Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές στην ενεργειακή κατάταξη κτιρίου απο την νέα έκδοση προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


dimitris74

Recommended Posts

Λίγο δύσκολο να γίνει έλεγχος με την παλιά έκδοση από το ΥΠΕΚΑ.

Οσον αφορά τις μελέτες, σε δύο που το τεστάρισα, η νέα έκδοση με τις διευκρινήσεις λειτουργεί <<ευεργετικά>>. Αυξήθηκε αρκετά η διαφορά από το σημείο της κατάταξης σε Γ, απ' ότι πριν.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι στο εξοικονομώ. Εκεί η νέα έκδοση, που όπως φαίνεται κάνει πιο σωστή αξιολόγηση, λειτουργεί <<καταστροφικά>>.

Η αλλαγή κατηγορίας γίνεται πιο δύσκολα. Αλίμονο στα πιστοποιητικά που εκδόθηκαν ήδη για το πρόγραμμα.

Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιαυτό γράφω το "πως θα γίνει είναι άλλη ιστορία". Το σωστό πάντως έιναι με την ίδια έκδοση που βγήκε η μελέτη με την ίδια να γίνει και η επιθεώρηση για να μην έχουμε τρεχάματα μετά. Δεν τα λέω εγώ, σε ημερίδα του ΤΕΕ υπόθηκε απο τους υπέυθυνους.

 

Ηλία έχω την εντύπωση πως οι διευκρινήσεις δεν μπορούν να εφαρμοστούν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλιάζομαι και εγώ. Αλλά τι γίνεται με μια μελέτη που περιμένει να κατατεθεί;

Κατά πάσα πιθανότητα θα εγκριθούν. Το ποιος θα γράψει την εγκύκλιο από τους 4 φτωχοδιάβολους και πότε θα δεήσουν οι καρεκλοκένταυροι να υπογράψουν είναι το ζήτημα.

Τέλος πάντων!!

Ζούμε ιστορικές στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα εγκριθούν είναι το μόνο σίγουρο. Το πότε είναι το θέμα. Μέχρι τότε πάμε χωρίς αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, πριν τις διευκρινήσεις είχα κάνει τη μελέτη με το παλιό λογισμικό. Μόλις την ολοκλήρωσα και ενώ είχε ελεγχθεί, βγαίνει το νέο λογισμικό και οι διευκρινήσεις. Την αλλάζω υποχρεωτικά με το νέο λογισμικό και <<μη υποχρεωτικά>> με βάση την ετήσια κατανάλωση ΖΝΧ των διευκρινήσεων.

Δηλαδή θα πρέπει να αλλάξω την ετ. καταν. ΖΝΧ με τις παλιές παραδοχές και να την καταθέσω; Μέχρι να βγει η άδεια αν βγουν σε ισχύ οι διευκρινήσεις; Τότε πρέπει πάλι να την αλλάξω με τις νέες παραδοχές για το ΖΝΧ;

Αυτά τα πράγματα δεν έχουν ξαναγίνει σου λέω.

Ζούμε απίστευτες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βγει νεότερη έκδοση και να σου πει πέρασε τη μελέτη και στις δύο προηγούμενες εκδόσεις να δούμε τι έβγαζε!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μεταξύ σοβαρού και αστείου, έχω κάποιες πληροφορίες οτι ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει εντός λίγων ημερών η 1.29.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Ήλία περισσότερο στο σοβαρό. Το οτι ετοιμάζεται είναι σίγουρο. Η ημέρα κυκλοφορίας παίζει. Μπορεί να είναι την άλλη εβδομάδα μπορεί να αργήσει και άλλο. Ίσως μαζί με τις αναθεωρήσεις των ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.