Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό Βιομηχανικό Κτίριο


 

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μηνά.

Άλλη μια φορά χρειάζομαι, την βοήθεια σας.

 

Είμαι τελειόφοιτος στο τμήμα Μηχανολόγων, στο ΤΕΙ Πειραιά.

Και ως πτυχιακή επέλεξα 1) Μελέτη Μεταλλικού Βιομηχανικού Κτιρίου

Π:15m x Μ:30m x Y:9.80m, oπου εντός του θα υπάρχει και μια γερανογέφυρα 5 tn σε λειτουργιά.

Αποφάσισα να τρέξω τα στατικά του κτιρίου με το Robot Structural Analysis,

προϊόν της Autodesk. Ο λόγος που επέλεξα τέτοια πτυχιακή είναι επειδή μέσα από την εκπόνηση της , θέλω να καταλήξω σε ποιο τμήμα θα δώσω κατατακτήριες:

1) Πολιτικούς Μηχανικούς ή 2) Μηχανολόγους Μηχανικούς.

Η απορία μου είναι εξής:

1) Είναι "έγκυρο" πρόγραμμα στατικών το Robot; (Από ότι έχω δει, δεν δουλεύετε καθόλου στην Ελληνική αγορά.). Το έχει δουλέψει κάποιος;

Προσωπικά έμενα, μου φαίνεται πολύ εύχρηστο, παρότι την απειρία μου. Αλλά θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη.

Παρακάτω σας στέλνω:

1) Τα περιεχόμενα της Πτυχιακής.

2) Τυχαία στατική επίλυση με τυχαία φόρτια με το RSAP.

Περιεχομενα Πτυχιακή.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να τα στείλω σε αρχείο .rar.

Τα στέλνω μεμονομένα σε αρχεια .jpg.

post-4193-131887260886_thumb.jpg

post-4193-131887260935_thumb.jpg

post-4193-131887260964_thumb.jpg

post-4193-131887260988_thumb.jpg

post-4193-131887261009_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα τελευταια αρχεια.

 

Τουλάχιστον μπορεί να μου πει κάποιος / κάποια εάν το πρόγραμμα κάνει σωστό έλεγχο

βάσει με τους Ευροκώδικες;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-4193-131887261027_thumb.jpg

post-4193-131887261044_thumb.jpg

post-4193-131887261061_thumb.jpg

post-4193-13188726108_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη:


  • Ξέρεις να λύνεις ένα κτήριο με το χέρι χρησιμοποιώντας τους Ευρωκώδικες;
  • Με ποιά λογική (γενικότερα) παίρνετε στα τμήματα μηχανολογίας εργασίες στατικών κτηρίων; Τι μπορεί να σας προσφέρει αυτό; Μήπως καλύψατε όλο το γνωστικό αντικείμενο του Μηχανολόγου και δεν ξέρατε τι να κάνετε; Μήπως θα έχετε αύριο δικαίωμα να μελετάτε κτήρια; Ρητορικά τα ερωτήματα και δεν απευθύνονται σε εσένα, πρέπει όμως κάποτε να αναρωτηθούμε τι σχολές είναι αυτές που έχουμε στην πατρίδα μας.
  • Το Robot δεν το γνωρίζω, εξ όσων ακούω από τους συναδέλφους είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα.
  • Αλλά με προβληματίζει πολύ ο τρόπος της ερώτησης: Σαν να ρωτάς αν ο flash player "παίζει" καλά πάνω στον firefox... Ως μηχανικοί οφείλουμε (επιστημονικά και νομικά) να έχουμε βαθειά κατανόηση του τρόπου λειτουργίας των προγραμμάτων που χρησιμοποιούμε.

 

Τέλος πάντων, ρίξε μια ματιά στο θέμα Robot Μillennium της Autodesk (Robobat) μήπως σε διαφωτίσει καθόλου.

Ρίξε μια ματιά και στο Μελέτη μεταλλικής αποθήκης για να δεις τι απόψεις αναπτύχθηκαν σε σχετικό πρόβλημα συναδέλφισσάς σου.

 

Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σου. Και δεν παρεξηγώ, γιατί κατανοώ αυτά που αναφέρεις στο post σου. Απλά ήθελα τέτοια πτυχιακή για να μπορέσω να δω " κάποιες" πρότυπες μελέτες, σε συνεργασία με έμπειρους μελετητές, πριν βγω στην αγορά εργασίας και να επιλέξω σε ποιο τμήμα να δώσω κατατακτήριες, μετά την κτήση του πτυχίου. Ξέρω ότι δεν δικαιούμαστε μεταλλικά κτίρια και κτλ. Αλλά δεν φοβάμαι ούτε το διάβασμα, ούτε τα ζόρια...( έχω στην κατοχή μου τα βιβλία του Βάγια, έχω σημειώσεις για Στατική Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, Μεταλλικά Ι, ΙΙ, Στοιχεία Ι, ΙΙ, από διάφορα ιδρύματα ,έχω πάρει φοβερή βοήθεια μέσα από αυτό το forum, είμαι στην προσπάθεια κατανόησης του Ευροκώδικα και τέλος έχω κατανοήσει την μέθοδο επίλυσης στατικών σε ένα κτίριο. )

Απλώς το RSAP, μου φάνηκε πολύ εύχρηστο σε σχέση με αλλά προγράμματα ( SAP, ETABS, και κτλπ), και αναγκάστηκα να κάνω στατικό έλεγχο επειδή ο εισηγητής της πτυχιακής μου, θέλει να κάνω σύγκριση με αντίστοιχα αποτέλεσμα καταπονήσεων / φορτίσεων στο Solid Works ώστε να παραθέσω τυχόν ποσοστιαία απόκλιση στα αποτελέσματα.

Προς ενημέρωση και μόνο το θέμα της συγκεκριμένης πτυχιακής, το επέλεξα ΕΓΩ, η εκπόνηση της έχει οργανωθεί από έμενα και άπλα ο εισηγητής είπε το ναι.

 

Με εκτίμηση, πάντα…

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν το 1/4 της εκφώνησης έχει να κάνει με θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητας του Μηχανολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δεν δικαιούμαστε μεταλλικά κτίρια και κτλ. Αλλά δεν φοβάμαι ούτε το διάβασμα, ούτε τα ζόρια...

 

Δημήτρη δεν τίθεται ζήτημα, αν αγαπάς αυτή την δουλειά θα γίνεις καλός σε αυτήν.

Το σχόλιό μου αφορά στην σχολή και όχι σε εσένα.

 

Όσο για τα συγκριτικά των προγραμμάτων, κάποια στιγμή θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν κανένα νόημα. Υπάρχουν περιπτώσεις που μικρές διαφοροποιήσεις στις παραδοχές οδηγούν σε σημαντικές αποκλίσεις και το αντίστροφο. Τελικά αυτό που έχει σημασία είναι να γνωρίζεις τι παραδοχές κάνει το πρόγραμμα και ποιες είναι οι συνέπειές τους.

Αλλά, αφού σου δόθηκε αυτή η δυνατότητα, αξιοποίησέ την για να έρθεις σε επαφή με τα προγράμματα. Δεν θα πάει χαμένη...

Link to comment
Share on other sites

μήτσο για να μην το κουράζουμε, να κάνεις και συ την πτυχιακή σου, το rsap είναι μια χαρά γι' αυτό που θες

 

Σωστός, στις σιδηρές το Robot πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.