Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση πολυβολείου - λεπτομέρειες σκυροδέτησης


 

Recommended Posts

Για το μπετό τώρα, σκυροδετώ πρώτα την κάτω πλάκα, προχωράω στα τοιχεία που βρίσκονται περιμετρικά και μετά αρχίζω την άνω πλάκα?

Σωστά.

 

Μετά από πόσο διάστημα γίνεται αφαίρεση καλουπιών?

Από Κ.Τ.Σ.:

 

44821406.png

 

Η διαβροχή πότε ξεκινάει?

Από Κ.Τ.Σ.:

 

59486064.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρόνο θα πάρει η σκυροδέτηση? Να σημειώσω ότι η πλάκα εχει άνοιγμα 4μέτρων.

Αν μιλας για όλη την κατασκευή, η σκυροδέτηση της μπορει να γινει σε 3 φάσεις:

α) θεμέλια

β) περιμετρικα τοιχεια

γ) πλάκα ανωδομής

 

Η καθε φαση, σε επίπεδο σκυροδέτησης και μόνο, δεν υπάρχει περίπτωση να σου πάρει περισσότερο από μια μέρα.

 

Για να εχει μετρο συγκρισης, μια θεμελιωση 300μ3, πεφτει ανετα σε μια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Για την πλάκα να υπολογίζεις 70-80 ημέρες αλλά και δεν ξέρω τι καιρικές συνθήκες επικρατούν...μπορεί να γίνει και γρηγορότερα...

Επίσης στα τοιχεία πρόσεχε τα σίδερα. Δηλαδή όταν ρίξεις πλάκα θεμελίωσης να έχεις ήδη τα σίδερα απο τα τοιχεία με τις αγκυρώσεις ή τις φουρκέτες και να τα έχεις έτσι ώστε να είναι ίσια και να μην στραβώσουν. Μην ξεχάσεις σιγμοιειδή στα τοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Βασική προϋπόθεση, για να γίνουν σωστά και ακίνδυνα όσα ανέφεραν οι συνάδελφοι, είναι οι στρατιώτες που θα χρησιμοποιήσεις να γνωρίζουν τι κάνουν.

Είχα κάνει και εγώ έργα στο στρατό και ήμουν τυχερός γιατί είχα δυο καλουπατζήδες αστέρια. Το σιδέρωμα δεν θέλει και πολύ μυαλό.Αλλά το καλούπωμα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια.

Η ανέγερση ξεκινάει από βδομάδα, και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα.

Πως γίνεται η τοποθέτηση των σιδέρων της άνω πλάκας? Μίλησα με τον εργολάβο και μου είπε ότι θα ρίξουμε πρώτα το μπετό στα τοιχεία και μετά θα σιδερώσουμε την άνω πλάκα. Τα σίδερα αυτά θα ενώνονται με τον οπλισμό των τοιχείων?(το σχέδιο έτσι προβλέπει.) Πως γίνεται αυτή η ένωση?

Μια περιγραφή της τοποθέτησης τους θα μου ήταν χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

δες λίγο αν σε βοηθάει αυτό.

το μήκος αγκύρωσης του καμπτόμενου οπλισμού του τοιχίου εντός της πλάκας - επειδή βλέπω ότι δεν φαίνεται καλά - θα εξαρτηθεί από την ποιότητα σκυροδέματος, χάλυβα και ράβδων οπλισμού τοιχίου που έχεις.

post-5985-131887264554_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.