Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μόνωση Δώματος


Recommended Posts

Θέλω να διαμορφώσω μια ταράτσα περίπου 220 τμ. Πρόβλημα υγρασίας δεν υπάρχει η κατασκευή είναι του '83 και το υπάρχον δάπεδο είναι πλάκες πεζοδρομίου (ελαφριού τύπου) 40Χ40. .

 

Καλησπέρα .

Λέω τώρα εγώ :

Μιάς και η κατασκευή είναι κοντά 30 χρόνων ( να τα εκκατοστήσει )και δεν πιστεύω πως τα υπάρχοντα μονωτικά υλικά δεν έχουν λήξει εδώ και 15 χρόνια , και επίσης δεν πιστεύω πως δεν έχει ξεκινήσει και κάποια διάβρωση από υγρασία ( θα συμφωνήσω με τον κύριο Ροδόπουλο ),μήπως να ξήλωνα από την ταράτσα μου τα περριτά βάρη , να διαπιστώσω και να διορθώσω ότι χρειάζεται και μετά να διαμορφώσω τον χώρο μου ήσυχος για άλλα 30 χρόνια ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω τρελό πρόλημα με τα ασφαλτόπανα. Ακόμα στην ζωή μου δεν έχω δει δώμα με ασφαλτόπανο >10 ετών που να μην έχει υποστεί διάρρηξη στις ραφές, να μην έχει πετσώσει και να μην επωάζει υγρασία/νερό απο κάτω. Το να πας απο πάνω και να κάνεις οτιδήποτε το βλέπω δώρο άδωρο. Δεν πιστεύω οτι καμία σοβαρή εταιρία δεν θα σου πεί οτι πρώτα πρέπει να το βγάλει και να ξεκινήσει απο την αρχή. Να το πώ λαικά

 

οταν πέρνεις 3 προσφορές και ο Α σου λεέι 100Ε, ο β σου λέει 95 Ε και ο γ θέλει 30Ε ο Γ είναι κλέφτης και ψεύτης!!!!.

 

κ. Ροδόπουλε στη δική μου ταράτσα πέρασα πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης 6cm τις οποίες τις κολλούσαμε με κόλλα (ak10) σττην πλάκα για να αποφύγω φαινόμενα να τις παρασύρει ο δυνατός αέρας μέχρι να στρώσουμε τα μπετά των ρύσεων, αν και ήταν θηλυκωτές.

 

Σε ορισμένα σημεία όμως πιθανόν από ανωμαλίες της πλάκας πατούσες επάνω και ένιωθες που παίζανε, αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα μπετά των ρύσεων και να έχουμε ρηγματώσεις από μη στοιβαρό υπόστρωμα;

 

Να σημειώσω πως δεν τοποθετήθηκε δομικό πλέγμα ανάμεσα στις θερμομονωτικές πλάκες και στα μπετά.

 

 

πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης 6cm τις οποίες τις κολλούσαμε με κόλλα (ak10)

 

Υπάρχει τέτοια τεχνική προδιαγραφή?

 

ένα σημεία όμως πιθανόν από ανωμαλίες της πλάκας πατούσες επάνω και ένιωθες που παίζανε, αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα μπετά των ρύσεων και να έχουμε ρηγματώσεις από μη στοιβαρό υπόστρωμα

 

Προφανώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδόπουλε κάναμε αρμούς διαστολής, περιμετρικά του στηθαίου και ανα 20μ2 , ούτως ώστε να αποφύγουμε μεγάλες ρηγματώσεις.

Βέβαια το θέμα του μη στοιβαρού υποστρώματος δεν το λύσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.