Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κιγκλίδωμα στο περίγραμμα του κτηρίου στο δώμα


Recommended Posts

Έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό, εάν υπάρχει, sorry, ας το συγχωνεύσουν οι mods.

Γνωρίζει κάποιος/α συνάδελφος εάν σε κάποιο σημείο του κτιριοδομικού, γιατί όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάτι, αναφέρεται ότι σε βατό δώμα πρέπει να μπει κιγκλίδωμα-κάγκελο στο περίγραμμα του κάτω ορόφου, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει και εξώστης?

tomi.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εάν το κιγκλίδωμα μπει στο περίγραμμα του εξώστη τότε ο εξώστης αφού είναι βατός προσμετράται στο 35% των εξωστών και ημιυπαιθρίων

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ georgecv,

Ναι, ισχύει αυτό που λες, αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι εκεί, αλλά στο εάν είναι υποχρεωτικό να μπει στο περίγραμμα του υποκείμενου ορόφου κιγκλίδωμα ή στηθαίο, και αν ναι βάσει ποιού νόμου?

Link to comment
Share on other sites

nisorvani

ρωτάς αν είναι υποχρεωτικό να μπεί σε χρήσεις οικίας?

ή αν μπεί τι περιορισμούς έχει σε σχέση με ΓΟΚ εξώστες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνικά των εξωστών δεν με απασχολούν καθόλου, δεν θέλω να το κάνω δηλαδή για να "κερδίσω" τετραγωνικά εξωστών (έχω περίσσεια).

Απλά είχα μία τομή σαν αυτή που επισυνάπτω χωρίς το κόκκινο κιγκλίδωμα, και ο υπάλληλος μου είπε ότι για λόγους ασφαλείας πρέπει να μπει και αυτό. Και όταν τον ρώτησα πού αναφέρεται (όχι τίποτε άλλο, αλλά αν όντως ισχυει να το μάθω) μου είπε στον κτιριοδομικό. Έψαξα στο σχετικό άρθρο του κτιριοδομικού αλλά δε βρήκα κάτι.

Πρόκεται για κατοικία, και η ερώτησή μου είναι εάν το κάκγελο πρέπει να μπει υποχρεωτικά στο περίγραμμα του υποκείμενου ορόφου, για λόγους ασφαλείας των χρηστών. (άσχετα με το αν θα υπάρχει και δεύτερο κάγκελο στο όριο του εξώστη, και με τα τετραγωνικά του)

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ θυμάμαι να υπάρχει τέτοια υποχρέωση για χρήση οικίας.

Φυσικά σωστό είναι και ανεξάρτητα ΓΟΚ και κτιριοδομικού, το κιγκλίδωμα να το κάνεις καθαρό ύψος 1.20 χωρίς οριζόντια στοιχεία και μερικές ακόμα λεπτομέρειες που άπτονται ζητημάτων ασφαλείας των μελλοντικών κατοίκων και ειδικά μικρών παιδιών

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις σας! Σε όσες μελέτες έχω κάνει δεν έχω βάλει κάτι τέτοιο, παρά μόνο όπου ήθελα να κερδίσω τετραγωνικά εξωστών.

Και ειδικά για κατοικία (τριώροφη) το βρίσκω υπερβολικό, για λόγους ασφαλείας.

Επέμεινα να μου πει άρθρο, αλλά ένα "στον κτιριοδομικό, δε θυμάμαι τώρα πού ακριβώς" μάλλον θα έπρεπε να με καλύψει...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να επιμένεις και να χαλάς την ζαχαρένια σου. Να ζητάς να σου γράψει την παρατήρηση στο σεντόνι… ;) είναι και υποχρεωτικό φυσικά...

 

Είναι πολύ πιο ουσιαστικό όμως να φροντίσεις την ουσιαστική ασφάλεια του κιγκλιδώματος πέραν των διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.