Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημμα ανάμεσα σε σχολές


Seeker_nobody

Recommended Posts

electrical_salonika, σε καταλαβαίνω και με καταλαβαίνεις. Αυτά με τα 600 ευρώ μπλοκάκι και 12ωρά τα έχω περάσει και γω, και ναι, με θυμώνει όλη η φάση. Αλλά ήθελα να γίνω μηχανικός και θα τα παρατήσω μια και καλή όταν δω ότι το συστημα με νικάει και δε το νικάω. Ακόμα το πολεμάω.

 

Η δικιά μας όμως πικρή εμπειρία δε πρέπει να αποθαρρύνει κανένα άλλο παιδί στο να κυνηγήσει και αυτός το ονειρό του. Μπορεί αυτός να τα καταφέρει καλύτερα, ποιός ξέρει?

 

Ίσα ίσα, τόσο καιρό που είμαι άνεργη, αρχίζω και πιστεύω ότι είμαι άνεργη επειδή δε κάνω για μηχανικός ή δεν είμαι αρκετά καλή για να με προτιμήσουν. Αλλά αυτό δε το ξέρω ακόμα εντελώς, θα αποδειχτεί σε 1 χρόνο απο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

εισαι ανεργη γιατι υπαρχουν πανω απο 120.000 μηχανικους για μια χωρα μολις 11.000.000 που δεν εχει εργα, που κλεινουν οι εταιριες και δεν κινειται χρημα και τα επομενα χρονια θα ειναι χειροτερα. εισαι ανεργη γιατι εχει να βγει αγγελια κανα χρονο τωρα και οταν βγαινει μια στελνουν 500 βιογραφικα, και εκει θα προτιμησουν αυτον με τη καλυτερη προυπηρεσια.

αυτη ειναι η αληθεια, και να γινει καλυτερη δυσκολο το κοβω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,μην κοιτατε πως ειναι οι δουλειες σε περιοδους κρισεις ,αν ειναι δυνατον.Η περιοδος 2009-σημερα ειναι απο τις χειροτερες που περνα η Ελλαδα τα τελευταια χρονια.Εχω εναν φιλο στους μηχανολογους ΕΜΠ,η πλειοψηφια των αποφοιτων μου λεει οτι πηγαινουν στο εξωτερικο,οπως γινεται και με τους γιατρους.Παντως τα επομενα χρονια δεν ξερουμε τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει η ανωτάτη μπακαλική όπως είναι η φύση του επαγγέλματος του μηχανικού στην ελλάδα, δοκίμασε με το 10%. Αποψή μου είναι οτι είσαι καλύτερα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν φιλο στους μηχανολογους ΕΜΠ,η πλειοψηφια των αποφοιτων μου λεει οτι πηγαινουν στο εξωτερικο,οπως γινεται και με τους γιατρους.Παντως τα επομενα χρονια δεν ξερουμε τι θα γινει...

 

Εννοείς οτι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα στην Ελλάδα.. :D Θα περασει δεκαετια και βάλε για να αλλάξει προς το καλύτερο το εργασιακό τοπίο. Πρέπει να εξετάσεις το ζήτημα της σχολής απο διαφορετικές πλευρές για να καταλήξεις αν θα αλλάξεις σχολή. Κατα την γνώμη μου, εισαι στην καλύτερη σχολή της ΑΣΣΟΕ απο πλευράς επιστημονικής κατάρτισης και επαγγελματικής αποκατάστασης μαζι με το Δ.Ε.Τ . Παρολαυτα, αν δεν συμβιβάζεσαι με την υπάρχουσα κατάσταση και θέλεις να γίνεις μηχανικός πρέπει να αρχικά να αποφασίσεις σε ποιον κλάδο θα δραστηριοποιηθείς. Αλλο μηχανολογος αλλο ηλεκτρολογος. Ψαξε να διαβάσεις οδηγους σπουδών για κάθε σχολή αλλα θα σε συμβούλευα να παρακολουθήσεις και μαθήματα πχ στο ΕΜΠ για να δεις αν σου αρέσει και στην πράξη. Στην αγορά εργασίας ίσως βρεις ευκολότερα δουλεια σαν λογιστής σε καποια εταιρεία παρά σαν μηχανικός εκτος και αν δεν εχεις πρόβλημα να εργάζεσαι μακρία απο τον τοπο μονιμης διαμονής σου ακόμα και να μεταναστεύσεις διοτι κακα τα ψεματα μεγάλα εργα στην Ελλάδα γινονται με το σταγονόμετρο ειδικά τωρα. Επίσης εχε στο νου σου οτι το Πολυτεχνειο ειναι 5 χρόνια και απαιτεί σκλήρο διάβασμα για να περασεις τα 65 μαθήματα κατα μεσο ορο στις σχολές τους + διπλωματικη εξαμηνιαια εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελικη ρε φιλε το ΔΝΤ μας κυβερνα δηλαδη οικονομολογοι

ενω οι μηχανικοι μαλωνουμε καθημαρινα τι θα γινει με τους ΤΕ και

τους ΠΕ και τριχες κατσαρες...

 

Τελος παντων, αποψη μου ειναι οτι σαν οικονομολογος θα εχει

και κυρος και επισης ειναι σπουδες που σου ανοιγουν ενα

τερραστιο ευρος εργασιων και θεσεων που μπορεις να χυπησεις.

 

Μπορει τα μαθηματα στην αρχη να σου φανταζουν ξενερωτα

αλλα και στις πολυτεχνικες σχολες μην φανταζεσαι οτι

φτιαχνουν τουρμπινες και προγραμματιζουν ρομποτ καθημερινα.

Ιδιαιτερα τα 2 πρωτα χρονια πανε συννεφο τα μαθηματικα

και η φυσικη και πολλα πραγματα δεν ειναι εφαρμοσμενα

και ειναι ανιαρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειρότερα στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια όσον αφορά τον κλάδο αυτόν. Η κατασκευή πέθανε και δεν ξέρουμε αν θα ξανασηκώσει κεφάλι (στο μεταφέρω όπως ακριβώς μου το είπε έμπειρος μηχανικός 7ης τάξης κατασκευαστικής, δραστηριοποιείται στο τμήμα των προσφορών). Η μελέτη το ίδιο, πόσες μένουν στα αζητητα. Βαρια βιομηχανία δεω έχουμε και ούτε προκειται να αποκτήσουμε (γιαυτό και πέσανε όλοι με τα μούτρα στα οικοδομικά). Αυτοί είναι οι τομείς που δραστηριοποιούνται οι μηχανικοί (δημόσιο δεν αναφέρω). Φωτοβολταικά, πράσινες ενέργεις κτλ όπως βλέπεις παγώνουν. Ερευνα? καλά κρασιά. Τι μένει? Να ασχοληθείς σαν ηλεκτρομηχανολόγος (που λες) με ανελκυστήρες? σε κανά μαγαζί εγκατάστασης θέρμανσης? εμπόριο? Λίγα πράγματα..Δεν θέλω να σε αποθαρύνω, δεν έχω λόγο να το κάνω. Βλέπω όμως ότι είσαι σε μία πολύ καλή σχολή με προοπτικές και θέλεις να ακολουθήσεις την "ηδονή" σου. Κάντο μπορεί να είσαι τυχερός, εγώ όπως και οι άλλοι συνάδελφοι σου μεταφέρουμε την σημερινή-αυριανή πραγματικότητα.

Μπορεί να μην σου λέει τίποτα άλλα θα το πω: Η αδελφή μου (μικρότερη) τελείωσε την σχολή σου. Σήμερα εργάζεται σε μία πολύ καλή εταιρία, κοντά στο σπίτι (οκ, τύχη), αμοίβεται πάρα πολύ καλά, 8ωρο αυστηρός, και έχει προτάσεις για κάτι καλύτερο!!!. Εγώ σαν Μηχανολόγος από τότε που ξεκίνησα πάω από το κακό στο χειρότερο..Ούτε το χατζηλίκι μου δεν βρήσκω να βγάλω..

Ολα αυτά μπορείς να τα θεωρήσεις "τυχερά" ή μήπως όχι?....

Link to comment
Share on other sites

Οκ,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα επιλεξω με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση.Δηλαδη αν το παιδι καποιου θελει να γινει γιατρος τι θα του πει ο γονιος?Μη γινεις επειδη δεν υπαρχει δουλεια?

Π.χ. η πλειοψηφια της θεωρητικης κατευθυνσης εχει ως πρωτη επιλογη τα παιδαγωγικα τα τελευταια χρονια.Πολυ αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι ειναι πραγματικα ευτυχισμενοι στη ζωη τους αργοτερα,μιας και επιαναν και Νομικη που ειναι πιο ενδιαφερον σαν επαγγελμα.

 

Οσο για το 8ωρο που ειπες,νομιζω οτι ειναι κατι που δεν μου ταιριαζει,τουλαχιστον αυτο πιστευω τωρα.Δεν με πειραζει να δουλευω 10-12ωρα,πιστευω οτι ειναι του χαρακτηρα μου η σκληρη δουλεια και το διαβασμα μεχρι ''βλακειας''.

 

 

Ikaros,ποια σχολη τελειωσες?

Link to comment
Share on other sites

η πλειοψηφια της θεωρητικης κατευθυνσης εχει ως πρωτη επιλογη τα παιδαγωγικα τα τελευταια χρονια.Πολυ αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι ειναι πραγματικα ευτυχισμενοι στη ζωη τους αργοτερα,μιας και επιαναν και Νομικη που ειναι πιο ενδιαφερον σαν επαγγελμα.

 

Σήμερα δεν έχει σημασία εάν έπιαναν την Νομική αλλά εάν με την Νομική έβρισκαν δουλειά .Σε πληροφορώ λοιπόν ότι οι περισσότεροι που πήγαν παιδαγωγικά είδη έχουν τακτοποιηθεί αυτή την στιγμή από εργασία και έχω γνωρίσει πολλούς , αντιθέτως αυτοί που πήγαν Νομική παρέμειναν χωρίς δουλειά .

Ξέρεις γιατί ?

Γιατί δικηγόρους γέμισε όλος ο τόπος .

Ευτυχισμένος λοιπόν μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που σπούδασε κάτι και εργάζεται με αυτό .

Δεν ξέρω λοιπόν εάν το όνειρο τους είναι ποιο σημαντικό από την επιβίωση τους στο μέλλον αλλά δεν το νομίζω διότι τα όνειρα είναι πάντοτε προσωρινά .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της ανεργίας και της γενικότερης επαγγελματικής αποκατάστασης πάει απο το κακό στο χειρότερο στην Ελλάδα και δεν μπορεί κανείς να σου πει τι θα γίνει σε 5-10 χρόνια απο τώρα. Αυτό όμως που πιστεύω οτι έχει σημασία είναι να σκεφτείς είναι αν τελικά σε αυτό το χρονικό διάστημα, υπάρχει περίπτωση να κοιτάξεις πίσω και να πεις: και αν το είχα κάνει?

 

Αυτό το ερώτημα μπορεί να σε κυνηγάει μια ζωή και αν είναι κάτι για το οποίο είσαι σίγουρος οτι έχεις αγάπη και τρελό μεράκι, τότε προσωπική μου άποψη είναι πέσε με τα μούτρα και κάντο. Δεν υπάρχει χειρότερο απο το να μετανιώνεις για πράγματα που ΔΕΝ έχεις κάνει σε αυτήν την ζωή και μια απο τις μεγαλύτερες ευτυχίες είναι να θέτεις στόχους και να τους πετυχαίνεις.

 

Στην πραγματικότητα να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες και πολλά προβλήματα αλλά στην τελική αν πραγματικά τον αγαπάς αυτόν τον τομέα θα το πολεμίσεις. Και εγώ μηχανικός είμαι και εγώ άνεργη υπήρξα και εγώ 23948234 δυσκολίες αντιμετώπισα και εγώ με νύχια και με δόντια το παλεύω αλλά δεν έχω μετανιώσει στιγμή για την επιλογή μου.

 

Καλή σου τύχη ό,τι απόφαση και αν πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.