Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραπορτάρισμα και Autocad


marits

Recommended Posts

Καλησπέρα terry

 

Ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες.

 

Για το 1ο , στείλε μου κάποιο δείγμα σχεδίου για να καταλάβω ακριβώς πως θέλεις να εμφανίζεται.

 

Για το 2ο , θα το κοιτάξω. Δεν είναι δύσκολο απλά θέλει το χρόνο του

 

Το αρχείο που μου ανέβασες , είναι από Excel 2007 και δεν μπορώ να το διαβάσω ... :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφτασε ...σε excel 2003

 

Ωραία.

 

Το 2ο ζητούμενο με το εμβαδό και τα μήκη μεταξύ , θα το δω σχετικά άμεσα και μάλιστα θα πάρω τα δικά σου δεδομένα για να πειραματιστώ.

 

Αυτό που μου έγραψες για τον κάναβο και το σταυρόνημα δεν πολυκατάλαβα πως θα το ήθελες . Όταν μπορέσεις , ανέβασε σχετική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Την ανεβασα και αυτη...

Εχω και λισπακι που βγαζει διαστασεις σε καθε πλευρα...δεν ξερα αν βοηθουσε...

 

Ερωτηση...Θα μπορουσε ο πινακας στο autocad μπαινει σαν table??? και οχι ως γραμμες??

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να βάλω τον πίνακα ως table κοιτάζοντας τις ιδιότητες του αντικειμένου table και τροποποιώντας τις . Απ' ότι θυμάμαι είχε πολύ περισσότερη προγραμματιστική δουλειά γι' αυτό είχα "παίξει" με γραμμές και όχι με table. Για πιό άμεσο αποτέλεσματα και για συμβατότητα με τις εκδόσεις Autocad προ 2005.

 

Τα άλλα που ζήτησες , ξεκίνησα να τα κοιτάζω ...

 

Το lisp-άκι μπορείς να το αξιοποιήσεις , ξέχωρα από αυτό που ανέβασα εγώ.

 

Αν σκεφτείς εσύ ή κάποιο άλλο μέλος κάτι άλλο, μετά χαράς να το συζητήσουμε.

 

Τα λέμε.

 

>>>>>> NEA

 

 

Υπάρχει νέο συνημμένο με διορθώσεις. Δείτε παρακάτω.

 

Αφαιρέθηκε αυτό που εμφάνιζε κολλήματα.

 

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα το format "αριθμός" και έβαλα "γενικό". Το πρόγραμμα τώρα εμφανίζει τα ραπορταρισμένα σημεία αλλά μπαίνει σε κάποιου είδους ατέρμονο loop και σχεδιάζει γραμμές συνέχεια, με αποτέλεσμα να κολλάει.

 

Κάποιο bug πρέπει να παίζει. Σε autocad VBA πρέπει να είναι πιο εύκολο να γίνει. Από το excel μόνο να διαβάσεις τις τιμές θέλει και αυτό είναι εύκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Η μορφή που εμφανίζεται ο αριθμός (μορφοποίηση) , δεν έχει σχέση με την εσωτερική αναπαράσταση αυτού. Τα διαχωριστικά χιλιάδων και το σύμβολο της υποδιαστολής , δεν επηρεάζουν την εσωτερική λειτουργία του Excel όταν προβαίνει σε πράξεις με αριθμούς.

 

Εκτός αν πρέπει να δω μήπως οι μεταβλητές θα δηλώνονται όχι ως double αλλά ως κάτι άλλο. Η εμφάνιση των αριθμών , δεν έχει σχέση.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός λόγω Excel 2003 (δεν το φαντάζομαι) , σίγουρα , κάτι δεν πάει καλά. Θα δοκιμάσω και σε άλλα PC , με άλλους συνδυασμούς Office - Autocad και θα γράψω τις παρατηρήσεις μου. Πάντως η έκδοση του Autocad που έχω στο γραφείο , το σπίτι και το laptop είναι η 2006.

 

Ας γίνει κάποια δοκιμή με Autocad 2008/2009 . Προς το παρόν , ΔΕΝ μπορώ να το κάνω.

 

>>>>>>>>>>>>

 

Εγιναν κάποιες διορθώσεις στον κώδικα της VBA . Τρέχει ταχύτατα σε Excel 2003 + Autocad 2006 .

 

Υπάρχει νέο διορθωμένο συνημμένο. Βέβαια , για να τρέξει , πρέπει στο Excel να είναι ενεργοποιημένες οι macro-εντολές και το Autocad να τρέχει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

 

Αν έχετε χρόνο δείτε το.

 

Μόλις βεβαιωθούμε ότι ο κώδικας παίζει σωστά , θα κοιτάξω την εμβαδομέτρηση και τα μήκη των πλευρών.

 

>>>>>>>>>>>>>> Ενημέρωση 16/9/09

 

Αυτό που έχει γίνει μέχρι τώρα , και βρίσκεται σε φάση δοκιμών (δεν το έχω ανεβάσει ακόμη) , ενώνει με PolyLine όλες τις κορυφές, άλλαξε ο τύπος του κανάβου από γραμμές σε "σταυρουδάκια" και θα προστεθεί και δυνατότητα εμφάνισης περιμέτρου και εμβαδού για κλειστή Polyline.

 

Είμαι σε σωστό δρόμο ; Κάποια άλλη ιδέα ;

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

RAPORT-POINTS-2a.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.