Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

pappos,

 

τωρα κατέβασα την καρτα της σιδενορ και δεν το έχει.

 

το δε 20Φ είναι πολύ λογικό, γιατί τόσο καταρχήν είναι και το κατακόρυφο τμήμα της

 

αγκύρωσης κατ' ελάχιστο 20Φ/2 (λόγω τυμπάνου)+10Φ(η προέκταση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά θα ξαναρωτήσω γιατί με ενδιαφέρει να πληροφορηθώ τι κάνουν συνάδελφοι που ασχολούνται με επίβλεψη και κατασκευή (δεν είμαι ένας απ' αυτούς).

Τις διαμέτρους τυμπάνων D=20Φ τις τηρείτε ή όχι;

Σε όσες κατασκευές παρατηρώ, συνεργατών μου και μη, κανείς δεν τις τηρεί!

Αν δεν τις τηρεί κανείς, τότε δεν έχει νόημα να διυλίζουμε τον κώνωπα και να συζητούμε για lb,min, αν είναι ευθύγραμμα ή όχι, για ελάχιστα πλάτη ακραίων στύλων κ.λπ.

Σ' αυτή την περίπτωση νομίζω ότι καλύτερα να διαστασιολογούμε τις δοκούς με ροπή μονοπάκτου ή αμφιέρειστης για δίστηλα πλαίσια και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Χα ωραίο αστείο Χάρη !!! (με την καλή την έννοια, θέλω να δώσω έμφαση)

 

Ξέρουν οι μάντρες για τύμπανα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ???

(Μα και για τύμπανα να τους έλεγες δεν έχουν τις σωστές διαμμέτρους...)

 

Εμένα όταν με σιδέρωσαν πεδιλοδοκούς χωρίς άγκιστρα εγώ τα σίδερα τα ξύλωσα !!! (Βέβαια η συνέχεια μετά είναι γνωστή...)

 

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά και τα συνεργεία δεν ξέρουν από αυτά και όλοι κοιτάζουν τις εύκολες λύσεις.

 

Προτείνω κατασκευαστικά την σκέψη του zavi ανεπιφύλακτα !

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα όμως και άγκιστρα να 'χεις πρέπει αφενός να έχεις την ελάχιστη διάμετρο τυμπάνου 4Φ-7Φ (αναλόγως της διαμέτρου) για να μη σου μετατραπεί το B500C σε S220s και αφετέρου και το κυριότερο να έχεις D=20Φ για να μετρήσεις στην αγκύρωση και το μετά την καμπύλη τμήμα. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω κατασκευαστικά την σκέψη του zavi ανεπιφύλακτα !

 

pappos, τον zavi τον έχει τελείωσει ο δικός του με τα διπλά άγκιστρα!!!

 

Χάρη, είναι τυχαίο που αν κάποιος τουλάχιστον σέβεται την κοινη λογική φτιάχνει π.χ.

 

γωνιακά. εγώ ξεκινάω στα γωνιακά με 50/50/25/25

 

αλλά δεν πειράζει κιόλας να ξέρουμε που περίπου είναι το σωστό

Link to comment
Share on other sites

...αλλά δεν πειράζει κιόλας να ξέρουμε που περίπου είναι το σωστό

Όχι βέβαια, καλό είναι να ξέρουμε τι επιτάσσει ο νομοθέτης... τρομάρα μας και τι η τέχνη και η επιστήμη.

Απ' την άλλη όμως μη δίνουμε σε μερικούς συναδέλφους λάθος εντυπώσεις ότι πχ με τη συνήθη ελληνική κατασκευαστική πρακτική αγκυρώνεται Φ12 σε 25cm στύλου.

Link to comment
Share on other sites

Απ' την άλλη όμως μη δίνουμε σε μερικούς συναδέλφους λάθος εντυπώσεις ότι πχ με τη συνήθη ελληνική κατασκευαστική πρακτική αγκυρώνεται Φ12 σε 25cm στύλου.

 

αυτό το είπα και εγώ πολλάκις, είναι έγκλημα

 

ειδικά τα 25cm είναι για ομορφιά και μόνο

 

αλλά σε 35cm, αμαρτία δεν είναι να μην το πακτώσω?

 

προς admins:

 

Στο τσακ ήμουν από τη στεναχώρια μου με τα bans, να τα μάζευα και να πήγαινα στο τόπικ των Ηλεκτρολόγων

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξεκινάω στα γωνιακά με 50/50/25/25

 

 

Ναι η καλύτερη λύση που εφαρμόζω και εγώ για γωνίες και όμως μερικοί μελετητές βάζουν 40x40 ή 30x30 για να πιάσουν το όριο αγκύρωσης που εγώ δεν συμφωνώ με αυτήν την διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση νομίζω ότι καλύτερα να διαστασιολογούμε τις δοκούς με ροπή μονοπάκτου ή αμφιέρειστης για δίστηλα πλαίσια και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

 

μπορεις να το αναλυσεις λιγο?

Link to comment
Share on other sites

pappos, τον zavi τον έχει τελείωσει ο δικός του με τα διπλά άγκιστρα!!!

 

Χάρη, είναι τυχαίο που αν κάποιος τουλάχιστον σέβεται την κοινη λογική φτιάχνει π.χ.

 

γωνιακά. εγώ ξεκινάω στα γωνιακά με 50/50/25/25

 

αλλά δεν πειράζει κιόλας να ξέρουμε που περίπου είναι το σωστό

 

Ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά θα ξαναρωτήσω γιατί με ενδιαφέρει να πληροφορηθώ τι κάνουν συνάδελφοι που ασχολούνται με επίβλεψη και κατασκευή (δεν είμαι ένας απ' αυτούς).

Τις διαμέτρους τυμπάνων d=20Φ τις τηρείτε ή όχι;

Σε όσες κατασκευές παρατηρώ, συνεργατών μου και μη, κανείς δεν τις τηρεί!

Αν δεν τις τηρεί κανείς, τότε δεν έχει νόημα να διυλίζουμε τον κώνωπα και να συζητούμε για lb,min, αν είναι ευθύγραμμα ή όχι, για ελάχιστα πλάτη ακραίων στύλων κ.λπ.

 

Δυστυχώς τα τύμπανα ποτέ δεν είναι όπως πρέπει. Άντε να είναι κάτι ενδιάμεσο.

Τον κώνωπα τον ξεζουμίσαμε και χαίρομαι για αυτό, καλό είναι, αλλά όχι πρακτικό σε τελική ανάλυση.

 

Εγώ ξεκινάω σε γωνιακές με 60Χ60/30 εκτός μικρών ανοιγμάτων...

 

Στην ημερίδα στο Ρέθυμνο είπαν ότι τα πράγματα είναι χειρότερα με τον ec για κάποιον λόγο που έχει περάσει λίγο πλαγίως....θα το μελετήσω και θα το αναφέρω αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.