Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός Απόδοσης Πάρκου


jsk

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Άνοιξα αυτό το θέμα με στόχο ανταλλαγή απόψεων πάνω στον ακριβή υπολογισμό του βαθμού απόδοσης του πάρκου.

 

Κάνοντας κάποιες ασκήσεις σε αυτό το θέμα έχω βρεθέι μπροστά σε κάποια σημεία και έχω κολήσει.

 

Π.Χ λαμβάνω τα δεδομένα ακτινοβολία απο το πυρανόμετρα, W/m2, τα κάνω σε KWh/m2, ανάγω στην επιφάνεια του πάρκου, πολλαπλασιάζω με το efficiency του πανέλου και έχω την θεωρητική απόδοση (εδώ χάνω τις απώλεις λόγω θερμοκρασίας).

 

Συγκρίνω με την παραγωγή. και βγάζω κάποια αποτελέσματα.

any ideas? εγώ το ψάχνω.....

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να βγάλεις έτσι φερέγγυα λύση.

 

Θεωρητικά λόγω των παραμέτρων θερμοκρασία, ακτινοβολία βρίσκεσαι κάθε φορά στιγμιαία σε κάποιο σημείο της καμπύλης V-I η οποία συνεχώς αλλάζει. Το ολοκλήρωμα αυτών των στιγμιαίων ισχύων με το χρόνο που βρίσκεσαι σ' αυτές είναι η παραγόμενη ενέργεια.

 

Οι σταθερές παράμετροι είναι η κλίση και το αζιμούθιο. Βάλε μέσα και την καμπύλη του inverter κι αν βγάλεις θεωρητικό μοντέλο έτοιμο το διδακτορικό σου :)

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω, χάνω πολλά bits

εν τω μεταξύ το sunny portal έχει ένα παιδικό τρόπο υπολογισμού του PR αλλά δεν παίζει.

 

θα το ψάξω και θα επανέρθω με η χωρίς Phd:D

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχαμε μία θεωρητική τιμή απόδοσης του πάρκου, αλλά είναι πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την απόδοση ανεξάρτητα των χαρακτηριστικών των στοιχείων που χρησιμοποιούνται.

Η τοποθεσία, υγρασία, θερμοκρασία, η γωνία, οι διατομές των καλωδίων, η συνδεσμολογία των κυψελών των πλαισίων, μετατροπείς, τεχνολογία πλαισίου, ...

 

Αυτό που πιστεύω είναι βασικό, είναι ο έλεγχος των σκιάσεων ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο.

 

Τι ακριβώς θέλεις να βρεις; Ένα μαθηματικό τύπο που να σου δίνει τοπικά την απόδοση ενός συγκεκριμένου πάρκου ή ένα γενικό μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ψάχνω να βρώ εν ολιγοις ακούγεται απλό αλλά δεν είνια στην πράξη.

Βάσικά αυτό που θέλω είναι να αντιπαραβάλλω την θεωρητική απόδοση ενός πάρκου με την πραγματική.

 

Έχοντας απο τα πυρανόμετρα την ακτινοβολία και την θερμοκρασία κυψέλης ψάχνω τρόπο να υπολογίσω πόση θα έπρεπε να είναι η ιδανική απόδοση σε επίπεδο μέρας μήνα έτους.

 

έχω τρόπο να υπολογίσω την θεωρητική αλλά χωρίς να υπολογίζω τις απώλειες λόγω θερμοκρασίας όπως έγραψα και στο πρωτο μου post οπότε το θεωρητικό αποτέλεσμα δεν είναι σωστό.

 

ΤΟ ακριβές θεωρητικό νούμερο αν το συγκρίνουμε με το παραγώμενο βλέπεις το βαθμό απόδοσης του έργου, κάτι το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε σύμβαση με τον πελάτη, να βλέπεις εσύ σαν operator ότι πάει καλά ή δεν πάει κ.ο.κ.

 

Η SMA έχει performance ratio calculation αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ σόι για αυτό που εγώ επιθυμώ να έχω.

Link to comment
Share on other sites

jsk στείλε μου αν θέλεις το email σου να σου στείλω ορισμένα papers με μαθηματική προσέγγιση της ανάλυσης και των κυριότερων αλγορίθμων του θεωρητικού υπολογισμού του βαθμού απόδοσης ενός φβ συστήματος. (Τα μαθηματικά των papers δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.