Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Προσβολή έκτακτης χρησικτησίας αγροτεμαχίου 300τμ


Recommended Posts

Καλησπερα σας ,

πρωτη φορα γραφω στο forum .

εχω μια ερωτηση απο ενα γνωστο μου αλλα δεν εχω συναντησει ξανα αλλη τετοια περιπτωση.

Αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με καταπατηση εκτασης μη δημοτικης στο σπιτι του μπροστα.

Καποιος-καποιοι κυριοι εχουν φραξει ενα δημοσιο χωρο μπροστα στο σπιτι του 300 τ.μ., και καλα οτι το εχουν απο εκτακτη χρησικτησια απο το 1975 δια λογου, και εχουν βγαλει και συμβολαιο.

το ειδα το συβολαιο το εχω διαβασει (απατη τρελη).

Αυτο που με ρωτησε ο φιλος μου ειναι εαν μπορει να απευθυνθει σε καποιο φορεα ή υπηρεσια ετσι ωστε να αντικρουσει αυτο το συμβολαιο . Η εκταση δεν ειναι δημοτικη.Δεν ηξερα τι να του απαντησω.

Σας παρακαλω εαν εχετε ξανασυναντησει κατι αναλογο ή γνωριζετε κατι γραψτε το .

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να προσδιορίσει ο φίλος σου τι είδους δημόσια έκταση (δάσος, αιγιαλός, οδός, πάρκο, ρέμα, κ.α.) είναι και αναλόγως θα μπορέσει να προσφύγει στον αντίστοιχο φορέα (δασαρχείο, κτηματική υπηρεσία, δήμος ή περιφέρεια κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Βρες την πράξη χαρακτηρισμού, ρώτησε αν έχει τελεσιδικήσει και απευθύνσου στη συνέχεια στην Κτηματική Υπηρεσία του Νομού εφόσον πρόκειται για Δημόσια Δασική έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν οι προηγούμενοι μια επίσκεψη στο δασαρχείο είναι επιβεβλημένοι γιατί μόνο έτσι θα έχεις μια σωστή εικόνσ. Άλλωστε το ότι λες εσύ ότι είναι δασική έκταση δε σημαίνει ότι ίδια άποψη έχει και το δασαρχείο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.