Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Δικαιωμα υψουν και κοινοχρηστα


ysar

Recommended Posts

Ε ναι βρε συναδελφε, αλλα εδω μιλαμε γενικα. Δεν "πιασαμε" κανονισμους κτλ κτλ.

Αλλα ωραια η περιπτωση που αναφερεις... Τσακαλος ο γιατρος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ειρωνικό το σχόλιο μου αλλά ακριβώς μια χαζή ερώτηση για να βοηθήσει στην διασάφηση του ζητήματος.

Ανεξάρτητα από την σύσταση και τον επιμερισμό των χιλιοστών, το βρίσκω πρακτικά αδιανόητο να συμμετέχει στα έξοδα κήπου κάποιος που δεν κατοικεί πόσο μάλλον αν δεν έχει κατασκευαστεί το διαμέρισμά του; Στην δική μου περίπτωση π.χ. στο σπίτι που διαμένω αυτό το ζήτημα έχει ρυθμιστεί με τον κανονισμό της πολυκατοικίας ο οποίος έχει παρακάμψει την σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ο εσωτερικός κανονισμός μιας πολυκατοικίας ειναι γεγονός ότι κρύβει πολλές δυσάρεστες εκπλήξεις, και δεν μιλώ για απαγόρευση χρήσεων μονο, αλλά και για διαφορές στα ποσοστα. Σε πολυκατοικία κατασκευής αρχές του 70 ο ιδιοκτητης κατασκευαστής μηχανικός εξάντλησε ολη την κάλυψη, δόμηση, ύψος κ.λ.π και στην κατανομη των ποσοστών επι του οικοπεδου παρακρατησε στο ονομα του, μόνο ονομαστικά ποσοστό 10 % και το υπολοιπο 90% το μοίρασε κανονικά στα διαμερισματα της πολυκατοικίας. Το σκεπτικό του ήταν αν ποτέ αυξηθεί ο Σ.Δ να κτίσει επιπλέον τετραγωνικά.

Σήμερα λοιπόν ερχεται το κτηματολόγιο τα διαμερίσματα καλύπτουν το 90 % του οικοπέδου και το υπόλοιπο 10% ????

Ο κατασκευαστής έχει πεθάνει, οι κληρονόμοι μόλις απέκτησαν ένα περιουσιακό στοιχείο που ούτε θέλουν να δούν στα μάτια τους. γιατι αφενός μέν το κόστος της αποδοχης κληρονομίας με την εφορία ειναι υψηλότατο, αφετέρου ο Σ.Δ αντι να αυξηθεί μειώθηκε κόπηκαν και όροφοι και ενα 10% ψάχνει ιδιοκτήτη............ Πάσα ιδέα δεκτή:D

 

Κιάν είστε καλά παιδάκια :P θα σας πω και άλλη τρελή ιστορία για ιδιωτική πολεοδόμηση...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω τυχει κι εγω σε τετοια περιπτωση με ''παρακρατηση'' 2 μολις χιλιοστων επι του οικοπεδου σε πολυκατοικια στην Πευκη.

Λογω του μικρου αυτου ποσοστου θεωρω πως ο κατασκευαστης θελησε απλα να κανει ενα δωρο στα δισεγγονα του που ξαφνικα μια μερα θα τους παρουν τηλεφωνο και θα τους πουν οτι εχουν δικαιωμα σε κομματι γης ''φιλετο'' στην Πευκη.

Εννοειται οτι κανεις απο τους ιδιοκτητες των διαμερισματων δεν ηξερε το παραμικρο....

Για πες την ιστορια....μ αρεσουν αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Πάσα ιδέα δεκτή:D

 

Δεν το δηλώνει κανένας, εγγράφεται το ποσοστό σε άγνωστο και μετά από κάποια χρονάκια πάει στο Ελληνικό Δημόσιο.

Να πως βγαίνουνε σιγά σιγά τα 50 δισ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ένα φίλο και πελάτη που κατά την αγορά απαίτησε τη πρόσθεση στον κανονισμό παραγράφου που έλεγε ότι επιτρέπεται η λειτουργία γραφείου και ειδικά ασφαλιστικού γραφείου αλλά και η ανάρτηση πινακίδων του γραφείου....

Link to comment
Share on other sites

Η συσταση οριζ. ιδιοκτησιας οριζει οτι "εχουν 100 ψηφους στη συνελλευση και συμμετεχουν στις δαπανες κοινοχρηστων (εννοει κηπου κι οχι θερμανση /ανελκυστηρα ) με 100 χιλιοστα"

 

Η συσταση εχει υπογραφθει απο τους οικοπεδουχους που τωρα ανακαλυψαν τι πληρωναν τοσο καιρο και κανουν τους Κινεζους....

 

Φυσικα θα μπορουσαμε να αλλαξουμε μελλοντικα την συσταση αλλά με εξοδα των οικοπεδουχων και εφοσον πληρωναν τις μεχρι τωρα δαπανες κοινοχρηστων

Link to comment
Share on other sites

Τελικό συμπέρασμα

Ο κήπος είναι κοινόχρηστος, αν δεν ορίζεται στον κανονισμό διαφορετικά

 

Άρα έχουν εκ του κανονισμού υποχρέωση να πληρώνουν.

 

Δικαστικά αν τους πάνε θα πληρώσουν κι ας κάνουν τους Κινέζους και θα επιβαρυνθούν και τα δικαστικά έξοδα και τόκους.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

διαβάζεις καλά τον κανονισμό της πολυκατοικίας και βλέπεις τι γράφει για τα 100 χιλιοστά του αέρα?

Αν δεν το εξαιρεί με σαφήνεια από έξοδα συντήρησης κήπου ή έξοδα ανακαινίσεων ή εργασιών σε κοινοχρήστους χώρους τότε συμμετέχει.

Το ότι συμμετέχει ο αέρας στα κοινά σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας, υπάρχει κάποιος νόμος που το λέει?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.