Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωροθέτηση μονάδας ηλεκτροπαραγωγής από ΑΠΕ


RedKostas

Recommended Posts

Εκτός αν έχασα κάτι στο διάβασμα, σε εκτός σχεδίου πόλεως και σε απόσταση <500 m από τον οικισμό επιτρέπονται βιομηχανίες χαμηλής όχλησης? ή μόνο επαγγελματικά εργαστήρια ?

 

Σύμφωνα με την τροποποίηση της παραγράφου 3 του Άρθρου 7 του ΠΔ στο ΦΕΚ 181/Δ/1985 από το ΠΔ στο ΦΕΚ 293/Δ/1989, "Απαγορεύεται η ανέγερση βιομηχανικών και βιοτεχνικών εγκαταστάσεων μέσης και υψηλής όχλησης εντός των εγκεκριμένων ορίων των οικισμών και εντός της ζώνης που εκτείνεται περιμετρικά του οικισμού και σε απόσταση 500 m, από τα όρια του οικισμού, όπως αυτά ισχύουν"

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός

Από την παραπάνω παραπομπή, καταλαβαίνω ότι οι βιομηχανίες μέσης και υψηλής όχλησης πρέπει να είναι >500μ. σωστά?

Για τις βιομηχανίες χαμηλής όχλησης τι ισχύει ? Ή το συμπεράνουμε ότι επιτρέπονται παντού ?

Και ισχύει το ίδιο για τους προ και μετά το 1923 οικισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

από όσο γνωρίζω, εμπειρικά από τις περιπτώσεις που μου έχουν τύχει ως τώρα, η χωροθέτηση βιομηχανικών και βιοτεχνικών εγκαταστάσεων χαμηλής όχλησης επιτρέπεται εκτός ορίων οικισμών, ανεξαρτήτου αποστάσεως.

Αν κάποιος μπορεί να το τεκμηριώσει και με αντίστοιχη παραπομπή σε νομοθεσία (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) θα βοηθούσε.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, οι δραστηριότητες χαμηλής όχλησης μπορούν να χωροθετηθούν εντός ορίων οικισμών. Δεν έχω βρει συγκεκριμένη νομοθεσία, αλλά μέσω της νομοθεσίας που απαγορεύει τις δραστηριότητες υψηλής και μέσης όχλησης μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε προ του 23 στερουμενων οριων, ισχύει ζωνη 500μ οπου απαγορευονταο οχλουσες εγκαταστασεις

 

Το τρελλο ειναι σε προ του 23 που ορθστικαν ορια, οπου ναι μεν το ΠΔ επιτρέπει χαμηλής οχλησης, αλλά εχει κριθει αντισυνταγματικό από το ΣτΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν θέλω μια μικρή ενημέρωση.

 

Αίτηση για παρκο βιομάζας που κάνεις? Στην ΔΕΗ?

 

Μετά τι χρειάζεται?

1) απαλλαγή ΕΠΟ

2) Αρχαιολογίες

3)δασαρχείο

4)ΓΓΥΠ

και τέλος πολεοδομία?

 

Μπορεί να μου πει κάποιος λίγο πιο αναλυτικά τι χρειάζεται μια εγκατάσταση βιομάζας στην πολεοδομία?

Δεν ξέρω καν πως είναι η εγκατάσταση.

Έχω ασχοληθεί μόνο με Φ/Β στα αδειοδοτικά οπότε συγγνώμη αν κάνω καμμια άσχετη ερώτηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις πως είναι η εγκατάσταση αεριοποίησης με κινητήρα Stirling δες αυτά τα links:

 

http://www.crpa.it/media/documents/crpa_www/Progetti/Seq-Cure/2010_04_23_4tavolo_legno/Marini_230410.pdf

http://first.aster.it/doc09/eventi/progetto_renewed/mattino/Marini_CISA_impianto_Stirling_CastelDAiano.pdf

 

Πρόκειται για πειραματική μονάδα ισχύος 35 kWe.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.