Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυκλάδες-κατάτμηση


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω το έξης αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος,

κατα καιρούς βλέπω οικόπεδα που έχουν προέλθει από κατάτμηση (σε οικισμούς των Κυκλάδων) τα οποία φέρουν σφραγίδα από την αρμόδια πολεοδόμία ότι εγκρίνεται η αναφερόμενη κατάτμηση κλπ

 

εγω έχω σήμερα ένα οικόπεδο 2 στρ το οποίο πληρεί τις προϋποθέσεις για να κοπεί σε 1+1στρ (πρόσωπο οκ σε υπάρχουσα δημόσια οδό πλ.6μ κλπ) στην Πάρο κι ούτε χρειάζεται κάποια παραχώρηση σε κοινή χρήση.

 

Μήπως θα πρέπει κι εγώ να πάρω έγκριση από την πολεοδομία πρώτα?

 

μήπως ξέρει κανεί ποιός νόμο το υπαγορεύει αυτό?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει κατατμιση πρεπει να υπαρχει λογος.Δεν τα κοβουμε και τα αφηνουμε ετσι.Αν θελουμε να την πραγματοποιησουμε ωστοσο, τοτε αλλαζουμε τα ποσοστα ιδιοκτησιας στα 2 οικοπεδα που δημιουργουνται και ετσι υφισταται λογος κατατμισης.

Link to comment
Share on other sites

μανώλη ευχαριστώ για την απάντησή σου .

για ποια ποσοστά μιλάς?

και βέβαια υφίσταται λόγος κατάτμησης & επιπλέον θα μεταβιβασθούν σε 2 διαφορετικους νέους ιδιοκτήτες.

η ερώτησή μου αφορά άλλο,

αν έχει κάνει κάποιος κατάτμηση σε περιοχή αρμοδιότητας πολεοδομίας Κυκλάδων,

επιτρέπεται να συντάξει τοπογραφικό που θα απεικονίζει την επικείμενη κατάτμηση ΧΩΡΙΣ την θεώρηση του τοπογραφικού από πολεοδομία?

επισημαίνω ότι τα 2 νέα οικόπεδα θα έχουν το απαιτούμενο πρόσωπο σε εγκεκριμένη δημόσια οδό πλ.6μ , δηλ.δεν θα χρειαστεί να παραχωρήσουν τμήμα ιδιοκτησιας για να αποκτήσει ο δρόμος πλ.4μ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές οι όροι δόμησης που εγκρίνονται σε οικισμούς, με απόφαση Νομάρχη, αναφέρουν ότι τα Τοπογραφικά Διαγράμματα κατάτμησης πρέπει να εγκρίνονται από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία (προκειμένου να εξασφαλίζεται η συνέχεια των κοινοχρήστψν χώρων κλπ). Μήπως το ίδιο προβλέπεται και στην περίπτωσή σου ;

Link to comment
Share on other sites

μπράβο τοπογάβρε!!!

είσαι μέγας, αυτό είναι που λες, το βρήκα να γράφεται όπως το λες στο φεκ όρων δόμησης του υπόψη οικισμού (δηλ. πρίν από οποιαδήποτε κατάτμηση το τ.δ. θα πρέπει να θεωρείται από την αρμόδια νομαρχία για την εξασφάλιση της συνέχειας Κ/Χ ....... κ.α.)

,

κι έσπαγα το κεφάλι μου να δω που το γράφει στο ΦΕΚ 181Δ/85 (&τροποποιήσεις) και δεν το έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.