Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβικό Όφελος


gio

Recommended Posts

ναι σίγουρα μέρος του κέρδους ενσωματώνεται και εκεί. (βέβαια με κάτι εκπτώσεις τις τάξεως 50% και 60% αναρρωτιέμαι αλλά τέλος πάντων).

 

Σχετικά με τα ιδιωτικά έργα πάντως αυτό που έχω εγώ καταλάβει είναι ότι είναι θέμα διακύρηξης και επιλογής του Κ.Ε. για το πώς θα παρακολουθήσει το θέμα οικονομικά.

Σε μικρής τάξης ιδιωτικά έργα πολλοί επιλέγουν το κατ' αποκοπήν τίμημα για μια εργολαβία το οποίο περιέχει όλα τα κόστη μέσα με κάποια κατανομή του κατ' αποκοπήν τιμήματος σε ποσοστά ανάλογα με τις εργασίες ως οδηγό για τις πληρωμές και ξεμπερδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακριβώς αγαπητή.

Τώρα για το θέμα των μεγάλων εκπτώσεων τί να σου πω...

α) έκανα δικαστήριο και το μόνο που κατάφερα να πάρω είναι 150 μέτρα ογδοντάρη αγωγό ομβρίων από τις αποθήκες μίας εταιρείας φάντασμα. Βγαίνει ένα υδραυλικό έργο που αφορά στην κατασκευή 150 μ αγωγού ομβρίων Φ80. Τί έκπτωση δίνω?

β) έχω λειτουργικά έξοδα 100.000 Ευρώ το χρόνο. Με έκπτωση 60% θα κάνω χασούρα 100.000 Ευρώ (υλικά - εργατικά - λειτουργικά). Θέλω να μείνω στην αγορά για έναν χρόνο ακόμα να εισπράξω απαιτήσεις προπέρσινες. Τί έκπτωση δίνω?

γ) είμαι ζώον, χτυπιέμαι σαν ψάρι έξω από το νερό και ελπίζω να αλλάξει η μοίρα μου με το να εμπλακώ σε ένα έργο και να κοιτάξω να βγάλω από τη μύγα ξύγκι με τρόπους που δεν τους ξέρω ακόμα, αλλά ευελπιστώ να τους ανακαλύψω στην πορεία. Τί έκπτωση δίνω?

Ενώ το α) είναι αδιαπραγμάτευτα σωστό, το β) θέλει γερό στομάχι και ακαδημαϊκή τουλάχιστον προσέγγιση της οικονομικής επιστήμης υπάρχει και το γ) που όλα μαζί συνδιαστικά νόμίζω ότι σου απαντούν για τις εκπτώσεις που κυκλοφορούσαν στην αγορά πριν το κράτος κατεβάσει ρολά.

φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

κάποια τα φαντάζομαι, κάποια τα ψιλοξέρω...

ο αγώνας, πρώτα από όλα για βιωσιμότητα μιας εταιρείας, σηκώνει τελικά μεγάλες εκπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.