Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κατεδάφιση και ευθύνες!!!


Stell

Recommended Posts

 

Και αν εγώ ως εργοδότης έχω την ευθύνη για μια ζήμια που τυχόν προκληθεί γιατί να πληρώσω τον μηχανικό να επιβλέπει αφού δεν πρόκειται να πάρει ευθύνη, απλά για να κοιτάει μόνο τον πληρώνω?? Συγνώμη αλλά δεν μπορώ άλλο έχω αγανακτήσει με όλο αυτό το θέμα

 

Λοιπόν οφ τόπικ αλλά λίγο με νοιάζει. Βλέπετε όλοι εσείς οι υπέρμαχοι των Ελαχίστων Αμοιβών τώρα τί γίνεται? Η κυρία πλήρωσε την ελάχιστη αμοιβή και με 1200 ευρώ νομίζει ότι μεταβιβάζει ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ στον μηχανικό, ότι με λίγα λόγια ΚΑΘΑΡΙΣΕ. Αν δεν ήταν οι γαμ***νες οι ελάχιστες αμοιβές, θέλω να δώ ποιός μηχανικός θα υπέγραφε επίβλεψη για κατεδάφιση πληνθόκτιστου ερειπίου σε επαφή με όμορο ερείπιο για κάτω από €10.000

 

Λοιπόν αγαπητή μου κυρία, κατά τον νόμο είστε και εσείς υπεύθυνη καθώς και ο Επιβλέπων Μηχανικός. Μπορείτε να μεταβιβάσετε μέρος αυτής την ευθύνης προχορώντας σε συμβόλαιο με ασφαλιστική εταιρία για κάλυψη αστικής ευθύνης κατασκευαστικού έργου και αφού πληρώσετε τα ανάλογα ασφάλιστρα. Έτσι αν προκύψει ζημιά στον γείτονα, αποζημιώνεται οικονομικά. Αν όμως π.χ υπάρξει θανατηφόρο ατύχημα κατά την κατεδάφιση, αποκομιδή προιόντων κατεδάφισης τότε κάθεστε στο σκαμνί και εσείς και ο Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Όσο να το κάνουμε έχει ένα δίκιο ο αγαπητός agrafiot.

 

Κατά τα άλλα ότι είπαμε προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς ο μηχανικός που έχει υπογράψει την άδεια κατεδάφισης δεν είναι διατεθημένος να βοηθήσει γιατί του είπα ότι δεν θα αναλάβει το έργο της ανέγερσης και επειδή είναι γνωστός και ο "αγαπητός" γείτονας και δεν θέλει να μπλέξει δεν παίρνει θέση στο θέμα, επίσης φώναζε ότι στην καταδάφιση δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα (αυτή που θα αναλάβει εκείνος) ενώ στην εκσκαφή πριν την ανέγερση (που δεν αναλάβει εκείνος αλλά η εταιρεία που θα χτίσει) εκεί θα προκληθούν ζημιές.

 

Ηρεμήστε λίγο παιδιά, κάτι έχουμε χάσει εδώ. Ο μηχανικός λέει αναλαμβάνει την ευθύνη για ότι συμβεί στην κατεδάφιση. Οπότε τι τα ψέλνετε στην έρμη τη γυναίκα ότι με την ελάχιστη θέλει παπάδες. Και στο κάτω κάτω και ο συνάδελφος, αν ήθελε παραπάνω να τα ζήταγε.

 

@stell

Ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια κατεδάφισης, τι σχέση έχει με τη νεοανεγειρόμενη οικοδομή; Έχει υπογράψει την άδεια, δηλάδη τη μελέτη, και την κατασκευή θα την κάνει εταιρεία; Αλλιώς δεν καταλαβαίνω τι απαίτηση έχετε από αυτόν σχετικά με την ανέγερση πάντα. Ποιος μηχανικός έχει αναλάβει την επίβλεψη στην ανέγερση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.