Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως λειτουργει ενα μεγγομετρο ?


Recommended Posts

Εχω απορια για το συγκεκριμενο οργανο γιατι ακουω οτι μετραει αντισταση μονωσης καλωδιου .Αν για παραδειγμα εχω ενα καλωδιο 2χ1,5mm2 εγκατεστημενο πως χρησιμοποιω το οργανο για την συγκεκριμενη μετρηση ?Μου το εχει ζητησει επιβλεψη σε ενα εργο και μαλιστα μου ειπε οτι θελει πιστοποιημενο ψηφιακο για τασεις 1000V και 250V.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις το καλώδιο ασύνδετο και από τις δυο πλευρές με τους δυο αγωγούς του κάθε άκρου απομακρυσμένους μεταξύ τους .

Βάζεις τα άκρα του μέγγερ στους δυο αγωγούς και μετράς την μεταξύ τους αντίσταση μόνωσης .

Βάζεις το ένα άκρο σε μια γείωση ( π.χ. της κοντινότερης πρίζας ) και το άλλο εναλλάξ στους δυο αγωγούς ή και στους δύο ταυτόχρονα και μετράς την αντίσταση με την γη .

Δες κι εδώ :

http://greekelectrician.blogspot.com/2007/11/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Oταν συνδεσω τους 2 αγωγους απο την μια πλευρα του καλωδιου με το οργανο και οι αλλες 2 ακρες απο την αλλη πλευρα ειναι στον αερα τοτε λογικα πρεπει να εχω απειρη αντισταση αφου δεν κλεινει κυκλωμα .Αν πχ η μόνωση στον ενα αγωγο εχει φθαρει γιατι να μου μειωθει η αντισταση αφου οι αγωγοι δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ακουμπανε μεταξυ τους ?

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία κυρίως, αλλά και η διάφορες σκόνες που μπορεί να είναι αγώγιμες, κάνουν την αντίσταση να μικραίνει και μπορεί να φτάσει σε σημείο που να γίνει διάσπαση ( arc ) .

Link to comment
Share on other sites

Λόγω οτι για την μέτρηση της μόνωσης "δίνει" υψηλή τάση

1. ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ τα μεταλλικά μέρη των ακροδεκτών ή του πρός μέτρηση αγωγού!!

2. ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ τις ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΕΣ στο προ μέτρηση κύκλωμα συσκευές!!!

Δηλαδή μετράμε μόνο Αγωγούς!!!

3. Αν είναι να μετρήσουμε τυλίγματα γεννήτριας σιγουρευόμαστε ότι Δεν έχει επάνω (στα τυλίγματα) πλακέτες ελέγχου!!!!

4. Υπάρχει κλίμακα που γράφει Volt εκεί σου δείχνει την τάση διάσπασης του μονωτικού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.