Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημμα ανάμεσα σε σχολές


Seeker_nobody

Recommended Posts

-Λόγω του άλλου επιχειρήματος περί κρατών και οικονομίας, θεωρώ απόλυτα λογικό και θεμιτό κάποιος να θέλει να παραμείνει ελλάδα, ακόμα και αν είναι άνεργος για 1 2 χρόνια. Εδώ έχει το σπίτι του, τους φίλους του, την αγάπη του κλπ. Εγώ πάντως αμφιβάλλω ότι μεθαύριο που θα πάρω πτυχίο τοπογράφου θα αποφασίσω να πάω να ζήσω αλλού εύκολα. Γιατί? Για να δυσκολέψουν τα πράγματα σε εκείνη την χώρα και να τρέχω πίσω στην Ελλάδα που ίσως να είναι καλύτερη η κατάσταση, ενώ έχω κάνει οικογένεια και παιδιά στο εξωτερικό? Δεν μου φαίνεται και ότι καλύτερο... Είδατε τι έγινε στην Λιβύη που τρέχανε οι μηχανικοί να μπούνε στα πλοία να φύγουν από την χώρα? ....

 

Για να καθισεις 1-2 χρονια ανεργος θα πρεπει καποιος να σε ταιζει κ να σε φροντιζει. Αποδεχεσαι το γεγονος να σπουδαζεις σε μια σχολη ανωτατη και μετα το περας αυτης να σε ταιζουν ακομα?

Εγω δεν το δεχομαι. Γι'αυτο δεν εχω να πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ γι'αυτο δεν εχω να πληρωσω τη ΔΕΗ στο γραφειο γι'αυτο ακομα κ τον καφε τον σκεφτομαι....

Οι γονεις δεν ειναι υποχρεωμενοι να σε ταιζουν επειδη εσυ (οχι εσυ προσωπικα) δε θελεις να δουλεψεις. Και αν δεν εχει δουλεια στη χωρα σου να πας σε αλλη χωρα. Να πας στο φεγγαρι να δουλεψεις. Με λιγα λογια κ ευγενικα ''κοψε το κεφαλι σου κ πανε ζησε μονος σου''.

 

Γενικα αυτο που ξερω ειναι η νεα γενια ΜΧ (μεσα σε αυτους κ εγω) ειμαστε καλομαθημενοι (με τη κακη εννοια) μεχρι αηδιας και αντι να τραβηξουμε κουπι για καμια Ινδια ή Σρι Λανκα, καθομαστε στις Αθηνες κ στις Θεσσαλονικες και τρωμε απο τα ετοιμα του μπαμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια καλησπερα.και γω σκεφτομαι να δηλωσω πολυτεχνειο.αλλα δεν ξερω κατι.μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει ποια η διαφορα μεταξυ πολιτικου μηχανικου και αρχιτεκτονα(και τοπογραφου αν και αυτος δεν μετραει μονο τις εκτασεις)?σε μια δουλεια στο χτισιμο ενος κτιριου χρειαζονται και οι δυο?τι κανει ο καθενας?ποιος ειναι πιο σημαντικος?

εμενα μαρεσει να χτιζω σπιτια αλλα οταν εννοω να χτιζω σπιτια/η οτιδηποτε αλλο εννοω να σκεφτομαι το χωρο ,να σκεφτομαι πως θα ειναι αυτο που θα φτιαξω(ηδη σχεδιαζω μονος μου μερικες φορες την κατοψη ενος χωρου που θα ειναι η κουζινα,σαλονι ,δωματια κτλ κτλ και μετα αυτο αν ειχα σπουδασει θα ηθελα και να το υλοποιησω) και μετα να το χτιζω!χαχα τα λεω πολυ παιδικα?συγνωμη!μπορει να μου πει καποιος?σε ποια σχολη πρεπει να παω?

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας

Σορρυ αν επρεπε να το ποσταρω καπου αλλου το μηνυμα μου!

Link to comment
Share on other sites

To οικονομολόγος που έχεις στην ειδικότητα που κολλάει?

Αν θες να χτίζεις σπίτια να γίνεις χτίστης :)

Κοίτα όπως το θέτεις σε κόβω για Αρχιτέκτονα πιο πολύ...Οσον αφορά το "χτίσιμο", τι να σου πω εξαρτάται πως το εννοείς. Να βλέπεις σε εξέλιξη αυτό που έχεις σχεδιάσει ή να βάζεις τα χεράκια σου και να το απολαμβάνεις..?

Link to comment
Share on other sites

οταν εφτιαξα το λογαριασμο μου στην ειδικοτητα εβαζα "Καμια" και δεν μου το επερνε σοστο οποτε εβαλα κατι εκει να ξεμπερδευω και ετσι εβαλα Οικονομολογος.

ναι ισως το χτιζω δεν ηταν καλο ρημα,να κατασκευασω ειναι το σωστο?

κοιτα για τον αρχιτεκτονα νομιζω πως ξερω τι κανουν.αυτοι κανουν σχεδια πως θα ειναι το κτιριο που θα ειναι η το σαλονι,τα δωματια,κτλ κτλ, που θα ειναι αυτα.δεν ξερω αν εχουν αυτοι αδεια να κατασκευασουν ενα κτιριο.εγω θελω να μπορω να σκεφτω εγω πως θελω να ειναι το κτιριο και εξωτερικα και εσωτερικα(ποσα δωματια θα εχει ,που θα ειναι αυτα κτλ κτλ) ,να το σχεδιασω κιολας σωστα (φανταζομαι υπαρχουν καποιοι κανονες για να μην πεσει και το κτιριο ή για το σεισμο ,τελοσπαντον δεν τα ξερω) και θελω να μπορω αυτο που εχω φανταστει και σχεδιασει να εχω την αδεια να βαλω ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ ΕΓΩ να το υλοποιησουν,να τους πω τι υλικα θα χρησιμοποιησουν,πως θα το φτιαξουν κτλ κτλ.

 

γενικα ποια ειναι η δουλεια του πολιτικου μηχανικου και ποια του αρχιτεκτονα?(και απο την σχολη ηλεκτρολογων μηχανικων του ΕΜΠ μπορεις να κατασκευασεις κτιρια?).

 

πολυ συντομα ποια ειναι η διαδικασια για να κατασκευαστει ενα κτιριο(πχ αυτος κανει αυτο,μετα ο πολιτικος κατασκευαζει το ταδε κτλ) και ποιοι εμπλεκονται(πολιτικοι μηχανικοι,αρχιτεκτονες,τοπογραφοι κτλ κτλ).

 

συγνωμη που ρωταω και ισως ρωταω και βλακιες αλλα πραγματικα δεν ξερω ο καθενας σε τι ποσοστο συμμετεχει και τι δουλεια κανει και ποιοι πρεπει να συνεργαστουν για να κατασκευαστει ενα κτιριο.

Link to comment
Share on other sites

Για να καθισεις 1-2 χρονια ανεργος θα πρεπει καποιος να σε ταιζει κ να σε φροντιζει. Αποδεχεσαι το γεγονος να σπουδαζεις σε μια σχολη ανωτατη και μετα το περας αυτης να σε ταιζουν ακομα?

Εγω δεν το δεχομαι. Γι'αυτο δεν εχω να πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ γι'αυτο δεν εχω να πληρωσω τη ΔΕΗ στο γραφειο γι'αυτο ακομα κ τον καφε τον σκεφτομαι....

Οι γονεις δεν ειναι υποχρεωμενοι να σε ταιζουν επειδη εσυ (οχι εσυ προσωπικα) δε θελεις να δουλεψεις. Και αν δεν εχει δουλεια στη χωρα σου να πας σε αλλη χωρα. Να πας στο φεγγαρι να δουλεψεις. Με λιγα λογια κ ευγενικα ''κοψε το κεφαλι σου κ πανε ζησε μονος σου''.

 

Γενικα αυτο που ξερω ειναι η νεα γενια ΜΧ (μεσα σε αυτους κ εγω) ειμαστε καλομαθημενοι (με τη κακη εννοια) μεχρι αηδιας και αντι να τραβηξουμε κουπι για καμια Ινδια ή Σρι Λανκα, καθομαστε στις Αθηνες κ στις Θεσσαλονικες και τρωμε απο τα ετοιμα του μπαμπα.

 

φίλος, ξεκίνα και σε ακολουθάμε και τα υπόλοιπα καλομαθημένα.ήμαρτον που λέει και ο φαφούτης...

Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός και η κατασκευή ενός κτιρίου είναι μια σύνθετη διαδικασία στην οποία εμπλέκονται αρκετές ειδικότητες. Βέβαια στην πράξη θα δεις πολλές φορές να μην ισχύει αυτό (χωρίς κατ'ανάγκη να σημαίνει κακή κατασκευή) και η μελέτη να συντάσσεται από ένα άτομο (πχ πολικτικό μηνανικό).

 

Η δουλειά του αρχιτέκτονα είναι περισσότερο να αντιλαμβάνεται το σκοπό για τον οποίο θα χτιστεί το κτίριο (πχ άλλο μια οικοδομή για να μένουν οικογένειες, άλλο ένα εμπορικό κέντρο) και τις ανάγκες του πελάτη και με βάση της γνώσεις του, την εμπειρία του, τις συνήθεις πρακτικές και πάντα σεβόμενος τους κανονισμούς αναλαμβάνει να σχεδιάσει μια κατασκευή (διάταξη των χώρων, υλικά, διαμόρφωση του περιβάλλοντως χώρου κ.α) που να λειτουργεί σωστά, να είναι οικονομική, να αντέχει στο χρόνο, να μπορεί να ενταχθεί στο περιβάλλον της ομαλά και γενικά να κάνει εύκολη τη ζωή όσων το χρησιμοποιούν, λαμβάνοντας υπ'όψην ενδεχομένως μελλοντικές αλλαγές και προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

 

Η δουλειά του πολιτικού μηχανικού (σε ό,τι αφορά στα κτίρια) είναι με λίγα λόγια να κάνει την ιδέα του αρχιτέκτονα να "στέκεται". Σε συννενόηση με τον αρχιτέκτονα θα προσπαθήσει να μορφώσει τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου (πλάκες, δοκάρια, κολώνες) και με βάσει τους ισχύοντες κανονισμούς (κανονισμούς ανάλογα με το υλικό, αντισεισμικούς κανονισμούς κτλ) υπολογίζει φορτία και τις δράσεις που καταπονούν την καταστευή (βάρος, σεισμός, άνεμος, χιόνι, υποχωρήσεις εδάφους, συστολές-διαστολές και άλλα) και κάνει αναλύσεις με τη βοήθεια προγραμμάτων στον υπολογιστή, για το πώς θα γίνει η θελεμελίωση αλλά και κάθε στοιχείο του φέροντος οργανισμού (απο τη θεμελίωση μέχρι τον τελευταίο όροφο). Βέβαια αρκετοί πολιτικοί μηχανικοί αναλαμβάνουν και την αρχιτεκτονική μελέτη στην πράξη και επίσης μπορούν να ασχοληθούν και με άλλα έργα (λιμενικά, συγκοινωνιακά, γεωτεχνικά κ.α).

 

Στην ερώτησή σου για τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς, όχι δε μπορούν να σχεδιάσουν ένα κτίριο, μπορούν όμως να αναλάβουν τα ηλεκτρολογικά και κάποια μηχανολογικά σχέδια.

 

Το σωστό βέβαια είναι να περιορίζεται η κάθε ειδικότητα το δικό της κομμάτι από την συνολική μελέτη. Καθέ ειδικότητα έχει τη σημασία της ασχέτως αν τα όρια μερικές φορές είναι λίγο δυσδιάκριτα σε επιμέρους θέματα. Έτσι και ο κλάδος πηγαίνει μπροστά και οι κατασκευές θα είναι καλύτερες.

Ελπίζω να βοήθησα και όποιες παρατηρήσεις από τους εμπειρότερους δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.