Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

...........................................................

Εχω παρατηρησει οτι εχω εως και 90 Α στον ουδετερο ειναι προβλημα;..................................

 

Αυτό πως το μέτρησες, με αμπεροτσιμπίδα μήπως και που ?

 

Ωραία τα λένε οι συνάδελφοι, με πνεύμα προσφοράς και εξυπηρέτησης, απλά θα έλεγα κάτι άλλο βλέποντας την ειδικότητά σου: ότι θα πρέπει να συβουλεύεσαι τον μηχανικό που έχει χρεωθεί -έναντι της ΔΕΗ- τον εν λόγω ιδιωτικό υποσταθμό.

Για εγκαταστάσεις σαν αυτή που αναφέρεις υπεύθυνος είναι ο μηχανικός να κάνει εκτιμήσεις, να παίρνει αποφάσεις και να αναρωτιέται αν θα υπερφορτωθεί ο ΜΣ ή όχι.

Δεν σε καλύπτει η νομοθεσία ούτε καλύπτει επίσης κανένα αδειούχο τεχνίτη ηλεκτρολόγο που ενδεχομένως έχει η εταιρεία εκεί.

Βέβαια το πρόβλημα το έχει ο μηχανικός που εν αγνοία του πιθανώς συμβαίνουν αυτά.

Προσπαθώ να φανταστώ λίγο την υπόθεσή σου, αν ο διευθυντής εκεί σας λέει ότι του αρέσει κι ότι τον συμφέρει -γιατί δεν θέλει ίσως να πληρώσει τον μηχανικό- αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τον ουδέτερο το μέτρησα με αμπεροτσιμπίδα στον πίνακα διανομής ΧΤ και την πρωτη φορα βρήκα 50Α και τη δέυτερη γύρο στα 90Α. Αυτο είναι επικίνδυνο; Τώρα οσο αναφορά αν επιτρέπεται (νομικά) να ασχολουμε με αυτά τα θέματα δεν είμαι σίγουρος. Εχω πτυχίο μηχανολόγου ΤΕΙ, γνωρίζεται αν επιτρέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Γράψε σωστά την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι είσαι τεχνίτης ψυκτικός.

 

Σαν μηχανολόγος μηχ τε απ'όσο γνωρίζω δεν έχεις δικαιώματα για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις -ειδικά δε για την συγκεκριμένη κατηγορία εγκαταστάσεων ΣΤ-.

 

Ο συνάδελφος ηλεκτρολόγος μηχ τε έχει -αφού αναβαθμίσει την άδειά του σε Α- δικαίωμα μελέτης και εκτέλεσης μέχρι 400kW και επίβλεψης μέχρι 600kW (για ΣΤ).

 

Για τα 2MVA κανένας δεν μπορεί να περάσει την πόρτα του ΥΣ απουσία διπλ. ηλεκτρολόγου ή μηχανολόγου μηχ.. Τα ανάλογα ισχύουν και για τον Γενικό Πίνακα Χαμηλής Τάσης.

Το τι γίνεται στη πράξη είναι άλλο θέμα.

 

Για το ρεύμα ουδετέρου δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζεις τόσο σ'αυτό και γιατί σ΄απασχολεί.

Είναι φυσιολογικό να μετράς κάποιο ρεύμα (που για την εγκατάσταση που έχεις εκεί είναι μικρό για να σε προβληματίζει) προερχόμενο από το άθροισμα των μονοφασικών φορτίων και από τα ασσύμετρα τριφασικά.

 

Βέβαια πέρα απ' όλα αυτά είναι προς τιμήν σου που ψάχνεσαι για να ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα του ουδετέρου με απασχολεί γιατί έχω την εντύπωση οτι αν έχουμε μεγάλο ρευμα στον ουδέτερο έχουμε και πολλα kvar, και νομίζω οτι η ΔΕΗ χρεώνει και τα Κvar. Δεν ξέρω αν είναι σωστά ολα αυτά απλός λέω τον προβληματισμό μου. Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη οκ καταλαβαίνω , το αφεντικό είπε να το κάνεις απλά να ξέρεις πως οι Μ/Σ στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις δεν είναι μπρίζες.

 

Δεν υπάρχουν ούτε πατέντες ούτε κόλπα. Αυτά είναι για τους άχρηστους - άσχετους που επειδή δεν μπορούν να κάνουν μία σωστή δουλειά βάζουν το πρόβλημα κάτω από χαλάκι και λένε ένα σωρό βλακείες.

 

Ρωτάω λοιπόν τι αμπερόμετρα και πράσσειν άλογα ;

 

Έχετε κάνει καμία μέτρηση με ενεργειακό αναλυτή;Μιλάς για kVAR λες και είναι κάποια αόρατη δύναμη πολεμάει την βιομηχανία.

 

Έχετε τέτοιο όργανο;

 

Προφανώς όχι. Αν μάθεις πόσο κάνει μην το πεις στο αφεντικό.

 

Από την άλλη 7/10 εταιρίες που τον έχουν είναι απατεώνες και τσαρλατάνοι και αν έρθουν για καμία μελέτη με την αναδουλειά που υπάρχει θα σας πουν πως μπορούν να πετύχουν μείωση κατανάλωσης έως 20% και τέτοιες βλακείες.

 

Άκου λοιπόν να σου πω.

 

Υπάρχουν τεχνίτες και μηχανικοί οι οποίοι έχουν καλές γνώσεις σε Μ/Σ , εμπειρία και έχουν εκπαιδευτεί πάνω σε αυτά.

 

Σε ένα forum για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα μόνο π@@@@@΅ς μπορείς να ακούσεις μιας και ο καθένας προσπαθεί να θυμηθεί τι γράφαν τα βιβλία που είχε στη σχολή του. Σοβαρά με Μ/Σ σπάνια ασχολείται κάποιος εκτός κι αν ανήκεις στον κλαδο της βιομηχανίας.

 

Επαναλαμβάνω ΣΟΒΑΡΑ με Μ/Σ και Υ/Σ ασχολούνται λίγοι και καλοί.

 

Αν το πεις βέβαια αυτό στο αφεντικό θα σε κράξει και θα σου πει πως ένα ηλεκτρολόγος που του άλλαξε την μπρίζα στο σπίτι είπε πως ξέρει από Μ/Σ και θα τον φέρει να δει τη γνώμη του.

 

Πάντως αν μάθεις πόσο κοστίζει ένας Μ/Σ , τα συστήματα αντιστάθμισης ή ακόμα και τα μέσα προστασίας του μην κάνεις πειράματα σε πράγματα που δεν ξέρεις.

 

Για πειράματα υπάρχουν τα εργαστήρια των εταιριών που τους κατασκευάζουν.

 

 

Πάρε πρώτα διάβασε κανένα βιβλίο ρώτα την εταιρία που κατασκεύασε τον Μ/Σ μάθε λεπτομέριές του και μετά εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αν και κινδυνεύω να πάρω τον τίτλο του πα@@ρολόγου θα συμφωνήσω ότι είναι λίγες οι εταιρείες που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα.

 

Ωστόσο λίγο τραγικά τα περιγράφεις συνάδελφε... Υπάρχουν εδώ και χρόνια σε μεγάλες εγκαταστάσεις γενικοί πίνακες που έχουν ψηφιακές ενδείξεις συνημιτόνου ακόμα και αέργου.

Ακόμα και από το λογαριασμό της ΔΕΗ μπορείς να πάρεις χαμπάρι ότι κάτι δεν πάει καλά...

Το τι έχει δει ο καθένας μας ή δεν έχει δει δεν χωράει σε μια γενική απόρριψη.

 

Τώρα ΔΗΜΗΤΡΗΣXJ, σου υπέδειξα έμμεσα ότι κινείσαι μόνος σου σε λάθος χωράφια ή καλύτερα σε ναρκοπέδιο. Καλά κάνεις και ασχολείσαι αλλά όχι λαμβάνοντας πρωτοβουλίες, ανοίγοντας τα πεδία για να κάνεις έστω μετρήσεις είσαι νομικά ακάλυπτος.

Και ναι όταν έχεις 2 MVA δεν έχεις περιθώρια να λες νομίζω ότι το ρεύμα ουδετέρου κάνει αυτό ή το άλλο.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το οικονομικό σκέλος της υπόθεσης που έθιξε ο συνάδελφος αλλά η ασφάλειά σας. Τα ατυχήματα που έχουν γίνει μέσα σε γενικούς πίνακες από μετρήσεις ή επεμβάσεις υπό τάση είναι από πολύ σοβαρά έως θανατηφόρα και ενίοτε με μεγάλες οικονομικές επιπτώσεις.

Κάνεις μετρήσεις ενώ δεν έχεις μελετήσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ και επίσης από υπερφόρτωση ξεκίνησε το θέμα και για kVAR μιλάμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατάλαβα τι λέτε, πάντος ουτε πειράματα κάνω ουτε χέρι βάζω σε αυτά τα πράγματα. Αυτα που σας είπα ήταν προβληματισμοί που προέρχονται απο περιέργεια. Αν σας κούρασα συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα στον ουδέτερο μπορεί να προέλθει από μία, πιθανώς φυσιολογικότατη, ασσυμετρία στην ένταση των φάσεων ή/και από ανεπιθύμιτες αρμονικές.

 

Από την άλλη, με μηδενική ένταση στον ουδέτερο μπορεί να έχεις μεγάλη άεργο (Kvar). Αυτά τα δύο δεν σχετίζονται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και κινδυνεύω να πάρω τον τίτλο του πα@@ρολόγου θα συμφωνήσω ότι είναι λίγες οι εταιρείες που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα.

 

Ωστόσο λίγο τραγικά τα περιγράφεις συνάδελφε... Υπάρχουν εδώ και χρόνια σε μεγάλες εγκαταστάσεις γενικοί πίνακες που έχουν ψηφιακές ενδείξεις συνημιτόνου ακόμα και αέργου.

Ακόμα και από το λογαριασμό της ΔΕΗ μπορείς να πάρεις χαμπάρι ότι κάτι δεν πάει καλά...

Το τι έχει δει ο καθένας μας ή δεν έχει δει δεν χωράει σε μια γενική απόρριψη.

 

Τώρα ΔΗΜΗΤΡΗΣXJ, σου υπέδειξα έμμεσα ότι κινείσαι μόνος σου σε λάθος χωράφια ή καλύτερα σε ναρκοπέδιο. Καλά κάνεις και ασχολείσαι αλλά όχι λαμβάνοντας πρωτοβουλίες, ανοίγοντας τα πεδία για να κάνεις έστω μετρήσεις είσαι νομικά ακάλυπτος.

Και ναι όταν έχεις 2 MVA δεν έχεις περιθώρια να λες νομίζω ότι το ρεύμα ουδετέρου κάνει αυτό ή το άλλο.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το οικονομικό σκέλος της υπόθεσης που έθιξε ο συνάδελφος αλλά η ασφάλειά σας. Τα ατυχήματα που έχουν γίνει μέσα σε γενικούς πίνακες από μετρήσεις ή επεμβάσεις υπό τάση είναι από πολύ σοβαρά έως θανατηφόρα και ενίοτε με μεγάλες οικονομικές επιπτώσεις.

Κάνεις μετρήσεις ενώ δεν έχεις μελετήσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ και επίσης από υπερφόρτωση ξεκίνησε το θέμα και για kVAR μιλάμε τώρα.

 

Παρεξήγηση. Δεν μιλούσα ούτε για εσένα ούτε για κανέναν άλλο που πόσταρε. Εξάλλου κι εγώ το έκανα πιο μπροστά.

 

Συμφωνώ για τους πίνακες με ψηφιακές ενδείξεις αλλά είτε στην συγκεκριμένη εγκατάσταση δεν υπάρχου είτε δεν έχει μάθει κανείς να διαβάζει και να ερμηνεύει κυρίως τις ενδείξεις αυτές.

 

Ναι ίσως δεν έπρεπε να θίξω τόσο το οικονομικό σκέλος φάνηκα λιγάκι ρηχός.

 

Από τα όσα είπε όμως ο Δημήτρης που τον δικαιολογώ απόλυτα σε όσες απορίες έχει μιας και δεν είναι δουλειά του να τα γνωρίζει όλα αυτά κατάλαβα πως υπάρχει μεγάλη έλειψη γνώσεων σε συγκεκριμένα θέματα.

 

Έχω δει ηλεκτρολόγους βάρδιας να βρίσκονται σε Υ/Σ Μ/Σ για να συνεργαστούν με άτομο της ΔΕΗ σε χειρισμό διακόπτη Υ/Τ και να μην ξέρουν τι παίζει με τη γείωση. Λογικό θα μου πεις αφού δεν έπρεπε να είναι εκεί.

 

Για το οικονομικό σκέλος τώρα απλά το είπα για να καταλάβει ο Δημήτρης πως από εκεί που περιμένει ίσως να γλιτώσει λεφτά το αφεντικό σου μπορεί στο τέλος να του ρίξουν την ευθύνη.

 

Κλείνοντας θα πω στον Δημήτρη πως πολύ καλά έκανε που έγραψε εδώ και πολύ καλά θα έκανε ακόμα κι αν ρωτούσε κάποιον face to face. Καμία γνώση δεν πάει χαμένη.Καλά κάνεις και δεν βάζεις χέρι και πίστεψέ με δεν μας κούρασες καθόλου και θα ήθελα να συνεχίσουμε την κουβέντα λιγάκι πιο γενικά.Πίστεψέ με είναι πολύ πιο καλό το να κουβεντιάζεις για τέτοια θέματα παρά να προβληματίζεσαι για το πως θα διεκπεραιώσεις υποθέσεις με πολεοδομία νομαρχία και δήμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.