Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με Πτυχίο Εξωτερικού


chrmakris

Recommended Posts

Ο άλλος δρόμος που είναι και πιο σύντομος είναι μέσω του ΣΑΕΠ. Χρειάζεται η εγγραφή σου στο αντίστοιχο επιμελητήριο που συνήθως είναι κάτι απλό και απλά κάνεις την αίτηση. Εντός 6 μηνών θα τελειώσει η διαδικασία και ίσως σου ζητήσουν να δουλέψεις έως 3ετή στο αντικείμενο σου μέχρι να παρεις την πλήρη ισοτιμία. Αλλά θα έχει αναγνωριστεί η δυνατότητα σου να εργαστείς στην Ελλάδα, που αυτό είναι το ζητούμενο από ότι κατάλαβα.

 

Παράλληλα μπορείς να κινεις και τη διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ αλλά επειδή με τα μαθήματα μπορεί να αργήσεις πολύ, καλό είναι να έχεις την ισοτιμια του ΣΑΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

chrmakris

 

Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς να ασκείς δικαιώματα Μηχανικού χωρίς την Βεβαίωση αναγνώρισης είτε από το ΔΟΑΤΑΠ είτε από το ΣΑΕΠ .

 

Με ασφάλεια του ΙΚΑ μόνο ως Βοηθός Ηλεκτρονικού μπορείς να εργαστείς χωρίς όμως να έχεις δικαίωμα να υπογράφεις και να σφραγίζεις μελέτες που αφορούν δικαιώματα Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

Δεν κάνεις κάτι παράνομο μην ανυσυχείς. Το να σε προσλάβει ο εργοδότης σου στον ιδ.τομέα με ΙΚΑ, σαν υπάλληλο γραφείου ή σαν βοηθό πχ ηλεκτρονικού είναι φυσιολογικό δεν έχεις όμως αυτή την στιγμή κανένα επ.δικαίωμα. Σπούδασες έξω προφανώς έδωσες ένα κάρο λεφτά, είναι κρίμα να πάνε χαμενα. Δώσε ΔΟΑΤΑΠ να τα έχεις όλα θα σου χρειαστούν σίγουρα αν όχι τώρα στο μέλλον 100%. Μην αφήνεις τον χρόνο να τρέχει εις βάρος σου.

Ακου τον stayros και τον lazarosk, τα παιδιά γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

chrmakris

 

Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς να ασκείς δικαιώματα Μηχανικού χωρίς την Βεβαίωση αναγνώρισης είτε από το ΔΟΑΤΑΠ είτε από το ΣΑΕΠ .

 

Με ασφάλεια του ΙΚΑ μόνο ως Βοηθός Ηλεκτρονικού μπορείς να εργαστείς χωρίς όμως να έχεις δικαίωμα να υπογράφεις και να σφραγίζεις μελέτες που αφορούν δικαιώματα Μηχανικών.

 

Παιδιά καλησπέρα σας.

 

Το ΔΟΑΤΑΠ μου έδωσε ένα χαρτι που γράφει "Βεβαίωση Αναγνώρισης" στο οποίο αναφέρει ποια μαθήματα οφείλω στο Πολυτεχνείο.

 

Αυτή η βεβαίωση από μονη της αρκεί για κάτι; Θέλω να πω, εως ότου δώσω τα μαθήματα τελειώσω και πάρω την αντιστοιχία αυτή η καθαυτή βεβαίωση που έχω μπορεί να φανεί χρήσιμη κάπου; Ανέφερε πιο πάνω κάποιος φίλος ότι μπορώ να κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ με μειωμένα όμως εργασιακά δικαιώματα. Αυτό τι σημαίνει δηλαδή, πέρα από το δικαίωμα υπογραφής και σφραγγίδας;

Μπορώ αυτή τη στιγμή να γραφτώ στο ΤΕΕ έτσι όπως είμαι χωρις να έχω δώσει ή τελειώσει ακόμα με τα μαθήματα και να προσληφθώ σαν μηχανικός στην εταιρία που δουλεύω; (Μου ειπαν ότι μολις θα είναι δυνατόν θα με προσλάβουν σαν "παροχή υπηρεσιών" και όχι σαν υπάλληλο). Προφανώ και αυτοί δε ξέρουν ποτε και αν κάτι τέτοιο θα είναι εφικτό και απλά περιμένουν από εμένα. Θεωρώ πως είναι αρκετά μπερδεμένο αυτή τη στιγμή και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να βγάλω κάποια άκρη. Να καταλάβω ρε αδερφέ πως δουλεύει το σύστημα!

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο

 

Την ίδια βεβαίωση έχουν πάρει όλοι .Αλλά η βεβαίωση αυτή αποτελεί μόνο την Ισοτιμία .Με την Ισοτιμία μόνο δεν μπορείς να ασκήσεις δικαιώματα Μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα .Αυτό γίνετε διότι όπως έχουμε ξανά αναφέρει με την συγκεκριμένη βεβαίωση του ΔΟΑΤΑΠ το ΤΕΕ σου δίνει παρεμφερή ειδικότητα χωρίς κανένα δικαίωμα Μηχανικού μέχρι να πάρεις και την αντιστοιχία αφού περάσεις πρώτα τα μαθήματα. Το ΤΕΕ για αυτόν τον λόγο σου δίνει την παρεμφερή ειδικότητα .

Με παρεμφερή λοιπόν ειδικότητα δεν μπορεί κανένας να υπογράψει και να σφραγίσει μελέτες που αφορούν δικαιώματα Μηχανικών .Για αυτό και εάν προσέξεις η παρεμφερή ειδικότητα που θα σου δώσουν είναι κατώτερη των περιστάσεων .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Δηλαδή δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το παρόν, να γραφτώ στο ΤΕΕ να δουλέψω σαν junior Engineer ή μαθητευόμενος δίπλα από κάποιον άλλο μηχανικό, αργότερα να δώσω τα μαθήματα και να αναβαθμίσω τη θέση μου στο ΤΕΕ σε πλήρη δικαίωματων μηχανικό; Είμαι καταδικασμένος να δουλεύω σαν υπάλληλος μέχρι να τελειώσω πλήρως με το ΔΟΑΤΑΠ; Αυτό δε μπορώ να καταλάβω ακόμα. Τι μπορώ και τι δε μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή;

 

Ευχαρισω και πάλι Λάζαρε

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο

 

Σκέψου λίγο και πες μου εσύ .

Σε συμφέρει να πας τώρα να κάνεις εγγραφή στο ΤΕΕ να πληρώνεις εισφορές χωρίς να έχεις κανένα δικαίωμα Μηχανικού ?

 

Ως Μαθητευόμενος μπορείς να πας και χωρίς να γραφτείς στο ΤΕΕ και φυσικά για να κάνεις την πρακτική σου και όχι για να υπογράφεις και να σφραγίζεις μελέτες .

Αλλά χωρίς την αναγνώριση και της Αντιστοιχίας του ΔΟΑΤΑΠ είμαστε απλώς απόφοιτοι λυκείου .

Link to comment
Share on other sites

Αλλά χωρίς την αναγνώριση και της Αντιστοιχίας του ΔΟΑΤΑΠ είμαστε απλώς απόφοιτοι λυκείου .

 

Αυτή η φράση είναι όλα τα λεφτά σε ανάλογες περιπτώσεις. Το μόνο που σου προσφέρει αυτή η΄παρεμφερές ειδικότητα, είναι το δικαίωμα να γραφτεις στο ΤΣΜΕΔΕ, με ότι καλό ή κακό συνεπάγεται (ασφάλεια έχεις δεν έχεις δουλειά, πληρωμή εισφορών έχεις δεν έχεις δουλειά).

Κατά τα άλλα όπως τα λέει ο Λάζαρος, σαν "βοηθός" μπορείς και με ΙΚΑ μην ασχολείσαι με ΤΕΕ αυτή τη στιγμή κατά την γνώμη μου. Δώσε προταιρεότητα στα μαθήματά σου να τα περάσεις και να τελειώνεις όσο γίνεται πιο σύντομα. Τότε θα γίνεις Μηχανικός.

Για συμπλήρωση το ίδιο ισχύει και στο δημόσιο. Πχ εσύ αυτή την στιγμή είσαι ΔΕ, οπότε σε ΑΣΕΠ για ΠΕ δε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ειμαστε λοιπόν αποφοιτοι λυκείου στην Ελλάδα. Μετά από 5 χρόνια σπουδών στην Αγγλία και προτάσεις για δουλειά με μισθούς ανω των 3K λιρών το μήνα εδώ είμαστε απόφοιτοι λυκείου.

 

Δε πειράει θα το πιούμε και αυτό το ποτήρι.

 

Εγκυκλοπαιδικά ρωτώντας, μπορουμε να πάμε σε άλλες χώρες της ΕΕ για δουλειά; Ή και εκεί πρέπει να περάσουμε από αντίστοιχο ΔΟΑΤΑΠ για να μας αποδεχτούν σαν μηχανικούς;

Link to comment
Share on other sites

chrmakris

 

Αν είχες τέτοιες προτάσεις όπως μας αναφέρεις τότε κακός επέστρεψες στην Ελλάδα .Δεν νομίζω κανείς μας να επέστρεφε στην Ελλάδα με τέτοιες προτάσεις .

 

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς αυτό εξαρτάτε από τις απαιτήσεις που έχει η κάθε χώρα και τους Νόμους που ισχύουν στην επικράτεια της.

Κάθε χώρα έχει διαφορετικό καθεστώς και εξαρτάτε από τις εκεί απαιτήσεις .

Δεν νομίζω λοιπόν να βρεις κάποιον εδώ μέσα που θα σου δώσει 100% σίγουρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.