Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

όπως νομίζεις, αφου δεν ενδιαφέρει το θέμα να μη το συνεχίσω και σου χαλάω το απόγευμα

 

pappos + edit_2: άλλα λέει η υπογραφή σου όμως

 

επιπλέον νομίζω ότι τα links που έδωσες δεν αφορούν μονολιθική σύνδεση, από την άλλη όμως μπορεί να κάνω και λάθος

 

τέλος πάντων δεν ειμαι σε αντιπαράθεση μαζί σου και ουτε αμφισβητώ αν τα ξέρεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν σου είπα οτι δεν με ενδιαφέρει.

 

Για μένα αυτά τα μικρα θεματάκια είναι γνωστά.

 

Υ.Γ.

Αν αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά για κάτι στείλε μου pm. Δεν μου αρέσει να κάνω spam στο forum για τέτοια θέματα αντιδιαστολής και ανταλλαγής απόψεων. Αλλά και πάλι pm να μου στείλεις δεν θα σου απαντήσω για τις αγκυρώσεις γιατί είναι θέμα γνωστό για μένα.

 

 

edit: Αν έχεις να πεις κάτι όπως για τις αγκυρώσεις μπορείς να το πείς απλά, τεκμεριωμένα και με την απαραίτητη βιβλιογραφία και όχι με το παραπάνω ύφος που αρχίζει και γίνεται κουραστικό.

 

 

Σας ευχαριστώ.

 

edit_2: Ομως και οφείλω να το πω δημόσια, επειδή το όλο θέμα, έτσι όπως το παρουσίασες έχει ένα humor με όλα αυτά, όπως όντως γίνονται και ισχύουν, θα πρότεινα να συνέχιζες την όλη ιστορία σε έτα topic μόνο για αυτό τό θέμα των αγκυρώσεων όπως εσύ το παρουσιάζεις. Δεν ξέρω αν είπα κάτι καλό απλά μια ιδέα είπα...(***************************)

 

Μην είστε ειρωνικοί προς άλλους χρήστες.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όντως ας μην ανταλλάζετε διάφορα μεταξύ σας.

Ας μείνουμε στο καθαρά επιστημονικό.

 

 

rigid_joint , αν μου επιτρέπεις,

θέλω πραγματικά να διαβάσω αυτά που λες και ενώ είναι πάρα πολύ γνωστά, απλά και πολυσυζητημένα έχεις ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης (για κάποιους ευχάριστος, για άλλους όχι) με αποτέλεσμα να μην το έχω ακόμα κάνει όπως πρέπει. Είναι κουραστικό από κάποιο σημείο και έπειτα.

Είναι η πρώτη φορά που, μετά από τόσες δημοσιεύσεις, τυπώνω κάτι για να το δω στον καθαρά ελεύθερο μου χρόνο.

 

Επιτέλους έκανες και την πολύ ενδιαφέρουσα σύγκριση.

Αναμένω και επόμενες συγκρίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα έρχεται ο ΕΚΩΣ2000

 

 

Συγκεντρωτικά για άμεση εποπτεία

 

Φ......................12 14 16 18 20 22 25

ACI318.............. 28 32 36 41 45 49 55 (ευμενέστερος όλων, λαμβάνει & acd=1.20)

NZS3101............ 35 41 46 52 57 62 70

EC8................... 38 44 51 57 63 70 79 (λήφθηκε vd=0, είναι μικρότερες και συγκλίνουν με NZS2101+ΕΚΩΣ)

EΚΩΣ................. 34 39 44 49 54 59 66

0.6lb,min..............46 53 60 67 74 81 91 με διαφορά η πιο μακριά αγκύρωση, κατά κράτος επικράτηση

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Πίνακας 3.3 ΚΤΧ2008:

Β500Α ανηγμένη παραμόρφωσης 2,5

δηλαδή όση ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΙΜΟΤΗΤΑ είχε o S500s

 

Από πού προκύπτει αυτό;

Ο ΚΤΧ-2008 και ο Πίνακας 3.3 αναφέρονται σε eu,k που είναι όντως >=2,50% για B500A και ράβδους >=Φ8 ενώ είναι >=2,0% για B500A και ράβδους <Φ6.

(Υπενθυμίζω ότι σε ποιότητα B500A παράγονται μόνο δομικά πλέγματα πχ Τ131 με μέγιστο Φ6).

Για τον S500s πού αναφέρεται (KTX-2000, EΛΟΤ-971) ότι eu,k >= 2,5%;

Link to comment
Share on other sites

νήστεψα, ξομολογήθηκα, έκανα εξορία στο νησί, αποστηθισα τους κανόνες συμμετοχής.........................

 

και είπα, ΝΑΙ στη ζωή...................

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο din ????

Γιατί δεν υπάρχει ο din ????

 

Rigid- joint πες μου ειλικρινά που είναι η επίθεση?

 

Εγώ διαβάζω και αυτό:

 

.....

 

Υ.Γ.

Αν αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά για κάτι στείλε μου pm. Δεν μου αρέσει να κάνω spam στο forum για τέτοια θέματα αντιδιαστολής και ανταλλαγής απόψεων. Αλλά και πάλι pm να μου στείλεις δεν θα σου απαντήσω για τις αγκυρώσεις γιατί είναι θέμα γνωστό για μένα.

 

 

edit: Αν έχεις να πεις κάτι όπως για τις αγκυρώσεις μπορείς να το πείς απλά, τεκμεριωμένα και με την απαραίτητη βιβλιογραφία και όχι με το παραπάνω ύφος που αρχίζει και γίνεται κουραστικό.

 

 

Σας ευχαριστώ.

 

edit_2: Ομως και οφείλω να το πω δημόσια, επειδή το όλο θέμα, έτσι όπως το παρουσίασες έχει ένα humor με όλα αυτά, όπως όντως γίνονται και ισχύουν, θα πρότεινα να συνέχιζες την όλη ιστορία σε έτα topic μόνο για αυτό τό θέμα των αγκυρώσεων όπως εσύ το παρουσιάζεις. Δεν ξέρω αν είπα κάτι καλό απλά μια ιδέα είπα...(Αποφεύγετε το alkohol όσο μπορείτε παιδιά...)

 

Το οποίο για μένα ως Άρης, μετά από όλα όσα είχαν προηγηθεί δεν είναι καθόλου επιθετικό.

 

Στην συνέχεια είπαμε ένα σωρό πράγματα και εγώ και ο Χάρης και ο actn

 

Μάλιστα ο Χάρης σε ρώτησε κάτι πολύ απλό με πολύ ευγενικό τρόπο:

.....

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από rigid_joint

Πίνακας 3.3 ΚΤΧ2008:

Β500Α ανηγμένη παραμόρφωσης 2,5

δηλαδή όση ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΙΜΟΤΗΤΑ είχε o S500s

Από πού προκύπτει αυτό;

Ο ΚΤΧ-2008 και ο Πίνακας 3.3 αναφέρονται σε eu,k που είναι όντως >=2,50% για B500A και ράβδους >=Φ8 ενώ είναι >=2,0% για B500A και ράβδους <Φ6.

(Υπενθυμίζω ότι σε ποιότητα B500A παράγονται μόνο δομικά πλέγματα πχ Τ131 με μέγιστο Φ6).

 

Για τον S500s πού αναφέρεται (KTX-2000, EΛΟΤ-971) ότι eu,k >= 2,5%;

 

Γιατί απαντάς έτσι?

 

.....

Γεια σου Χάρη με το

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=513

 

ωραίο ποτ πουρί! Οι λέξεις χάνουν το νόημα τους................ ψάξε τώρα την παραμόρψωση

 

ή

για τον Pappos

δεν πειράζει, στείλε μήκη αμφιέριστης δοκού που είναι λυμένα για σένα

 

ή

Προς admins του site

 

Παρακαλώ την προσοχή σας

 

Υπάρχει μια απαξίωση του κόπου μου (μικρού/μεγάλου δεν έχει σημασία, ο Χάρης μέχρι χθες αγκύρωνε Φ12 σε 50cm)

 

Εγώ δεν σας είπα ούτε να με επιβραβευσετε ούτε να με αποδοκιμάσετε

 

Είπα τη γνώμη μου και θεωρώ ότι δεν έθιξα κάποιον

 

Τώρα αν pappos απο Lichtenstein κλπ έχουν λύσει το θέμα επίσης δεν με αφορά. Εγώ είπα δημόσια τι πιστεύω

 

Πάντως άλλα διάβαζα στο topic,

 

pappo ανεβασε μας καμμια φώτο να ψαρώσουμε, αααααααααααααα. ο din? που ειναι o din????

 

ψάξε ψαξε δε θα το βρεις

 

Τι είναι αυτά?

 

ή

 

Δεν ξέρω ρε συ πάππος, αυτο που ξέρω είναι ότι είσαι ο πρώτος που πήγε να το γελοιοποιήσει

 

Δεν τα ανεβάζεις εσύ ρε γκουρού των din?

 

 

και συνεχίζεις για μια απλή ερώτηση για τον DIN!! επιτίθεσαι και στον [email protected]

 

2πλα σπασίματα. Μιλάμε ανέκδοτο ολκής

 

Πείτε μου ένα οικοδομικό έργο που μπορεί να εμφανιστεί αυτό?

 

Πείτε μου γενικά πότε μπορεί να γίνει αυτό (δεκτοί DIN+παραμορφώσεις 1500%+)

 

Αντε ντε guru με "λυμένα" τα θέματα αγκυρώσεων+παραμορφώσεων

 

Προς τους υπόλοιπους συναδέρφους (πλην γκουρού):

 

Για να δείτε οι ξερόλες με ΟΛΑ τα θέματα λυμένα, τι αφήνουν να περάσει στο ντούκου.

 

pappos............2πλα σπασίματα? Και ο DIN? Πως το επέτρεψες+πέρασε έτσι?

 

Μάλλον ηταν Φ200 δεν έχει έρθει στην Ελλάδα

 

Είσαι πολύ προσβλητικός και ερειστικός και παραβιάζεις συνεχώς τον κανόνα Νο9

Είμαι σίγουρος ότι δεν τους έχεις διαβάσει ακόμα.

Κάνεις επίσης και συνεχείς δημοσιεύσεις.

Λυπάμαι πολύ αλλά ξέφυγες από το καθαρά επιστημονικό.

 

Καυστηρίασες απόψεις συναδέλφων αλλά δεν δέχεσαι να κάνουν το ίδιο για σένα.

 

 

Κρίμα γιατί εγώ προειδοποίησα

 

 

 

Συνάδελφοι όντως ας μην ανταλλάζετε διάφορα μεταξύ σας.

Ας μείνουμε στο καθαρά επιστημονικό.

 

Θα κλειδώσω το θέμα προς το παρόν και έπεται και συνέχεια.

 

Υ.Γ και ευτυχώς που έσβησες και τα προηγούμενα posts σου. Ένα από αυτά έχω στο email μου. Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, το αρχικό σχόλιο με το αλκοόλ, το βρίσκω αρκετά προσβλητικό,

δεν θέλω να γράψω κάτι άλλο, κρίμα που κατέληξε έτσι μια μοναδική προσπάθεια ενός συναδέλφου, άσχετα αν γουστάρουμε ή όχι τα γραφόμενα ή το στύλ του.

Η επίθεση φέρνει ..αντεπίθεση ...

 

(σκέφτηκα αρκετά αν έπρεπε -ως μέλος -να πω την άποψή μου, ή να σφυρίξω αδιάφορα..)

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, αρκετά. Δεν θα δώσουμε και άλλη έκταση στο θέμα.

 

Αν κάποιος έχει κάτι επιστημονικό να παραθέσει το οποίο θα μας βγάλει από το θολό τοπίο ας το κάνει, ειδάλλως ας μείνουμε όλοι στην ημιμάθεια την οποία μας επιβάλλουν ή στην αμάθεια την οποία διαλέγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.