Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πετρόκτιστο κτήριο - Κ.ΕΝ.Α.Κ.


Recommended Posts

Εαν κάποιος ήθελε να οικοδομήσει κτίριο από λιθοδομή τότε στο σ.δ. προσμετρούσαν οι εσωτερικές διαστάσεις (χωρίς τον τοίχο). Με ενημέρωσε ο μηχανολόγος μου ότι πλέον δεν επαρκεί φέρων τοίχος π.χ. πάχους 60 εκ. όσον αφορά την μόνωση του κτιρίου και μου είπε ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να γίνει εσωτερική μόνωση πάχους 5 εκ. για να περνάει ΚΕΝΑΚ. Αυτό το πάχος της μόνωσης το μετράω στην δόμηση ή όχι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

λογικά όχι

η μονωση αποτελει μερος της τοιχοποιΐας

 

αν εβαζες απ`εξω την μόνωση τι θα γινόταν θα μέτραγε μάλλον όχι άρα ούτε και από μέσα θα πρέπει να μετρήσει

Link to comment
Share on other sites

σε αντίστοιχη περίπτωση που δουλεύω, έβαλα τη μόνωση εσωτερικά της λιθοδομής.

δηλαδή...

στην πράξη ο τοίχος αυτός (60εκ) κτίζεται εξωτερικά(30εκ) και εσωτερικά(άλλα 30εκ).οπότε όπως και στα τούβλα έβαλα τη μόνωση(5εκ) εσωτερικά, και έκανα 27εκ την κάθε πλευρά.

κατέθεσα την άδεια και περιμένω αποτελέσματα...

 

*στην πράξη βέβαια το να βάλεις μόνωση σε λιθοδομή 60εκ είναι από πολύ εως άπειρη μα@#&κια...

Link to comment
Share on other sites

logicone με αυτό που έκανες δεν ΄΄διαταρράσεις΄΄ την συνέχεια της τοιχοποϊιας σου άρα και την φέρουσα ικανότητά της? Έχεις κάνει τα στατικά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

ψυχραιμία συνάδελφοι!

 

εννοείτε ότι υπάρχει φέρον οργανισμός από οπλισμένο σκυρόδεμα.

η λιθοδομή δεν έχει καμία σχέση με τα στατικά μου.

παρέβλεψα να το αναφέρω..

πρόκειται για διώροφο.το ισόγειο λιθοδομή και ο όροφος κανονικά τούβλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η φέρουσα τοιχοποιία "διακοπεί" κατά πάχος για να μπει μόνωση, τότε είναι σαν να έχουμε 2 τοιχοποιίες, προφανώς λίγότερο από 50 εκατοστά πάχος έκαστος, άρα θα πρέπει να προσμετρήσει στην δόμηση.

 

Αν πέσεις σε κανέναν ελεγκτή "γυπαετό" την έκατσες και έχεις όλο το άδικο με το μέρος σου!

 

logicone, στην περίπτωσή σου το πάχος τοιχοποιίας δεν αφαιρείται...

Link to comment
Share on other sites

δε σε καταλαβαίνω..

η 'φέρουσα τοιχοποιϊα' (λιθοδομή) ούτως ή άλλως κατασκευαστικά διακόπτεται.

όσα συνεργεία ξέρω δεν κατασκευάζουν λιθοδομή 60εκ. ενιαία.όλοι το κτίζουν μέσα έξω.

 

Αν η φέρουσα τοιχοποιία "διακοπεί" κατά πάχος για να μπει μόνωση, τότε είναι σαν να έχουμε 2 τοιχοποιίες, προφανώς λίγότερο από 50 εκατοστά πάχος έκαστος, άρα θα πρέπει να προσμετρήσει στην δόμηση.

 

αυτό που το στηρίζεις? η νομοθεσία δεν είδα πουθενά να αναφέρει για 'αδιάκοπη' λιθοδομή...

Link to comment
Share on other sites

Η φέρουσα τοιχοποιία είναι μια ενιαία μάζα. Έτσι επιλύεται στατικά και έτσι νοείται πολεοδομικά.

Το πώς κατασκευάζεται είναι ένα άλλο θέμα. Δεν τίθεται καν θέμα "αδιάκοπης" και "διακοπτόμενης".

Πάντως όσα συνεργεία έχω χρησιμοποιήσει έχτισαν ενιαία, όπως νοείται η φέρουσα.

Το χτίσιμο μέσα-έξω και μετά "γέμισμα" είναι προφανές ότι είναι στατικά λάθος, άρα μάλλον τα συνεργεία στα οποία αναφέρεσαι δεν κάνουν σωστή δουλειά.

 

Υγ: Αυτό που έκανα (αν αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο) πρόχειρα στο παρακάτω σχήμα, ΔΕΝ είναι φέρουσα τοιχοποιία, είναι η επόμενη περίπτωση σεισμοδανείου, αν δεν συμβεί τίποτα μοιραίο.

post-6132-131887263601_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση ξέφυγε και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που υποστηρίζεις...αλλά

 

εννοείτε ότι υπάρχει φέρον οργανισμός από οπλισμένο σκυρόδεμα.

η λιθοδομή δεν έχει καμία σχέση με τα στατικά μου.

 

σαυτή την περίπτωση δηλαδή δεν γλυτώνω τα τετραγωνικά της λιθοδομής στον Σ.Δ?

νομίζω πως σωστά εξακολουθώ να μην τα υπολογίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.