Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Όχι, γιατί να απαγορεύεται; Θα μπορούσε η δοκός να συνεχίζει στο επόμενο φάτνωμα. Θα μπορούσες να συνεχίσεις τη δοκό για δέκα ακόμα εκατοστά (πρόβολος) για να αγκυρώσεις τα σίδερα αυτής. Ο όποιος κανονισμός επιβάλει κάποια πράγματα άμεσα και κάποια έμμεσα. Σε κάποιες περιπτώσεις οι ελάχιστες διαστάσεις των στύλων προκύπτουν έμμεσα απ' τις απαιτούμενες αγκυρώσεις των ράβδων των δοκών.

 

@nik

Χρησιμοποιείς τύμπανα διαμέτρου 20Φ για να συνυπολογίσεις το καμπύλο τμήμα της αγκύρωσης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλάμε για ακραίες στηρίξεις. Η προέκταση της δοκού, η οποία δεν μπορεί να είναι 10εκ όταν γίνεται για λόγους αγκύρωσης, είναι μια ουτοπία. Το ξέρουμε καλά πως δεν γίνεται πουθενά.

 

Το θέμα είναι πως κάποια πράγματα θα έπρεπε για εμένα να αναφέρονται ρητά και όχι μόνο σε ΕΑΚ και ΕΚΟΣ αλλά καί στον ΓΟΚ. Η αλληλοπαράθεση εδαφίων των ΕΚΟΣ/ΕΑΚ στον ΓΟΚ και τούμπαλιν, θα μας έλυνε πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και πια μάντρα έχει κύλινδρο 20 εκ. ?εμένα οτι και να λέω σπάνια τα φτιάχνουν.Το πολύ διάμετρο d=10εκ.

 

για αυτό παιδιά ΤΟΙΧΕΙΑ!!και άσε τους εργολάβους να ρίχνουν έναν σωρό μπετό για μία πολυκατοικιούλα.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει πάντως εντύπωση, πως κανείς δεν αναφέρεται στο σκυρόδεμα.

Προτείνονται διάφορα (κατά την άποψη μου) δύσκολα έως ακραία μέτρα (προβολάκια, τεράστια υποστηλώματα άνευ πραγματικού λόγου ύπαρξης, μόνο για να αγκυρώσουμε, κλπ), όταν υπάρχει και η πολλαπλώς ωφέλιμη λύση της αύξησης 1-2 κατηγοριών σκυροδέματος. Από τεχνικό-οικονομικής άποψης, μάλλον είναι η πιο σωστή λύση.

Εχουμε μείνει κολλημένοι στα 16/20-20/25, χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό παιδιά ΤΟΙΧΕΙΑ!!και άσε τους εργολάβους να

ρίχνουν έναν σωρό μπετό για μία πολυκατοικιούλα.

 

Φίλε Nik σεβαστή η άποψή σου αλλά την βρίσκω πολύ ισοπεδωτική.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την άποψη μου επειδή το συγκεκριμένο topic έχει πάρει τεράστια έκταση σε σημείο που είναι δύσκολο να το παρακολουθήσεις όπως του αρμόζει θα ήταν προτιμότερο να συνοψίσουμε τα συμπεράσματα και τις παρατηρήσεις των συναδέλφων ώστε να έχουμε μια συγκεντρωτική εικόνα του προβλήματος και να τοποθετηθεί τελικά πλέον ο καθένας κάνοντας και τις προτάσεις του. Εγώ πάντως θα ήθελα να τονίσω ότι στις πλέον σοβαρές περιπτώσεις αστοχιών - διότι πρέπει τελικά να δούμε τι συμβαίνει στη πράξη - παρατηρήθηκε πλήρης απουσία στοιχειωδών αγκυρώσεων - κυρίως όμως έλλειψη επαρκών συνδετήρων στις κρίσιμες περιοχές με συνέπεια την εμφάνιση φαινομένων τοπικού λυγισμού των διαμήκων ράβδων, αποτίναξη της επικάλυψης και εκδήλωση καθαρών διατμητικών αστοχιών. Παραμερίζουμε επίσης μονίμως την ποιότητα του σκυροδέματος ώς υλικού πρόσφυσης με το χάλυβα και δίνουμε σημασία μόνο στον τελευταίο ως προς την αλλοίωση των μηχανικών του χαρακτηριστικών σε περίπτωση κακής μόρφωσης τυμπάνων αγκύρωσης κτλ. Μέσα σε λίγα χρόνια η μέγιστη ανηγμένη παραμόρφωση διαστασιολόγησης αυξήθηκε από 10‰ σε 20‰ ενώ ο EC είναι ακόμα ευμενέστερος. Η δε ανηγμένη παραμόρφωση θραύσης του χάλυβα είναι καθόλα μεγαλύτερη. Αυτό δεν κάνει εντύπωση?

Link to comment
Share on other sites

@acnt

Το προβολάκι των 10cm το ανέφερα ως την λύση ω (έσχατη λύση).

 

@nik

Αφού δεν χρησιμοποιείς διαμέτρους τυμπάνων τις προβλεπόμενες (D=20Φ) προκειμένου να συνυπολογίσεις το καμπύλο μήκος της αγκύρωσης, ανεξάρτητα του lb,min αν είναι ευθύγραμμο ή όχι (ο ΕΚΩΣ αναφέρεται σε ευθύγραμμο) δεν θεωρείς ότι τα 25cm του τοιχίου είναι λίγα για να αγκυρώσεις έστω και Φ12; Απ' τα 25cm θα πρέπει να αφαιρέσουμε τα πρώτα 5Φ=5*1,2=6cm τα 3cm της επικάλυψης και τα 0,8cm του συνδετήρα του στύλου, συνεπώς μένουν 25-6-3-,8=15,2cm (12,7*Φ για Φ12) μόλις.

Συμφωνώ όμως με τη λογική της ύπαρξης επαρκών τοιχίων σε κάθε διεύθυνση όπου αυτό είναι δυνατόν. Η διαφορά στο κόστος δεν είναι μεγάλη.

 

@paktomenos

Αν κάνεις "δόντι" σ' ένα τοιχίο ώστε να αποκτήσεις τα απαιτούμενα 40cm για να αγκυρώσεις τα Φ12 της δοκού δεν κάνεις καμιά μεγάλη υποχώρηση. Οι στύλοι μπορεί να γίνονται γωνιακοί 45/25/45/25 ή τετράγωνοι 40/40 αντί του 30/30 που ίσως θα επιθυμούσες αλλά δεν θα τους έλεγα τεράστιους, ούτε σπατάλη σκυροδέματος. Για οικονομία μείωσε 1cm το πάχος των πλακών όπου μπορείς. Τα προβλήματα δε με τους στύλους προκύπτουν σε κτήρια λίγων ορόφων όπου οι στύλοι 40/40 φαίνονται και είναι ίσως μεγάλοι ενώ σε κτήρια περισσότερων ορόφων δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Συμφωνώ όμως στη χρήση καλύτερης ποιότητας σκυροδέματος όταν είναι διαθέσιμη και σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι. Δες ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

@ Χάρης: γενικά δεν διαφωνώ, έτσι κ' αλλιώς 30/30 δεν ξεκινάω καν, είναι σίγουρο ότι ο ικανοτικός θα τους τινάξει στον αέρα, είμαι και λάτρης των γωνιακών, για πολλούς λόγους. Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με τα πολλαπλά οφέλη της καλύτερης ποιότητας σκυροδέματος, ένα εκ των οποίων είναι τα μήκη αγκύρωσης. Μερικά άλλα:

 

- Η δυνατότητα οι κόμβοι σου να είναι Οπλισμένου Σκυροδέματος, και όχι Οπλισμός με ολίγη από Σκυρόδεμα.

 

- Η αύξηση του προσδόκιμου χρόνου ζωής της κατασκευής κατά μερικά χρόνια/δεκαετίες.

 

Στον πίνακα πάντως που παραθέτεις βλέπω από Κόρινθο και κάτω.... ξαστεριά!

 

....

 

Νομίζω ότι αυτός που έχει παρερμηνεύσει κάποια πράγματα μάλλον δεν είμαι εγώ. Και εξηγούμε:

Ας υποθέσουμε ότι είναι Περιοχή Συνάφειας ΙΙ. Τότε, το γεγονός ότι υπέρκειται της αγκύρωσης της άνω ράβδου υποστύλωμα, πρέπει να αγνοηθεί.

Αυτό όμως φυσικά δεν μπορεί να γίνει σε καμία περίπτωση συνάδερφοι, ξέρετε γιατί?

Ξέρετε ποια είναι η μαγική λέξη που το εμποδίζει αυτό να γίνει?

 

Η ΜΟΝΟΛΙΘΙΚΟΤΗΤΑ.

Δίχως αυτή, όχι για αγκυρώσεις δεν θα συζητάγαμε αλλά μάλλον το φόρουμ θα αφορούσε το κέντημα.

 

Δεν επανέρχομαι στο θέμα «Περιοχή Συνάφειας». Για μένα είναι αδιαπραγμάτευτα Ι. Η αιτία? Απάντησα, η ΜΟΝΟΛΙΘΙΚΟΤΗΤΑ. ....

 

 

Εγώ πάλι επανέρχομαι....

Πάλι με το δαιμονικό εγχειρίδιο, απ' όπου και η επισυναπτόμενη εικόνα. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως η εκ των υστέρων προσθήκη-σκυροδέτηση 1,2-22 στύλων, θα αλλάξει κάτι στο φυσικό φαινόμενο που περιγράφεται με αρκετή σαφήνεια στην παρακάτω εικόνα?

post-4079-131887221661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βάση όλα όσα γνωρίζω μέχρι σήμερα (μέχρι να ανεβάσει κάποιο paper ο rigid-joint) το φυσικό φαινόμενο της δημιουργίας θυλάκων αέρα και άρα της μείωσης της συνάφειας στους αντίστοιχους ράβδους , συμφωνώ με paktomenos

Το υπερκείμενο υποστύλωμα συνεισφέρει με την ευμενή επιρροή της θλίψης, άσχετα αν ο ΕΚΩΣ είναι κάτι που άλλοτε το βάζει και άλλοτε το αφαιρεί.

 

Η περιοχή συνάφειας δεν έχει να κάνει με το υπερκείμενο υποστύλωμα, εκτός και αν τα κενά "κλείνουν" με την πίεση. Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

aς μην το πάμε σε στρατόπεδα και τα λοιπά...

 

Στο τελευταίο τεύχος του ΣΠΜΕ 369 υπάρχει το πλήρες κείμενο. Παρακάτω επανέρχεται και λέει ότι κουλούλες μέχρι Φ16 χρησιμοποιούνται σήμερα για την κατασκευή οπλισμών. Αρα δεν υπάρχει κάποιο θέμα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.