Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρόσβεση ερωτηματικά


nik1832

Recommended Posts

Γειά σας. Καινούριος στο φόρουμ και πρώτη φορά ανοίγω θέμα συζήτησης. Διαβάζω κάποια πράγματα σχετικά με τις μελέτες πυρασφάλειας και έχω κάποια ερωτηματικά. Όποιος/α μπορέσει να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

1) Λέγοντας μόνιμο υδροδοτικό πυροσβεστικό δικτύο εννοούμε τις πυροσβεστικές φωλιές; Λέγοντας Αυτόματο Σύστημα Πυρόσβεσης εννοούμε τα sprinklers;

2) Στο ΜΠΥΔ λέει η Π.Δ. ότι αυτό είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο ύδρευσης της πόλης ή αυτόνομο σύστημα με πυροσβεστικό συγκρότημα. Εντάξει, το δεύτερο το καταλαβαίνω (ξεχωριστό πυροσβεστικό συγκρότημα για πυροσβεστικές φωλιές ή/και sprinklers), το πρώτο όμως δεν το καταλαβαίνω. Πώς μπορούμε να συνδεθούμε στο δίκτυο ύδρευσης της πόλης και να έχουμε την απαιτούμενη πίεση;

3) Εάν ένας χώρος απαιτεί μόνο Πυροσβεστικές Φωλιές και δεν έχω διαθέσιμη δεξαμενή νερού και αντλητικό συγκρότημα, τότε τι κάνω; Καταλαβαίνω ότι η απάντηση βρίσκεται στη φράση "συνδεδεμένο με το δίκτυο ύδρευσης", ωστόσο παραμένω μπερδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω τον προβληματισμό μου λέω το εξής: Έχω δει σε μαγαζί πυροσβεστική φωλιά με λάστιχο 3/4'' δηλαδή σαν αυτό που έχουμε στην βρύση των μπαλκονιών μας. Φαντάζομαι ότι αυτή η πυροσβεστική φωλιά είναι συνδεδεμένη με το δίκτυο ύδρευσης του μαγαζιού, αυτό επιτρέπεται; Υπάρχει διάταξη που να ορίζει πυροσβεστική φωλιά με τέτοιο λάστιχο;

Link to comment
Share on other sites

Μονιμο δίκτυο ΔΕΝ ειναι οι Π.Φ αλλά φωλεά με σωλήνα συνήθως 1"- 1 3/4", κατηγορίας ΙΙ με απαιτηση 380λιτ/λεπτο. Αυτη τη παροχή τη παιρνεις μονο απο πυροσβεστικό συγκρότημα.

Link to comment
Share on other sites

Parth με μπέρδεψες παραπάνω τώρα. Όταν ας πούμε βλέπουμε σε έναν χώρο πυροσβεστική φωλιά και γνωρίζουμε ότι ο χώρος αυτός δεν έχει πυροσβεστικό συγκρότημα. Η συγκεκριμένη Π.Φ. του χώρου από πού παίρνει νερό; Δεν παίρνει από την ύδρευση όπως -ας πούμε- και οι νιπτήρες; Και αυτό Π.Φ. δεν λέγεται; Τι γίνεται με την πίεση του νερού σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

nik1832

 

Μην μπερδεύεις την Πυροσβεστική Φωλια (Π.Φ.) με το Πυροσβεστικό Ερμάριο (Π.Ε.)

 

το πρώτο (η Π.Φ.) χρησιμοποιείται σε μεγάλες συνήθως επιχειρήσεις (ανάλογα με την επιφάνεια, τον όγκο, την δραστηριότητα της επιχείρσης και αν το κτήριο είναι πριν ή μετά του 1989)

 

το δεύτερο (Π.Ε.), συνήθως σε καταστήματα με επιφάνεια έως 500, ανάλογα πάλι με τα προαναφερόμενα

 

πρέπει να εξατάζεις το κάθε κτήριο, ανάλογα με την χρήση, την επιφάνεια, την δραστηριότητα και το έτος κατασκευής του κτηρίου

 

υπαρχουν αρκετές Πυρ. Διατάξεις (Π.Δ.) για κάθε περιπτωση

 

μπες στο http://www.fireservice.gr και βρες όλες σχεδόν τις Π.Δ.

 

αν θες βοήθεια, γραψε τα δεδομένα του κτηρίου (χρήση, έτος κατασκευής, επιφάνεια), να σου πούμε ποιά απ΄όλες τις Π.Δ. πρέπει να εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ dib. Εγώ ασχολούμαι πολύ με κλιματισμό, αλλά όταν πέφτουν αναδουλειές κάθομαι και μελετάω άλλα πράγματα. Ξεκίνησα λοιπόν με μελέτες πυρασφάλειας και μου γεννήθηκαν απορίες. Αγόρασα ένα βιβλίο που συνοδεύεται από CD και έχω όλες τις Π.Δ., παρά ταύτα σε ευχαριστώ ειλικρινά. Από αυτό που έγραψες καταλαβαίνω το εξής;

Π.Ε. είναι αυτό που έχω δει σε διάφορους χώρους -όπως σε εκπαιδευτήριο 120τ.μ.- και έχει Π.Ε. με σωλήνα -σαν αυτήν που έχουμε στα μπαλκόνια μας-. Τα Π.Ε. λειτουργούν σε πίεση του δικτύου ύδρευσης. Σωστά;

Π.Φ. είναι αυτό που έχω δει σε διάφορους χώρους -όπως βιοτεχνία ενδυμάτων 600τ.μ.- και έχει Π.Φ. με σωλήνα άνω της 1'' και λειτουργεί σε πίεση 4,5bar. Την πίεση αυτή την εξυπηρετεί αντλητικό συγκρότημα. Σωστά;

Στις Πυροσβεστικές Διατάξεις αναφερέται πουθενά η χρήση Π.Ε.; Γιατί εγώ δεν το έχω δει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

nik1832

 

έχεις δίκιο, δεν διευκρίνησα κάποια πράγματα

 

η Π.Φ. (που υπάρχουν σε επιχειρήσεις, κλπ. όπως λες), λειτουργεί αποκλειστικά με δεξαμενή νερού, ανλτητικό συγκρότημα, εξωτερικό δίκτυο σιδηροσωλήνων και σωλήνα απο ......(ένα είδος λινάτσας)

 

το Π.Ε. (σε καταστήματα, εστιατόρια, καφετέριες, κλπ.) λειτουργεί απο το δίκτυο της πόλης, με πλαστική σωλήνα Φ20 (3/4'') 15μ και ακροφύσιο

 

το Π.Ε. χρησομοποιείται κυρίως σε μικρές επιχειρήσεις (καταστήματα, εστιατόρια, καφετέριες, κλπ.) για κτήρια με οικ. άδεια πριν την εφαρμογή του Π.Δ. 71/88) (έναρξη εφαρμογής του απο τον Φεβρουάριο του 1989)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Πάντα έλεγα ότι οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί έχουν πιο ξεκάθαρο μυαλό από εμάς τους πρακτικούς.

Έχω διαβάσει και κατανοήσει το θέμα για τα κτίρια πριν και μετά τις 17/2/89. Επομένως τα Π.Ε. (με τη σωλήνα των 3/4'') χρησιμοποιούνται σε υφιστάμενα κτίρια. Άρα την πετυχαίνεις σε κτίρια των οποίων η αίτηση για οικοδομική άδεια έγινε πριν τις 17/2/89. Τα Π.Ε. λειτουργούν στην πίεση του δικτύου ύδρευσης. Κατάλαβα σωστά;

Με το Π.Δ. 71/88 για τα νέα κτίρια δεν προβλέπεται Π.Ε. πουθενά, τώρα εάν κάποιος θέλει να βάλει δεν θα του πει κανείς τίποτα, αλλά επί της ουσίας δεν προβλέπεται. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

nik1832

σωστά σου απάντησε ο dib και σωστά κατάλαβες την διαφορα μεταξύ Φωλεάς και Ερμαρίου. Όσον αφορά σημεία της Νομοθεσίας όπου αναφέρονται τα ερμάρια εχω να σου δείξω αυτό http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Primary+Menu/Nomothesia/Piroprostasia/Nea/Industrial.csp , γενικά πάντως εφαρμογή των Π.Ε υπάρχει διάσπαρτη στις διαφορες Πυρ. Διατάξεις κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

γράφετε πιο γρήγορα από μένα...

 

(Με το Π.Δ. 71/88 για τα νέα κτίρια δεν προβλέπεται Π.Ε. πουθενά, τώρα εάν κάποιος θέλει να βάλει δεν θα του πει κανείς τίποτα, αλλά επί της ουσίας δεν προβλέπεται. Σωστά;)

 

Όχι λάθος στην διέθυνση που υπέδειξα παραπάνω στην ΚΥΑ 1589/104/2006 θα βρείς πότε βάζουμε Π.Ε και πότε Π.Φ αφορά όμως μόνο βιοτεχνίες βιομηχανίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.