Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκάλα


 

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω το εξής θέμα με σκάλα που αποτελεί σκέτη ομορφιά...

όπως φαίνεται στο επισυναπτόμενο, πρόκειται για ελικοειδή κλίμακα που έχει δύο μικρά πλατύσκαλα κατά την άνοδο της (πλατύσκαλο 1 και πλατύσκαλο 2).

Μετά το 4ο ρίχτι, οπότε και δημιουργείται το πλατύσκαλο 1 δημιουργώ βάση για την σκάλα - πέδιλο με διπλή εσχάρα Φ12/15 και τσερκάκι ως δοκό για την πάκτωση του κυρίου οπλισμού της σκάλας.Ανεβαίνοντας την σκάλα, στα αριστερά μας υπάρχει το τοιχίο με κίτρινο hatch, διαχωρισμένο με αρμό από τις κολώνες του κτιρίου όπου πατάω με σίδερα Γ διανομές της σκάλας.Στο 12ο - 13ο ρίχτι υπάρχει η κολώνα (επίσης διαχωρισμένη με αρμό από τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου) όπου πατάω τον κύριο οπλισμό της σκάλας και δημιουργώ ενισχυμένη ζώνη για να πατήσω το πλατύσκαλο 2 ως πρόβολο. Ο περιορισμός είναι ότι κάτω από το πλατύσκαλο 2 πρέπει να υπάρχει πόρτα...οπότε δεν έχω και το ύψος για κρέμαση δοκαριού...ανεβαίνοντας η σκάλα μου στο 19ο ρίχτι θα πατήσει σε τριέρειστη πλάκα και θα πακτώσει εντός και αριστερά του μεγάλου τοιχίου Γ. το θέμα μου είναι αυτό το πλατύσκαλο 2 που κατακόρυφα δεν εδράζεται κάπου...

έχω σκεφτεί ήδη δύο λύσεις:

α) έδραση του ,πέραν των όσων ήδη ανέφερα, σε ΄χτίσιμο και οριζόντιο σενάζ της υποκείμενης πόρτας.

β) έδραση του σε μεταλλική κοιλοδοκό με κατάλληλη διαπλάτυνση κεφαλής (λαπάτσα πάχους κάποιων χιλλιοστών??) για να μην το διατρήσει.. ειδικά σε αυτό θα ήθελα κάποιες πληροφορίες...

πώς σας φαίνεται το όλο θέμα??... έχω κάποιους ενδοιασμούς..

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ για την παραπομπή..

φυσικά και μπορούν, όμως με προβληματίζει το γεγονός του πλατυσκάλου...

να στο πω αλλιώς, αν εκεί που υπάρχει το πλατύσκαλο που με ενοχλεί, συνέχιζαν τα "στριφτά" σκαλιά θα ήμουν μαζί σου 1000%. με ενοχλεί ίσως διαισθητικά-στατικά το ότι υπάρχει αυτό το πλατύσκαλο... στον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δες στην παραπομπή... Θυμάμαι να έχει εικόνες από ελεύθερες κλίμακες με πλατύσκαλα. Η όπλιση είναι λίγο μπελάς, αλλά ως λύση είναι εγγυημένη...

 

Έπειτα η δική σου σκάλα δεν πλήρως είναι ελεύθερη...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και μιας και περί σκάλας ήθελα να ρωτήσω ποιο το στατικό σχήμα μιας σκάλας.Ειναι σωστό το να έιναι σα δοκός με άρθρωση απο τη μία και κύλιση απο την αλλη??Αυτό έκανα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται...αν θέλεις να την υπολογίσεις ως αμφιέριστη δοκό θα πρέπει να την κατασκευάσεις και με αυτό τον τρόπο, δηλαδή κύλιση, άρθρωση, αρμοί εργασίας, εξασφαλίσεις κύλισης κλπ. Ακριβή λύση. Στα κλασικά στατικά μιας σκάλας υπολογίζονται οι στηρίξεις ως αρθρώσεις ή πακτώσεις, ανάλογα το αρχιτεκτονικό και τους φορείς που θα στηριχτεί η σκάλα.

κάποιες ιδέες μπορείς να πάρεις από εδω: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=13436

 

και το beton calender

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.