Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές στην ενεργειακή κατάταξη κτιρίου απο την νέα έκδοση προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


dimitris74

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω τη συνεχόμενη αναβάθμιση των προγραμμάτων. Εάν μας αφήναμε θα είχαμε όλοι φτιάξει τα excelόφυλά μας και θα είμασταν κύριοι προς τους πελάτες μας. Το ζήτημα είναι ότι η όλη ιστορία στήθηκε για να φάνε ξανά τα λεφτά του κοσμάκι. Σας παραπέμπω στην 8.3 παράγραφο του "εξοικονομώ" για να δείτε τι πρόκειται να πάθει κάποιος που δε θα αλλάξει κατηγορία. Κι εμείς για ακόμη μία φορά θα πρέπει να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ Τ.Ε.Ε.. Γιατί πληρώνουμε τους καρεκλοκένταυρους που θέλουν να το παίζουν και αντιπρόσωποι του επιστημονικού κόσμου? Αλίμονο από έναν μηχανικό εάν περίμενε έναν ΚΕΝΑΚ για να καταλάβει τι σημαίνει ενεργειακή κατάλωση και εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτά δε σπουδάσαμε και πάνω σε αυτά δε θα δουλεύουμε όλη τη ζωή μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και οι ερασιτεχνισμοι συνεχιζονται.

 

με το Patch για την 1.28 βλέπω να ξαναλλάζονται οι καταναλώσεις ειδικά στην θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

και οι ερασιτεχνισμοι συνεχιζονται.

 

με το Patch για την 1.28 βλέπω να ξαναλλάζονται οι καταναλώσεις ειδικά στην θέρμανση.

 

Θες απτη αποδειξη? Χθες εβγαλα ΠΕΑ με την προ-patch εκδοση.

Ευτυχως δε μου αλλαξε κατηγορια το διαμερισμα μου.

Ψυξη και ΖΝΧ μειναν σταθερα και....

Η θερμανση του κτηριου αναφορας επεσε κατα 4,2kWh/m2, ητοι 12%

Η θερμανση του διαμερισματος μου επεσε κατα 15,9kWh/m2, ητοι 12%

Η θερμανση του σεναριου μου επεσε κατα 14,8kWh/m2, ητοι 12%

Το σεναριο μου ανεβηκε μια κατηγορια καθοτι ηταν στο οριο αλλα το πραγματικα εξεταζομενο κτηριο παρεμεινε στην ιδια...

Link to comment
Share on other sites

και ναι, για μια ακομα φορα ξαναλλάζουν τα πάντα...

 

οριστε τρία screenshot απο υπολογισμούς με το οριστικό xml που κατέβασα απο το Buldingcert για πιστοποιητικό που έχω εκδόσει.

post-50-131887262392_thumb.jpg

post-50-131887262409_thumb.jpg

post-50-131887262422_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.