγροτεμαχίου, δεν το δέχτηκαν, ζήτησαν χαρτί απο το δασαρχείο , - το οποιο θα λει φανταζομαι , οτι είναι ή δεν έιναι δασική έκταση ?- κατέφασα λοιπον όλα τα εγγραφ στο δασαρχειο, σαν τίμια και νομοταγής πολιτης και περιμενω την απαντηση εδω και 9

χρόνια !!!

Τηλεφωνησα στο δασαρχείο, μου ειπαν πως δεν εχει προχωρήση καθόλου η αίτηση και πως η περιοχη έιναι προβληματική και πως εχουν μεταφερθεί σε άλλο δασαρχειο τα έγγραφα.

 

Γενικως η κατάσταση ειναι απελπιστική!!

 

Η ερωτηση μου έιναι:

1.είναι νομιμο το υποθηκοφυλακειο να ζητα χαρτι απο το δασαρχειο?

γιατι η προηγουμενη αγοραστρια ειχε κανει την μετγραφή χωρις αυτο.

 

2.αν ναι , τι να κανω για να μου το δωσουν?

 

3. η βεβαιωση πρεπει να λει το δεν ειναι δασικη εκταση?

αν η βεβαιωση λει οτι ειναι δασικη εκταση τοτε θα μπορω να κανω την μεταγραφή??

 

4.κινδυνευει η αγορα μου?

 

5.γιατι δεν κάνουν την μεταγραφή και οταν ερθει το χαρτι να τους το καταθεσω ? αυτο το προτεινα , αλλα δεν...

 

6.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΔΩΣΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ??

 

ευχαριστω

τα φωτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το προβλημα ξεκινησε απο τη συμβολαιογραφο που εκανε το συμβολαιο αγορας χωρις την τελεσιδικια απο το δασικο.Ειναι υποχρεωτικο αυτο το χαρτι.Τοτε θα ειχατε αντιληφθει τη δυσκολια της καταστασης και μπορει να μην ειχατε προχωρησει σε αγορα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Εξώδικο λόγω υπέρβασης του εύλογου χρόνου, άκου 9 χρόνια ! ! !

3. Ναι - Όχι αν είναι δασική

4. Ναι

5. Δεν γίνεται

6. Αυτό μόνο στην Ελλάδα γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου πρειοχες δεν θυμαμαι ΠΟΤΕ να μου εχει ζητησει συμβολαιογραφος ή υποθηκοφυλακειο πραξη χαρακτηρισμου..

Αν υπαρχει βεβαια την βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι α π α ρ α ί τ η τ η, αφού Δημόσια δασική έκταση απαγορεύεται να μεταβιβασθεί.

Τα Υποθηκοφυλακεία της Αττικής αρνούνται να μεταγράψουν συμβόλαιο αγοραπωλησίας σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς πράξη χαρακτηρισμού Δασαρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς είναι σίγουροι οι υποθηκοφύλακες ότι δεν πρόκειται για μεταβίβαση Δημόσιας Δασικής έκτασης ; Απίστευτο !

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχαν συμβολαια παλια για ολα τα ακινητα...

Αλλα πραξη χαρακτηρισμου για κανενα..

Τωρα εκανα αιτηση για να ξεμπερδευω και αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Terry ακου τωρα ενα ασχημο σεναριο.Αφου τα εχεις μεταβιβασει σε σενα και εχεις πληρωσει τους φορους, πας στο Δασαρχειο και σου τα τελεσιδικει ΟΛΑ (ειπαμε ασχημο σεναριο) Δασικα.Τοτε δεν εχεις καθολου περιουσια και εχεις πληρωσει και τους φορους μεταβιβασης αποπανω.Γιαυτο ειναι υποχρεωτικο απο πριν το Δασαρχειο.

Link to comment
Share on other sites

terry εδω...

 

Ειναι ολα ελιες..

Αν μου τα βγαλλει και δασικα, θα εχει ανακαλυψει καποια σπανια ποικιλια αγριελιας...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.