Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή από 10kW σε 100kW


darlas

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το τόπικ και για μελλοντική ενημέρωση. κάποιος θέλει να κάνει το σύστημα του από 10kW σε 100kW (βιομηχανική στέγη μιλάμε). Νομίζω ότι δεν γίνετε αυτό...αλλά θα ρωτήσω αύριο και στην ΔΕΗ για επιβεβαίωση.

 

Καμιά προσωπική εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Ζόρικη ερώτηση :P

Ειδικά εάν εννοείς από 10kW του Ειδικού Προγράμματος να προσθέσει άλλα 90kW του 0,42... Και πως θα ξέρει η ΔΕΗ τι να πληρώσει και σε ποια τιμή. Θα βάλει και 2ο ρολόι?

Πάντως θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση που θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον αρμόδιο τομεάρχη της ΔΕΗ και δεν ήξερε! Μου είπε ότι θα με πάρει τηλέφωνο όταν μάθει τι γίνετε σε τέτοιες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να πανε και τα 100kW με 0,42, αν τελικά του επιτρέψουν να κάνει κάτι τετοίο.

 

Αλλιώς όλες οι στέγες θα το κάναν έτσι τα πρώτα 10kW με 0,55 και τα υπόλοιπα με 0,42

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθήσουμε να κατηγοριοποιήσουμε τις κατασκευές, πιστεύω το εξής και παρακαλώ όποιον από τους συναδέλφους έχει άλλη γνώμη να το συζητήσουμε προς αποσαφήνιση:

 

Στο ίδιο ακίνητο δεν μπορούν να υπάρξουν/διασυνδεθούν κάτω από την ίδια ιδιοκτησία δύο διαφορετικά είδη φωτοβολταϊκών συστήματων.

 

Ο ένας ιδιοκτήτης ή οι πολλοί οριζόντιοι ιδιοκτήτες μπορούν να έχουν ένα μόνο σύστημα ή:

  • ένα οικιακό μέχρι 10kWp
  • ένα επενδυτικό σε βιομηχανική στέγη ή σε αγρόκτημα

 

Αν στο ίδιο ακίνητο υπάρχουν κάθετοι ιδιοκτήτες, τότε

  • μπορούν να διασυνδέσουν τόσα οικιακά όσοι και οι κάθετοι ιδιοκτήτες
  • ένα επενδυτικό γιατί εκεί υπάρχει ο περιορισμός της μη κατάτμησης της ισχύος και >1 οικιακά (1 σύστημα <=> στον καθένα)

 

(Χώρου επιτρέποντος)

 

*****

Τώρα αν υπάρχει σύμβαση για οικιακό με τη ΔΕΗ, πρέπει για να γίνει αίτηση και αλλαγή του σε επενδυτικό, πρέπει να γίνει πρώτα αίτηση διακοπής της σύμβασης του οικιακού και να υπάρξει σύμφωνη γνώμη της ΔΕΗ.

Θεωρώ ότι δεν είναι κάτι που επιτρέπεται με συμβαλλόμενο τον ίδιο ιδοκτήτη, γιατί στο οικιακό υπάρχει υπογραφή ΥΔ περί μη τροποποίησης της ισχύος ή των παραμέτρων του φ/β καυόλη τη διλαρκεια του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Μα από την αρχή δε θα εντάσεται σε οικιακό αφού είναι βιομηχανική στέγη! Εκτός και αν υπάρχει κάποιο κάτω όριο σε kW σε βιομηχανικές στέγες και δε το γνωρίζω...

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

darlas μην πιάνεις μία-μία τις λέξεις, αυτά που ενοούνται τα προσπερνάμε (το + πι = τόπι).

 

Μία γενική αποσαφήνιση πάμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορά σε αυτά που εννοούνται την πατάμε....

 

Μόλις έχω νέα θα σας πω.

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το τόπικ και για μελλοντική ενημέρωση. κάποιος θέλει να κάνει το σύστημα του από 10kW σε 100kW (βιομηχανική στέγη μιλάμε). Νομίζω ότι δεν γίνετε αυτό...αλλά θα ρωτήσω αύριο και στην ΔΕΗ για επιβεβαίωση.

 

Καμιά προσωπική εμπειρία?

 

Απαντάω στο δικό μου ερώτημα :P

 

Μου είπαν από τη ΔΕΗ ότι μπορείς να αυξήσεις την ισχύ σε μια βιομηχανική στέγη(αφού έχεις ολοκληρώσει μια εγκατάσταση πχ 20kW και θες να την κάνεις πχ 80kW) με υποβολή καινούριας αίτησης από την αρχή. Η τιμή πώλησης θα αλλάξει με τα τότε δεδομένα από το ΔΕΣΜΗΕ

 

@ tsilena είσαι off topic :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.