Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση πολυβολείου - λεπτομέρειες σκυροδέτησης


 

Recommended Posts

Χαιρετώ τα μέλη του forum!

Μόλις τελείωσα τη σχολή (πολ. μηχ. ΕΜΠ) και κάνω τη στρατιωτική μου θητεία..! ;)

Η κατάσταση έχει ως εξής:ο λοχαγός μου ζήτησε να βοηθήσω στην ανέγερση ενός πολυβολείου.Με την τοποθέτηση των σίδερων δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα,αν και τα σχέδια είναι ελλειπέστατα(από το 1974)...

Θα ήθελα να μου πείτε 4-5 πράγματα να προσέξω στη διάστρωση (και όχι μόνο) του σκυροδέματος.

Δεν έχω καθόλου εργασιακή εμπειρία (2-3 εκδρομές έχω παέι σε οικοδομή με τη σχολή!) και με μπερδεύει λίγο πως θα γίνει το καλούπωμα της πάνω πλάκας.Να σημειώσω ότι η άνω πλάκα είναι ορθογώνια,αλλά στις 3 από τις 4 πλευρές της είναι καμπύλη...

Δηλαδή η γωνία του τοιχίου που τη στηρίζει δεν είναι 90 μοίρες(όπως στις συνήθεις κατασκευές) αλλά είναι σαν τεταρτοκύκλιο.

Πως γίνεται το καλούπωμα και η διάστρωση σε τέτοια πλάκα..?

Κάθε βοήθεια είναι very welcome!!!

Link to comment
Share on other sites

Eλα ρε συ, ευκολο ειναι!!!

 

Καλουπώνεις τα τοιχεια και τις κουρμπες τις καλουπωνεις με ταβλες 10αρες οι οποιες θα δημιουργησουν την κουρμπα. Το μπετο, θα το ριξεις πιο χαμηλα απο την πλακα. Περιπου 50εκ, για να μπορεσεις να καλουπωσεις τα υπολοιπα.

 

Μετα, αφου σφιξει το μπετο των τοιχειων, καλουπωνεις και την πλακα και την ριχνεις.

Το καλουπωμα γινεται με εσωτερικες πατοκολωνες.

 

Ενταξει;

Καλος πολιτης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η γωνία του τοιχίου που τη στηρίζει δεν είναι 90 μοίρες(όπως στις συνήθεις κατασκευές) αλλά είναι σαν τεταρτοκύκλιο.

Πως γίνεται το καλούπωμα και η διάστρωση σε τέτοια πλάκα..?

Για τα σιδερα λέει πως θα τα βάλει...εκτός και αν κατάλαβα λάθος...
Link to comment
Share on other sites

Με την τοποθέτηση στα σίδερα δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Σχέδια δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω γιατί μπαίνω από το κινητό...

Το πάχος των τοιχίων και της άνω πλάκας είναι ενιαίο,75cm.

Οι πατοκολώνες από ότι κατάλαβα κρατούν τον ξυλότυπο της άνω πλάκας?

Kαι κάτι ακόμα.Θα χρειαστεί δόνηση το σκυρόδεμα?Πρέπει να προσέξω κάτι εκεί?Η διαβροχή πόσο διαρκεί?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα δόνηση στο σκυρόδεμα, διαβροχή 1 εβδομάδα.Όχι στάρωμα στις πλάκες.

Βέβαια εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός οπότε ότι και να λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Σε 75 πόντους πάχος πλάκας πιστεύω οτι πρέπει να μπεί και πάνω οπλισμός εστω κι αν δεν είναι απαραίτητος στατικά. Δες μήπως τα καμπύλα στοιχεία μπορείς να τα διαμορφώσεις με φελιζόλ (εφαρμόζεται στις εκκλησίες πολύ συχνά). Η δόνηση θα σου συσωρεύσει σκυρόδεμα στα χαμηλά. Οπότε πρέπει να έχεις ενα μάστορα να το επανατοποθετεί στη θέση του. Η διαβροχή είναι και θέμα καιρικών συνθηκών και περιβάλλοντος αλλά με 75 πόντους πάχος είναι δύσκολο να αποφύγεις συστολές ξήρανσης ακόμα και με συνεχή διαβροχή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολυβολείο βάλε σίδερα παντού και πάνω και κάτω. Το πάχος τόσο το περίμενα. Κατά τα υπόλοιπα ότι λένε και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Τι σίδερα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.