Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανοστάσιο με τοίχους από Ο/Σ


 

Recommended Posts

Θέλω να μελετήσω ένα μηχανοστάσιο (7χ9) του οποίου

οι τοίχοι περιμετρικά θα είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα

και θα έχει περιμετρικά κάποια ανοίγματα.

Την προσομοίωση θα την κάνω σαν να έχω κάθε πλευρά του

κτιρίου ένα μεγάλο υποστύλωμα-τοιχίο?

χρησιμοποιώ το στατικό πρόγραμμα statiks αν κάποιος

το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα για φέρουσες τοιχοποιίες του statiks, όπου μπορείς να δηλώσεις και τα ανοίγματα, αλλά θα δηλώσεις υλικό Ω.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να θεωρήσεις ενσωματωμένα υποστυλώματα στο περιμετρικό τοιχείο.

π.χ 4 γωνιακά 50/25/50 και τέσσερα στα μέσα των πλευρών 50/25 .

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι κτίριο με φέρουσα τοιχοποιία από σκυρόδεμα. Ο τρόπος όπλισης πο προτείνουν οι συνάδελφοι είναι άψογος. Προτείνω να βάλεις και περιμετρικό δοκαράκι στην συναρμογή τοιχείων - πλάκας.

 

Την πλάκα λύσε με προσοχή και τα υπόλοιπα όπως σε βολεύει. Αν μπορέις βάλε και υποστύλωμα στην μέση για να γλιτώσεις κυβικά από την πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κτίριο δεν έχει σοβαρά φορτία. Ειδικά αν έχει μεταλλική στέγη (έχει?). Ένα διπλό πλέγμα είναι Τ-131 υπέρ αρκετό. Η άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζονται καν υποστυλώματα παρά μόνο εκεί που θα πατήσει η μεταλλική (αν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κτίριο δεν έχει σοβαρά φορτία. Ειδικά αν έχει μεταλλική στέγη (έχει?). Ένα διπλό πλέγμα είναι Τ-131 υπέρ αρκετό. Η άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζονται καν υποστυλώματα παρά μόνο εκεί που θα πατήσει η μεταλλική (αν υπάρχει).

 

????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.