Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανισοσταθμία στη θεμελίωση ισόγειας κατοικίας


 

Recommended Posts

Έχω να θεμελιώσω ισόγεια κατοικία, τμήμα της οποίας δίνω παρακάτω, στο μπροστινό μέρος της οποίας θα υπάρχει υπόγειος χώρος (garage) που θα θεμελιωθεί σε χαμηλότερη στάθμη. Το ερώτημά μου είναι πως θα θεμελιωθούν τα υποστυλώματα που είναι στο όριο. Αν θα θεμελιωθούν όπως τα δείχνω το πέδιλο του τοιχείου της κατοικίας θα αγκυρωθεί μέσα στο υποστύλωμα, και ουσιαστικά ένα μέρος του υποστυλώματος θα σταματά εκεί και το υπόλοιπο θα συνεχίζει για να θεμελιωθεί στην πλάκα θεμελίωσης του garage ή υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα αντιμετώπισης που δυστυχώς την αγνοώ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

post-874-131887203254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις ανισόσταθμες θεμελιώσεις έτσι γίνεται όπως το περιγράφεις.

Πάντως η υψομετρική διαφορά είναι πολύ μικρή για να μην κάνεις ισόσταθμη θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με αυτό τον τρόπο. Το να έχεις πέδιλο αγκυρωμένο στο +1,10 του δεξιού υποστυλώματος του γκαραζ το θεωρώ πολύ αρνητικό. Μόνο τις δυνάμεις κριού που ίσως να αναπτυχθούν να λάβεις υπόψιν...

Η δική μου άποψη είναι η εξής:

1) Ισόσταθμη θεμελίωση στο -2,60 οπότε θα έχεις 1,10μ τοιχία κάτω από την κατοικία

2) ανισόσταθμη θεμελίωση με αρμό και έκκεντρα θεμέλια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτήτε το ενδεχόμενο να έχεις βράχο απο κάτω και πόσο θα αυξηθεί το κοστολόγιο απο τις επιπλέον εκσκαφές. Προσωπικά έκανα ανισόσταθμη θεμελίωση όπως ακρίβώς ο sotiris_an αλλά με κρύα καρδιά. Πως αλλιώς να αντιμετωπίσεις το θέμα ασφάλεια-κόστος? Επρόκειτο για διώροφο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, φροντίζω (όταν μπορώ και στο συγκεκριμένο δεν μπορεί ο συνάδελφος) να έχω στην συνέχεια του Π/Δ ή της δοκού, τοιχείο και όχι μόνο κολώνα.

Ετσι μειώνω την πιθανότητα φαινομένου κριού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Την ανισοσταθμία την θέλει ο πελάτης (ο οποίος είναι και συνάδελφος), και παρόλο που επέμενα να γίνει κοινή θεμελίωση δεν τον έπεισα. Pano δεν έχει βράχο. Acnt δεν κατάλαβα την πρότασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με αυτό τον τρόπο. Το να έχεις πέδιλο αγκυρωμένο στο +1,10 του δεξιού υποστυλώματος του γκαραζ το θεωρώ πολύ αρνητικό. Μόνο τις δυνάμεις κριού που ίσως να αναπτυχθούν να λάβεις υπόψιν...

Η δική μου άποψη είναι η εξής:

1) Ισόσταθμη θεμελίωση στο -2,60 οπότε θα έχεις 1,10μ τοιχία κάτω από την κατοικία2) ανισόσταθμη θεμελίωση με αρμό και έκκεντρα θεμέλια.

 

Συμφωνώ με το 1ο

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν θέλεις οπωσδήποτε την ανισοσταθμία καλλίτερα να κατεβάσεις τα τοχεία χαμηλά, έτσι:

post-2562-131887203272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ΑΡΗ. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι στην περιοχή της ένωσης του πεδίλου με το τοιχείο θα πρέπει να οπλιστεί πάνω-κάτω λόγω του μπαζώματος (κάτι σαν γέφυρα) οπότε προσανατολίζομαι στην κατασκευή πεδιλοδοκού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.