Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση στύλου με μανδύα - τοποθέτηση συνδετήρων στον κόμβο


 

Recommended Posts

+ οτι ισως να πρεπει να βαλεις καποια ντιζα στην λάμα ή αγκυριο και να το σφίξεις..αρχιζουν τα περιεργα μετα

Mπα...

Σκεψου:

α) συγκολληση τσερκιων κατω.

β) διανοιξη 2 διαμπερων οπων/δοκο

γ) εφαρμογη ρητινης και κολλημα λαμων

δ) σφιξιμο με τα αγκυρια.

Αν μπορει να αποφευχθει το β και το δ, τοτε ειναι πολυ καλη λυση.

Μα αν δεν είναι συνδετήρας,τζάμπα το συζητάμε.

Τι εννοεις "αν δεν ειναι συνδετηρας";

Ακομα και ο τασιος, το ιδιο πραμα προτεινει -τωρα που το καλοσκεφτομαι- με αυτο που λεω, ε kostassid;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

SIKA Biresin CR120 epoxy resin στους 200 βαθμούς. Είπαμε πάντα υπάρχουν λύσεις.
αφου δεν υπαρχει εδω!

 

saltapidas, ναι αλλά για ακραίο υποστυλωμα όχι με συμβολή 4 δοκών.

Εγώ να ρωτήσω κάτι αλλά μην με φάτε ζωντανο...

Η μέγιστη ροπή υποστυλώματος σε ποια θέση εμφανίζεται; ακριβώς κάτω από τις δοκούς ή πιο πάνω; Το ίδιο και για την τέμνουσα (ρωτάω διότι υπάρχει ήδη διάφραγμα δοκών-πλάκας)

Link to comment
Share on other sites

Πας στοίχημα οτι μου την φέρνουν σε μια εβδομάδα :D

Link to comment
Share on other sites

Πας στοίχημα οτι μου την φέρνουν σε μια εβδομάδα :grin:
όχι διότι ξέρω ότι θα το χάσω!

 

Εσείς βάζετε στοίχημα ότι και να την ζητούσα δεν θα μου την έφερναν ποτέ; ;)

 

JEK με έχεις μπερδέψει λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα την πρόθεση kostassid.Aπλώς απο την αρχή του διαλόγου,είχα αμφιβολία για την λειτουργία της κατασκευής ως συνδετήρα και γιαυτό ανέφερα τον Morsch και ζήτησα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas, ναι αλλά για ακραίο υποστυλωμα όχι με συμβολή 4 δοκών.

Μα, όχι, στο ακραιο τι να το κανεις;;;

Εγω για συμβολη 4 δοκων μιλω και θεωρω οτι θα λειτουργησει πολυ καλυτερα απο την "πακτωση" των συνδετηρων με ρητινη.

Link to comment
Share on other sites

Συνδετήρας...

1) Αναλαμβάνει τέμνουσα. Το θέμα μου είναι σε εκείνη τη περιοχή, δηλαδή από την κάτω ίνα της δοκού μέχρι τη κάτω ίνα της πλάκας υπάρχει αξιόλογη τιμή της; πρακτικά μιλάω.

2) Περίσφυγξη. Ο νέος οπλισμός αν απλά τοποθετηθεί χωρίς να αγκυρωθεί στην κορυφή του χρειάζεται περίσφυγξη;

3) στρέψη. δεν εξετάζω

4) Λυγισμός κυριου οπλισμού πάει μαζί με την περισφυγξη.

5) ροπή. δεν αναλαμβάνει θεωρητικά αλλά βοηθάει τον κύριο. Η ίδια ερωτηση με το 1. Στη περιοχή αυτή εμφανίζεται μεγάλη τιμή ροπής ή όχι.

Αυτά είναι τα θέματα κατέμε που ΠΡΕΠΕΙ να αναλάβει να λύσει ο μελετητης και και να θεσει στον κατασκευαστη ωστε να κοστολογηθουν και να κατασκευαστουν. Διοτι μια ενισχυση χωρις αγκυρωσεις με ρητινη θα ειναι πιο φθηνη από μια με.

Ακουω απόψεις μελετητων

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η συζήτηση ξεκίνησε απο την ιδέα του saltapidas για τις λάμες και τους γωνιακούς συνδετήρες.Πιστεύω ότι για τους συγκεκριμένους κόμβους αυτό δεν είναι δόκιμο.

Γνώμη μου είναι πως όταν ενισχύεις έναν κόμβο,πρέπει να έχεις κατά νού τον ομόλογο που θα κατασκεύαζες εξαρχής(χωρίς τους περιορισμούς του υπάρχοντος) και να προσπαθείς να τον προσεγγίσεις.

Γνωρίζει κάποιος συν.που βρίσκεται ο ΚΑΝΕΠΕ;Τι αναφέρει σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

@εκτός θέματος:

Χαίρομαι για τις ενδιαφέρουσες δουλειές που αναλαμβάνεται και που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας με τους υπολοίπους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.