Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κράτα την Α περίπτωση. Το άνω σίδερο στο σημείο που γίνεται το σπάσιμο (όχι εκεί που θα είναι τα γατζάκια του τσερκιού της δοκού) πρέπει να τοποθετηθεί πρώτο. Στο τέλος τοποθετείς αυτό που θα εφάπτεται στα γατζάκια, ως εξής: α) το βάζεις πρώτα στον ένα κόμβο και πηγαίνει, ελεύθερο, διαγώνια προς τον άλλο. β) κλείνεις 2-3 συνδετήρες εκεί. γ) επαναλαμβάνεις στο άλλο άκρο δ) κλείνεις τους συνδετήρες στη μέση και τοποθετείς τελικά την ράβδο αυτή (να εφάπτεται στους συνδετήρες).

Link to comment
Share on other sites

Και να κάνω εγώ την χαζή ερώτηση φίλε μου acnt.

Πόσα παίρνει ο σιδεράς που κάνει όλα αυτά τα ακροβατικά????

Α και κάτι άλλο. Αυτή η εργασία γίνεται πριν ή αφού ο μπετατζής έχει σφίξει με σύρμα τα καδρόνια των δοκών στην πλάκα?

 

Εγώ με τα γαντζάκια δεν τα πάω καλά. Για αυτό έχω ελάχιστο πλάτος στύλου 30εκ και 12άρι σίδερο δοκού. Σπάσιμο 10εκ το πάνω σίδερο της δοκού και τόποθέτηση λοξά, με στρίψιμο μετά κάθετα.

Και ναι δεν κοιμάμαι πάντα ήσυχος τα βράδυα.

 

Οι κολώνες πάνε με την λογική που αναφέρθηκε ανάλογα με το σίδερο της δοκού.

Φ12-->30

Φ14-->35

Φ16-->40

Φ18-->45

Φ20-->50

 

υ.γ. Μαρκαρισμένα σίδερα ανά δοκό και θέση, μέχρι σήμερα δεν έχω παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν έχεις μόνο ένα φάτνωμα π.χ. 6.00μ και 2 κολώνες ακραίες αριστερά και δεξιά, πρέπει να κάνεις σπάσιμο στα άνω σίδερα και αριστερά και δεξιά. Και μετά από τη μιά κολώνα τα περνάς. Με την άλλη τί κάνεις?

 

Βασικά μπορείς να έχεις έτοιμο "τσερκόπλεγμα" π.χ. Φ10/10. Το φέρνεις μέχρι το κάτω μέρος της δοκού. Μετά κόβεις τα τσέρκια σε όλο το ύψος της δοκού. Βάζεις τα κάτω σίδερα με όλα τα σπασίματα προς τα πάνω (υπάρχει το αντίστοιχο τσερκόπλεγμα και στην δοκό ήδη). Βάζεις 4 συνδετήρες π.χ. για ύψος δοκού 55εκ. Μετά βάζεις τα πάνω σίδερα (με τα σπασίματα προς τα κάτω) και συμπληρώνεις 1-2 συνδετήρες ακόμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα τελευταία πάνω σίδερα. Εκεί μπορείς να κάνεις το ίδιο "κόλπο" με τους συνδετήρες της δοκού 2-3 από την παρειά. Αυτά γίνονται σε κάθε κόμβο ακραίο λόγο σπασιμάτων.

 

@acnt

Σημ. "Ανοιχτά τσέρκια" εννοώ αυτά που κλείνουμε το άνω σκέλος στην οικοδομή. Έρχεται ένας μανδύας δηλ σε σχήμα Ι_Ι με τα ένα κατακόρυφο σκέλος (σε δοκό 25/50) 45εκ και το άλλο 65εκ (φυσικά και με άγκυστρα).

Και το κάνεις σε όλο το κτίριο, σε όλους τους δοκούς? Και κάθεται ο σιδεράς με το κλειδί και "σπάει" ένα-ένα τα τσέρκια? Μπράβο του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε erling ακροβατικά; Την πλάκα των 1,5tn ξέρουν να την "περιποιούνται" 3 άτομα όμως, ε; Δηλαδή με τις τιμές της πιάτσας, 65Ε έκαστος την μέρα + ΙΚΑ; Εγώ πάντως 65Ε+ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ βγάζω!!!!

 

"Πόσα παίρνουν"! Τί με νοιάζει;;; Να σου πω: άσε τον ιδιοκτήτη να κανονίσει μόνος του και μετά μίλα ως επιβλέπων με τον σιδερά και πες του "θέλω αυτά να μου κάνεις". Μετά, ας τους να τα βρουν μόνοι τους και θα σου δείξουν και οι δύο αν θα κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε erling ακροβατικά; Την πλάκα των 1,5tn ξέρουν να την "περιποιούνται" 3 άτομα όμως, ε; Δηλαδή με τις τιμές της πιάτσας, 65Ε έκαστος την μέρα + ΙΚΑ; Εγώ πάντως 65Ε+ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ βγάζω!!!!

 

"Πόσα παίρνουν"! Τί με νοιάζει;;; Να σου πω: άσε τον ιδιοκτήτη να κανονίσει μόνος του και μετά μίλα ως επιβλέπων με τον σιδερά και πες του "θέλω αυτά να μου κάνεις". Μετά, ας τους να τα βρουν μόνοι τους και θα σου δείξουν και οι δύο αν θα κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια.

 

Μία τακτική που προσπαθώ να εφαρμόζω εγώ είναι να ενημερώνω νωρίς τους ιδιοκτήτες ότι όταν φτάσουν στο στάδιο ανεύρεσης συνεργείου για τα μπετά-σίδερα και πρίν κλείσουν οριστική τιμή μαζί τους, τους θέλω να έρθουν μαζί στο γραφείο για να ακούσουν, και εκεί τους απαγγέλω το ποιήμα ενώπιον και των δύο. 'Ετσι έχω την ευκαιρία να εξηγήσω τις δυσκολίες όπλισης και να ακούσω τις όποιες αντιδράσεις διαθέσεις και επιχειρήματα εκ μέρους του εργολάβου. Σε πράγματα που ξέρω ότι γίνονται επιμένω και βγάζω τους άσσους από το μανίκι για να τους δούνε (δλδ φωτογραφίες ή τους λέω ονόματα από άλλα συνεργεία που είχα συνεργασία). Στα άλλα τα πιο δύσκολα και ίσως και ανέφυκτα εκτός από συνθήκες εργαστηρίου, που τα βλέπεις μόνο σε 3d φωτογραφίες βιβλίων, εκεί βάζω νερό στο κρασί μου και το πίνω εις υγείαν της ελληνικής πραγματικότητας!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...rigid_joint, έχεις παρατηρήσει ότι σε μερικές φόρμες λάθους το NEXT στα βγάζει στα γερμανικά ??? (άρα οι αλγόριθμοι από κάπου πάρθηκαν και δεν άλλαξαν ούτε το μύνημα λάθους και...έγω το χρησιμοποιώ από την έκδοση DOS για να καταλάβεις)

τo θυμήθηκα, γιατί κανα 2 χρόνια τώρα που δεν έχω κάνει full installation τα proofing tools του office, μου βγάζει να κάνω install τα γερμανικά όταν φτιάχνω το τεύχος αλλά δεν μπορούσα να το εξηγήσω , ok

Link to comment
Share on other sites

και μία δύσκολη ερώτηση για τους διαβασμένους.

δεδομένα:

λb,net=α*lb*asreq/asprov,

το α εξαρτάται από το είδος της αγκύρωση και παίζει 1 ή 0.7 (Σχήμα 17.1).

στην §17.6.3, εκεί δηλ. που ορίζει το lbnet, μου διεκρινίζει:

α συντελεστής εξαρτώμενος από τον τύπο αγκύρωσης κατά το Σχήμα 17.1 (>=0.5 )

η ερώτηση:

 

α>=0.5 ??? πώς του ήρθε αύτό.

 

Ναι γιατί αν δεις ΙΓΝΑΤΑΚΗ σελ 12, για συνδυασμό συντελεστών αποδοτικότητας π.χ. .εστω άγκιστρο ημικυκλικό και με εγκάρσια συγκολλητή ράβδο υπό εφελκυσμό, τότε α=α2Χα3=0.7Χ0.7=0,49 ενώ εμείς υποχρεούμαστε σε τουλάχιστον α=0,5. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!! (ειρωνικά το λέω..)

 

## Γιατί δεν με θες κυρά μου επειδή είμαι lbmin??##

Ο έρωτας στα χρόνια του Φ12 σε 50cm κολώνα, μια σχέση πάθους και ίντριγκας

 

Αλλά για να ρίξουμε και μια ματιά στον eurocode 8, λένε τίποτα οι κουτόφραγκοι για το lb,min και ελάχιστη διάσταση υποστυλώματος?

..........................................................................................

Θα παρακαλούσα κάποιος συναδελφος να με ενημερώσει σε τι τιμή έκλεισε σήμερα η ελάχιστη διάσταση υποστυλώματος για Φ18, γιατί έχω τη χθεσινή τιμη κλεισίματος

 

Το "## Γιατί δεν με θες κυρά μου επειδή είμαι lbmin??##", απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! χαχαχαχαχααχαχααχαχαχααχχαχααχχααχαχαχχαα

Link to comment
Share on other sites

@ acnt,

 

νομίζω ότι η θεώρηση για τους σιδεράδες είναι λανθασμένη και εξηγούμαι : η τέχνη του σιδερώματος (γιατί περί τέχνης πρόκειται, και δεν αναφέρομαι σε αλλοδαπούς πιτσιρικάδες που δουλεύουν 2-3 χρόνια και νομίζουν ότι έγιναν μάστορες) είναι από τις πλέον κακοπληρωμένες όσον αφορά στα επαγγέλματα της οικοδομής, Τουλάχιστον εδώ πληρώνονται 7 λεπτά το κιλό για να τοποθετήσουν τα σίδερα στο εργοτάξιο. Οπότε για πλακίτσα 1,5t to μεροκάμματό τους είναι 105Ε!!!! Και τρία άτομα παίρνουν από 35Ε.

 

Βέβαια θα μου πειτε και τι φταίμε εμείς; Ας τους δώσει ο μαντράς περισσότερα λεφτά για να κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους. Εδώ θα συμφωνήσω αλλά ότι νομίζω πως συμφωνούμε ότι αυτό δεν γίνεται πολλούς λόγους. Οπότε θέλω να καταλήξω στο εξής : Όταν γκρινιάζουν παιδιά οι σιδεράδες ενίοτε (ενίοτε λέω) έχουν δίκαιο και εμείς θα πρέπει σιωπηρά να το αναγνωρίζουμε. Βγαίνω off topic γιατί πρόκειται περί "κοινωνικής" εξέτασης του φαινομένου αλλά συγχωρέστε με. Έχω λύση για κατασκευές που κάνω εγώ ο ίδιος, αλλά δεν έχω βρει λύση για αυτές που είμαι μόνο επιβλέπων. Για τη δεύτερη περίπτωση υπομονή, χαμόγελο και προσπάθεια συνεννόησης:)

Link to comment
Share on other sites

.......Έχω λύση για κατασκευές που κάνω εγώ ο ίδιος.......

 

Δηλαδή? Υποσχόμαστε πως δεν θα το πούμε σε κανέναν άλλο, εκτός των 15.000 μελών που μπορεί να το δούν τυχαία....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.