Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε κληροτεμάχια


Recommended Posts

Συνάδελφοι , έχω κάποιες απορίες περί την κατάτμηση.

 

1) Σε κληροτεμάχια (τα γνωστά του Υπ.Γεωργίας) σε εντός σχεδίου ή σε εντός οικισμού (και συγκεκριμένα σε οριοθετημένους οικισμούς 85) δύναται η κατάτμηση ;

 

2) Σε Κληροτεμάχια σε εκτός σχεδίου , εφόσον έχω την απαιτούμενη αρτιότητα επίσης δύναται η κατάμηση;

Link to comment
Share on other sites

vdimi

καλώς ήρθες, καλή αρχή και καλή συνεργασία

κάνε μιά μικρή αναζήτηση

το θέμα το έχουμε κυριολεκτικά εξαντλήσει στο φόρουμ

τόσο που δεν θα βρείς πουθενά αλλού περισσότερα στοιχεία και πληροφορίες

διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εκτάσεις στις οποίες έγιναν διανομές ΔΕΝ ανήκαν κατά κυριότητα ή στο σύνολό τους στο Δημόσιο. Έτσι υπάρχει η περίπτωση να εντάχθηκε στη διανομή και ιδιωτική περιουσία. Εκεί δεν έγινε μεταβίβαση Δημοσίου σε κληρούχο, αλλά από ιδιώτη σε κληρούχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ο νομος για χωρισμο κληροτεμαχειου που εγινε πριν τρια χρονια και γενικα αν μπορει να χωριστει ο κληρος αυτην την στιγμη με καποιον τροπο.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ενα απο τα τρια μεριδια ενος κληροτεμαχειου και ο διπλανος εχει μετα απο τοπογραφικο που εκανα προσφατα εχει παρει τμημα απο το μεριδιο μου και δεν δεχεται ενω συμφωνουν οι τοπογραφοι μας να μετακινησω την παλια περιφραξη ενδιαμεσα μας που υπαρχει στα μετρα που πρεπει να ειναι.τι πρεπει να κανω.Γνωριζω οτι η ενδιαμεση περιφραξη απαγορευεται.Με ποιο τροπο μπορω να διεκδικησω τα μετρα μου και πως να τα οριοθετησω που τα εχει εδω και 22 χρονια(εχει φυτεψει στο κομματι αυτο 8 δεντρα).

Link to comment
Share on other sites

Σε τμήμα κληροτεμαχίου δεν γίνεται χρησικτησία οπότε αν έχει μπεί στο χωράφι σου απλά τον πας στα δικαστήρια και δικαιώνεσαι..

 

edit: σορρυ δεν ειδα ότι πρόκειται για ένα κληροτεμάχιο.Σε αυτη την περίπτωση ζήτα του να βάλει δικό του τοπογράφο (τον οποίο μάλλον θα πληρώσεις εσύ) ο οποίος θα το μετρήσει όλο και θα μοιράσει όπως έχετε συμφωνήσει τα μερίδια ή τεσπα θα βγάλει ένα πόρισμα για το κατα πόσο έχεις δίκιο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

daffi00

διευκρίνισε πότε και πως απέκτησες το ένα από τα τρία μερίδια

έχει γίνει σύσταση καθέτου πρίν το 1992 ???

έχει γίνει επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας????

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.