Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Μου κάνει πάντως εντύπωση, πως κανείς δεν αναφέρεται στο σκυρόδεμα.

Προτείνονται διάφορα (κατά την άποψη μου) δύσκολα έως ακραία μέτρα (προβολάκια, τεράστια υποστηλώματα άνευ πραγματικού λόγου ύπαρξης, μόνο για να αγκυρώσουμε, κλπ), όταν υπάρχει και η πολλαπλώς ωφέλιμη λύση της αύξησης 1-2 κατηγοριών σκυροδέματος. Από τεχνικό-οικονομικής άποψης, μάλλον είναι η πιο σωστή λύση.

Εχουμε μείνει κολλημένοι στα 16/20-20/25, χωρίς λόγο.

 

 

16/20????????

 

JESUS CHRIST!!!!

 

Από σεμινάριο του αξιότιμου Κου Μαρσέλλου,θα επιβληθεί από αυτόν στο νέο ΕΚΩΣ κατ' ελάχιστο 25/30....τώρα για αλλαγή στις διατομές δεν ξέρω,εμένα δώστε μου μελέτη να σας την κάνω έργο..Αναλαμβάνω όλο το καρκίνωμα της γραφειοκρατίας κ των φωνών στους μαμίκους για να καλουπώσουν-σιδερώσουν όσο το δυνατόν πλησιέστερα στους κανονισμούς και τη διασφάλιση της ποιότητας και της ασφάλειας της κατασκευής κ των μαμίκων.Κ για μπετά,την ώρα της σκυροδέτησης να παίζει Μπετό-βεν:lol:(το άκουσα από συνάδελφο κ έμεινα,μίλησε στην ψυχή μου ο άτιμος-γειά σου agior!)

 

@rigid_joint

 

Διπλό σπάσιμο κάτω σίδερα Φ16 σε 30άρα κατά τη διεύθυνση της αγκύρωσης και δοκάρι 25/60.

 

Εκεί το βρίσκω συνέχεια,θα αλλάξω μελετητή γιατί αρκετά έχω γελάσει....:lol::lol::lol:

 

 

Τώρα από θέμα ποιότητας:με τί είδους χημική ανάλυση κ σε ποιό πιστοποιημένο εργαστήριο να απευθυνθούμε για έλεγχο Β500c???????????????

 

rigid καινούριες ημικρανίες δημιουργείς.....θα το γυρίσω σε ξύλινες.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέο ΕΚΩΣ? αφού δεν θα υπάρξει νέος ΕΚΩΣ.... όσο πιο σύντομα το καταλάβουμε, τόσο καλύτερα.

 

Τι θα έχεις:

 

θα έχεις από EC8 C16/20 για κτίρια μέσης πλαστιμότητας και C20/25 για κτίρια υψηλής πλαστιμότητας, ως ελάχιστες κατηγορίες ανεξαρτήτως ορόφων.Θα σχεδιάζεις και για q=4.5+, ανάλογα με το δομικό σου σύστημα, και οι μελετητές θα κάνουν πάρτυ...

 

Μέχρι και την δυνατότητα να χρησιμοποιείς λείους χάλυβες για συνδετήρες θα έχεις...(παρ. 5.4.1.1 EC8 ).

 

Οσον αφορά το C16/20, πολλοί (όπως κ' εγώ) το χρησιμοποιούν για μονώροφα, με υπόγειο ή χωρίς. Εσύ μάλλον έχεις συνηθίσει στα μεγάλα έργα ... :)

 

Μόλις γίνει το ντού, και όλοι αλλάξουμε την ιστορία, ευχαρίστως να το γυρίσω σε C30/37, που έχει και πιο ωραίο χρωματάκι, deep, όχι το νερόπλυμα των άλλων. Μέχρι τότε, και αφού μετά από κάποιες προσπάθειες να πείσω διάφορους για τα πλεονεκτήματα του C25/30 κλπ., με κοίταζαν με το ένα μάτι απορημένο, και το άλλο να αλλοιθωρίζει προς την δυσαρέσκεια, όλα by the book.

Link to comment
Share on other sites

...Τώρα από θέμα ποιότητας:με τί είδους χημική ανάλυση κ σε ποιό πιστοποιημένο εργαστήριο να απευθυνθούμε για έλεγχο Β500c???????????????...

ΚΕΔΕ-ΠΕΔΕ-ΝΕΛΕ

Δες και ΑΥΤΟ.

 

ΚΕΔΕ Αθήνας

Διεύθυνση : Πειραιώς 166, TK:11854 Αθήνα

Τηλέφωνο : 210-3462230 210-3458918

Fax : 210-3467455

email : [email protected]

Χάρτης

 

ΠΕΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας

Διεύθυνση : Στρωμνίτσης 53, TK:54210 Θεσσαλονίκη

Τηλέφωνο : 2310-390264

Χάρτης

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο σκυρόδεμα που είμαστε και δεν παίρνουμε δοκίμια.

Αλήθεια πόσες φορές όταν λαμβάνουμε δοκίμια το c20/25 προκύπτει τελικά ότι ήταν c16/20;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη

 

Στη σημερινή αγορά,το μαγείρεμα του σκυροδέματος στο παρασκευαστήριο είναι τυποποιημένο έτσι ώστε όταν το φορτώσουν στη βαρέλα,να είναι οριακά 25MPa σε κυβικό δοκίμιο.Για κάθε συνάδελφο που σέβεται τα χρόνια που μάτωσε για να χαρακτηρισθεί ''Διπλωματούχος'',δεν συνίσταται να υποδεικνύει ή να παραγγέλνει από μή ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗΡΙΑ,εγώ τουλάχιστον επειδή είμαι ΜΟΥΡΛΟΣ ζητάω ΚΑΙ το EMAS, ή τουλάχιστον το 14000 (αφορά αειφόρο περιβαλλοντική διαχείριση).Τέλως πάντων το περιβαλλοντικό ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ το έχουν,το ποιοτικό όμως το έχουν αρκετοί.

 

Η βαρέλα λοιπόν όντως την ώρα που αναχωρεί από το σημείο φόρτωσης ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ.(λόγω οικονομίας στα τσιμέντα,άααααααααλλοι μεγάλοι νταβατζήδες εκεί.......)

 

Η ποιότητα πέφτει για τους λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ κ θα τους ξαναγράψω όταν θα έχω αρκετό χρόνο στη διάθεσή μου,τους είχα σε άλλο θρεντ και τους έσβησα όταν νευρίασα ο μ..........

Με λίγο καρκινάκο την ώρα που φτάνει η βαρέλα στην πρέσα,καταφέρνεις να ρίξεις C19.3-4/24.0-5. Οριακά μεν αλλά τα κριτήρια βγαίνουν,έχω πειστήρια για μπετά που έριξα πρόσφατα με τον φίλο μου τον φίλο του Λεωνίδα και τήρησα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΕΙΨΙΑΣ....:)

 

 

Για το χάλυβα:Ελλάδα=banana republic.........

 

Ταρατατζούμ-ταρατατζούμ η ώρα της αλήθειας:σιδενορ,χαλυβουργία κ χαλυβουργική εισάγουν ανακυκλωμένο χάλυβα,για τον οποίο ο μόνος τρόπος εξακρίβωσης της ποιότητας είναι να μετράς ραβδώσεις,καθώς από πιστοποιητικά γνωρίζω αρκετά καλά κ τα είχα αναγεγραμμένα στα ποστς που επίσης έσβησα....και τα εργαστήρι-α μάλλον είναι εργαστήρι-ο.....Δεν είμαι τρελός,όποιος συνάδελφος ψάχνει ΚΑΘΕ φορτίο,όλο κ κάτι θα βρει........

 

Πώς θα γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος σε παραγγελίες χάλυβα,αφού δεν προβλέπονται από κανονισμό ούτε έχουν τυποποιηθεί στο Γιουνανιστάν??????ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ....γιατί το σκυρόδεμα ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ,ενώ ο χάλυβας ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ.......Πώς ξέρω ότι αν δεν καθομαι να μετράω ατελειωτες γραμμούλες,δεν θα βρω φορτίο από Τατζικιστάν?????Αφού 3 μεγάλοι νταβατζήδες κάνουν κουμάντο στο χάλυβα σε αυτή τη χώρα..........εξ' ού κ το φιάσκο το καλοκαίρι του 2008 με δήθεν αφορμή τη ''χρηματιστηριακή'' τιμή......

 

Πρακτικές λύσεις ζητάω,μπας κ γίνει πιο εύκολη η δουλειά.....

 

Αναμένω γνώμες συναδέλφων....

 

ps:ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΟΚΙΜΙΩΝ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΑΤΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ?? ;) xoxoxoxoxoxoxo!!!!!!!!!!!!!!!Υποχρεωτικό δεν είναι κατά τη μεταβίβαση?????xoxoxoxoxoxoxoxo!!!!!!!!!!!!!!!!Αν δεν τα έχετε,τότε μήπως γνωρίζετε την περιφέρεια της κοιλιάς ή το μήκος της τρίχας του μυστακίου του ''κατασκευαστή'' σας????? xoxoxoxoxoxoxo!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το σκυρόδεμα άλλα ακούγονται και έχουν δει και τα μάτια μου στην αγορά της Θεσσαλονίκης. Υπάρχουν εταιρείες και εταιρείες και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και η διαφορά στην τιμή κρύβει πολλές φορές άλλα από πίσω.

 

Για τον χάλυβα και τις δοκιμές που γίνονται στο εργαστήριο έγραφε αναλυτικά ο ΚΤΧ-2000 και συνεχίζει ο ΚΤΧ-2008.

Ο μηχανικός μπορεί να πάρει τα απαραίτητα δοκίμια και αναλόγως των εργαστηριακών αποτελεσμάτων να απορρίψει ή όχι την παρτίδα. Ναι, έχει γίνει από συνάδελφο σ' αυτή την χώρα.

Ορθώς όλος ο χάλυβας που παράγεται στην Ελλάδα προέρχεται από παλαιοσίδηρο ή σκραπ αλλά αυτό δε σημαίνει και τίποτα για την ποιότητα του τελικού προϊόντος. Η ίδια άλλωστε πρακτική συμβαίνει σ' όλο τον κόσμο. Ο παλαιοσίδηρος αφού ελεγχθεί για ραδιενέργεια λιώνει, γίνεται η χημική ανάλυση αυτού και προστίθενται τα χημικά στοιχεία που απαιτούνται για να προκύψει τελικά το b500c ή Α που θέλουμε. Οι διαφορές μεταξύ των εργοστασίων όσο αφορά την ποιότητα του τελικού προϊόντος είναι σε κάποιες λεπτομέρειες της παραγωγικής διαδικασίας και στους ποιοτικούς ελέγχους στα διάφορα στάδια της παραγωγής.

 

Τελικά ο χάλυβας παράγεται στην Ελλάδα από εισαγώμενη και μη πρώτη ύλη (παλαιοσίδηρος). Δε νομίζω ότι οι τρεις Ελληνικές εταιρείες χάλυβα εισάγουν έστω και μικρές ποσότητες έτοιμου Β500c από το εξωτερικό. Αυτό μπορεί να το κάνουν οι μάντρες, όχι τα εργοστάσια.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη

 

Όπως εσύ έχεις τις πληροφορίες σου για το σκυρόδεμα στη Θεσ/κη,έτσι έχω κ εγώ τις δικές μου για τους κλιβάνους που ''λειτουργούν'' στην ΕΛΛΑΔΑ.

 

Αυτό που συμπεραίνω εγώ από την κουβέντα μας,είναι ότι ΠΑΝΤΟΥ τελικά χρειάζεται να ''καταπιείς'' κάποιες ''μαμουνιές'',γιατί μάλον τίποτα δεν είναι δεδομένο.....

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου να απαντήσεις.!

Link to comment
Share on other sites

Ας συνεχίσουμε με ορισμένα σχόλια επί της ενδιαφέρουσας μελέτης των Νέζη-Δρίτσου που παρέθεσε ο rigid_joint και η οποία συνδέει πειραματικά τις παραμορφώσεις e5 και eu,k αλλά όχι μόνο.

Από τη μια λοιπόν προέκυψε μια σχέση μεταξύ ε5 και εu,k που θα μας έκανε να προβληματιστούμε και ίσως να "τρομοκρατηθούν" όσοι μηχανικοί κατασκεύασαν με S500s και S400s.

Από την άλλη οι χάλυβες S500s εξεταζόμενοι ποιοτικά προέκυψαν αντίστοιχοι των B500C. Σαφώς της δεύτερης πατρίδας, σχετικά κοντά της πρώτης παρτίδας (μεταξύ Β500Β και Β500C). Προσέξτε όμως ότι οι μέσες τιμές του στατιστικού δείγματος είναι πολύ υψηλές εu,k>9,47 ακόμα και για τη χειρότερη πρώτη παρτίδα, όταν το όριο είναι 7, αλλά η διασπορά είναι μεγάλη για την πρώτη μόνο παρτίδα και γι αυτό δεν είναι καθαρά B500C όπως η δεύτερη.

Εδώ να αναρωτηθούμε μερικά πράγματα:

α) γιατί μόνο δυο παρτίδες από πολύ μεγάλο πλήθος δοκιμίων κατά παρέκκλιση του ΚΤΧ-2000 και όχι πολλές παρτίδες με λιγότερα δοκίμια, μέχρι 10.

Μήπως δεν αντιλαμβάνομαι σωστά τον όρο της παρτίδας;

Μήπως δεν υπήρχαν διαθέσιμα στοιχεία από το ΚΕΔΕ;

 

Πάντως αναφέρεται στην μελέτη ότι είναι παρέκκλιση του ΚΤΧ 2000 και για αυτό τοποθετείται η παρτίδα μεταξύ Β και C

 

 

β) γιατί δεν αναφέρονται και τα εργοστάσια παραγωγής; Μήπως η ποιότητα έχει να κάνει αρκετά και με την εταιρεία και το εργοστάσιο παραγωγής; Φαντάζομαι ότι πολλοί από εσάς θα έχετε ακούσει αν δεν έχετε δει με τα μάτια σας από αποτελέσματα του ΚΕΔΕ διαφορές μεταξύ των χαλύβων των τριών εργοστασίων της χώρας.

γ) ποιας χρονιάς ήταν οι παρτίδες που ελήφθησαν υπόψη στη μελέτη; Πριν γίνει νόμος του κράτους ο ΚΤΧ-2000; Πριν τον ΝΕΚΩΣ-95; Δείτε τις διαφορές στον τρόπο παραγωγής και στην χημική σύνθεση του S500s στον Πίνακα Π7-5 του ΚΤΧ-2008. Δείτε επίσης πώς η περιεκτικότητα σε Μαγγάνιο (Mn) και ο τρόπος παραγωγής επηρεάζουν την ολκιμότητα δηλαδή το εu,k.

 

Αυτά θα ήταν σημαντικά να τα γνωρίζαμε. Στο κάτω κάτω της γραφής θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε από που είναι η καλή παρτίδα! S500s=B500c.

 

 

 

δ) γιατί τα εργοστάσια έχουν τόσο μεγαλύτερη εu,k άρα και ε5 απ' αυτή που επέβαλε ο ΚΤΧ-2000;

Μήπως γιατί ένα μεγάλο μέρος της παραγωγής εξάγονταν και εξάγεται σε χώρες με αυστηρότερα πρότυπα απ' τα τότε ισχύοντα ΕΛΟΤ 959 και 971;

.

 

Δεν το νομίζω να είχε άλλη χώρα αυστηρότερα πρότυπα. Δεν ξέρω όμως από την άλλη.

Πάντως αυτό είναι ενθαρρυντικό σε σχέση με αυτά που παραθέτει ο rigid - joint γιατί μειώνονται οι διαφορές.

 

 

 

 

Ας μιλήσουμε λίγο και για τα τύμπανα κάμψης του ΕΚΩΣ.

Ο πίνακας 17.1 του ΕΚΩΣ που αναφέρεται στις ελάχιστες διαμέτρους καμπύλωσης αποτελείται από δύο υποπίνακες, τους Α και Β.

_ Στον υποπίνακα Α οι ελάχιστες διάμετροι των τυμπάνων προκύπτουν από την απαίτηση να αποφεύγεται η ρηγμάτωση της ράβδου, άρα κρίσιμο είναι το εu,k της ράβδου. Όμως εκτός της εu,k και η διάμετρος της ράβδου επηρεάζει την ελάχιστη διάμετρο τυμπάνου. Διαφορετικά γιατί γίνεται διάκριση μεταξύ ράβδων <Φ20 και >=Φ20; Το εu,k δεν είναι σταθερό, ανεξάρτητο της διατομής της ράβδου;

 

Βλέπε σελ 10 της μελέτης των Νέζη - Δρίτσου που πρότεινε ο rigid ".Παρουσιάζεται σε ράβδους μεγαλύτερων διαμέτρων μια καλύτερη κατανομή της παραμόρφωσης μέσα στο υλικό, που ακόμα και μακρύτερα από το λαιμό, διατηρείται στο μισό αυτής του λαιμού.

Εξάλλου από τον πίνακα 6 είναι φανερό ότι το εu,k δεν είναι σταθερό και δεν είναι ανεξάρτητο της διατομής της ράβδου

 

Γιατί λοιπόν να τριπλασιαστούν οι τιμές μεταξύ B500A και Β500C;

 

Αν πάμε με βάση τις τιμές του ΚΤΧ2000 τότε μάλλον μιλάμε για τριπλασιασμό.

Αν όμως πάμε με τις μετρήσεις των Νέζη - Δρίτσου τότε τα πράγματα είναι καλύτερα όπως αναφέρεις και εσύ. (Δεν διάβασα ακόμα την μελέτη του κ.Τρέζου....)

 

 

 

 

_ Στον υποπίνακα Β οι ελάχιστες διάμετροι των τυμπάνων προκύπτουν από την απαίτηση να αποφεύγεται η ρηγμάτωση ή η διάρρηξη του σκυροδέματος λόγω της πίεσης που αναπτύσσεται από τη ράβδο στην εσωτερική άντυγα αυτής. Συνεπώς κρίσιμο δεν είναι η εu,k αλλά η fy (ή μήπως η ft) που είναι σταθερή για S500s, Β500Α και Β500C.

 

Δεν το θυμάμαι και δεν έχω τα βιβλία κοντά.....είναι θέμα ράβδου ή είναι καθαρά θέμα Ω.Σ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.